Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

ξεκίνησα μόλις να ασχολούμαι με μια άδεια ΚΥΕ και έχοντας διαβάσει όλο το topic, έχω κάποιες ερωτήσεις. Πρόκειται για ισόγεια μονοκατοικία, η οποία έχει χτιστεί κάπου το 1945 και εδώ και πολλά χρόνια λειτουργει ως καφέ - μπαρ, κάτι που αποδεικνύεται με άδεια ΚΥΕ του 1984, η οποία υπάρχει. Τώρα αυτός που το νοίκιασε θέλει να το κάνει καφε - μπαρ - εστιατόριο και ανέθεσε σε μένα τη νέα ΚΥΕ. Επίσης έχει χτιστεί ένα επιπλέον δωμάτιο, το οποίο έχει τακτοποιηθεί με 4014, από μηχανικό του ιδιοκτήτη όμως (όχι εμένα). Σχετικά με τη ΒΚΧ, απ' ότι κατάλαβα, λόγω του ότι υπάρχει τακτοποιημένο κομμάτι, πρέπει να παρθεί από την πολεοδομία και δε μπορώ να τη δώσω εγω. Σωστά? Τη διαδικασία αυτή στην πολεοδομία, μπορώ να την κάνω εγώ, εφόσον βέβαια ο άλλος μηχανικός μου δώσει τα σχέδια της τακτοποίησης, τη βεβαίωση και την ΥΔ ότι θα υποβάλει τα ίδια σχέδια, ή πρέπει να την κάνει αυτός που τακτοποίησε? Επίσης αφού υπάρχει άδεια ΚΥΕ του 1984, φαντάζομαι ότι θα την πάρω σχετικά εύκολα τη ΒΚΧ! Καλά τα λέω ή κάνω κάπου λάθος?

Link to comment
Share on other sites

καλά τα λες

υ.γ θες και Πυρ μελέτη όμως (μέσω Πολεοδομίας)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέω τι? Τη ΒΚΧ θα την πάρω εγώ ή ο μηχανικός που τακτοποίησε?

Γιατί πυαρασφάλεια μέσω πολεοδομίας? Δεν πρ'επει να π'αω ενεργητική στην πυροσβεστική?

Link to comment
Share on other sites

Όποιος κάνει την αίτηση στη πολεοδομία θα παραλάβει και την βεβαίωση.

Απλά εσύ θα ζητήσεις από τον συνάδελφο την βεβαίωση του συστήματος, την υπ. δήλωση και τα σχέδια που θα υποβάλει στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, η ΒΚΧ για προ 55 απ' ότι βλέπω θέλει και βεβαίωση χρήσης γης στο ίδιο όνομα που θα βγει η ΒΚΧ. Το όνομα αυτό είναι του ιδιοκτήτη του ακινήτου ή του ενοικιαστή που θα ανοίξει το ΚΥΕ?

Και έστω ότι την πήραμε τη ΒΚΧ. Για μουσική από μηχανήματα σε καφέ - μπαρ - εστιατόριο, χρειάζεται κάποια άδεια? Επίσης σε σχέση με τη ζωντανή μουσική, κάπου πηρε το μάτι μου ότι για κιθάρα, βιόλι και έγχορδα γενικά δε χρειάζεται άδεια, αλλά δε μπορώ να το βρω. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Έχεις πάει έστω από τον Δήμο ή την τοπική υπηρεσία δόμησης ώστε να σε καθοδηγήσουν;

 

Ειδικά στον αρμόδιο δήμο θα σε οδηγήσουν με τα απαραίτητα εγγραφα.

Link to comment
Share on other sites

για την άδεια μουσικής ισχύει ότι αναφέρεται στο ΦΕΚ 2496Δ/11

Η πυρ/κή μελέτη απλώς κατατίθεται μέσω πολεοδομίας και αποστέλλεται στην Πυρ Υ μέσω Πολεοδομίας

(έλεγχο στην Ενεργ έτσι και αλλιώς δεν γίνεται από την Πολ/μία-στην περίπτωσή σου δεν γίνεται ούτε και στην παθητική)

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο ΦΕΚ μιλάει για άδεια μουσικής για την περίπτωση κέντρου διασκέδασης, δεν έχω καταλάβει να ισχύει το ίδιο για οποιοδήποτε ΚΥΕ. Όσον αφορά την ενεργητική, σε παλιότερη περίπτωση στην πολεοδομία Σωκράτους, όπου έβγαζα και άδεια αλλαγής χρήσης, μου είχαν πει να πάω εγώ στην πυροσβεστική. Βέβαια αυτό είναι διαδικαστικό, οπότε ότι μου πουν από πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

δες το άρθρο 4

Υ.Α. Α5/3010/1985 (ΦΕΚ 593/Β`/2.10.1985) Μέτρα προστασίας της Δημόσιας Υγείας από θορύβους μουσικής των Κέντρων διασκέδασης και λοιπών Καταστημάτων

http://www.acoumel.gr/Legislation.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.