Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Για άδεια ΥΕ βγαίνει λόγω ερώτησής μου στο δήμο.

 

Αρα η πρώτη μου κίνηση είναι δικαιολογητικά για προέγκριση και έπειτα?

 

Να υπενθυμίσω ότι λειτουργούσε σαν ανθοπωλείο προηγουμένως, δηλαδή κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προεγκριση -> έναρξη -> αδεια λειτουργιας

 

το ανθοπωλειο ειναι εμπορικό καταστημα και όχι ΥΕ αρα δεν παιζει κάποιο ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Κτήριο του '40 περίπου, στεγάζει καταστήματα (ή κατάστημα... αναλόγως ποιος το νοικιάζει) για το οποίο βέβαια δεν έχει νόημα να ψάξω για άδειες και σχέδια... είναι εκ των προτέρων νόμιμο...

Για τον δήμο, θέλω ΒΚΧ για ΚΥΕ την οποία θα τη βάλω στο σχέδιό μου...

Το θέμα είναι:

1. Υπάρχει περίπτωση για δικαιολογητικά παλαιότητας; Εχω τα συμβόλαια μόνο και μάλιστα δεν τα έχω διαβάσει ακόμα...

2. Θα ζητήσουν επιπλέον βεβαίωση προ του 55 κάπως;;;

3. Το κατάστημα θα πουλά donuts χωρίς καθίσματα, χωρίς παρασκευή, χωρίς τίποτα...ούτε καν ψυγείο...Επιφάνεια 40τ.μ. Υπάρχει καμιά απαίτηση για πυροσβεστική κλπ;;;μάλλον όχι...σωστά;

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

3. Λογικά θα γίνουν υποδείξεις από την πυρ. υπηρεσία, δηλαδή πυροσβεστήρες ξηράς, ίσως φωτισμός και έξοδος κλπ.

Ο αρμόδιος δήμος και η τοπική υπηρεσία θα σε καθοδηγήσουν.

Link to comment
Share on other sites

@JTB

 

1. 2. στον δημο δεν ζητανε κυρια χρήση εκτος και αν ο χωρος έχει ενταχτεί στον 4014 ( τουλαχιστον στην Θεσσαλονίκη ). απλα γραφεις ενα κειμενο στα σχεδια του υγειονομικου και το σφραγίζεις.

 

3. θα κανεις μελετετη με την 3/81 πυροσβεστικη διάταξη. θα χρειαστείς 2 Pa 6 Kgr , φωτιστικό/α ασφαλειας και μια πυροσβεστικη φωλια . ( βεβαια αναλογα με τον χώρο, αλλα συνηθως αυτα καλυπτουν την πλειονοτητα των περιπτώσεων ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ & τους δύο...

 

@ιlias_diamantis : To μαγαζί δεν θα έχει ούτε φούρνο, ούτε ψυγείο, ούτε τίποτα... Είναι μια νέα μόδα - που κι εγώ αγνοούσα- με λίγες ώρες λειτουργίας του μαγαζιού...

Μόνο πάγκοι, μόνο donuts σε κούτες... ούτε τραπεζάκια,ούτε καν σκαμπώ και πάγκοι...

Οπότε η πυροσβεστική φωλιά είναι υπερβολή νομίζω... δεν ξέρω τί θα μου πούνε βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

@JTB

 

3. θα κανεις μελετετη με την 3/81 πυροσβεστικη διάταξη. θα χρειαστείς 2 Pa 6 Kgr , φωτιστικό/α ασφαλειας και μια πυροσβεστικη φωλια . ( βεβαια αναλογα με τον χώρο, αλλα συνηθως αυτα καλυπτουν την πλειονοτητα των περιπτώσεων ).

 

συνάδελδε για ενημέρωση, το κατάστημα πώλησης δεν είναι χώρος συνάθροισης κοινού για να πάει με την 3/81, πάει μαλλον με την 8γ/2007 ή με υπόδειξη μέτρων σύμφωνα με την ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΔΙΑΤΑΓΗ Α.Π.Σ. 7600/700 Φ.51/1/6-7-1960 (για κτήρια προ του '89)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

@dib @JTB

 

διορθώνω . δεν θα το κανεις με την ΔΠ 3/81 , αλλα με την 8γ.

 

θα καταθέσεις : αίτηση , εξουσιοδότηση , ταυτοτητα , μισθωτήριο , στελεχος - τοπογραφικό , υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη για πυροσβεστηρες , υπευθυνη δήλωση μηχανικού για δομικη προστασια και δυο κατοψεις οπου θα φαινονται τα μετρα πυρασφαλειας. και το παράβολο των 10 Ε .

 

τα μετρα πυρασφαλειας είναι αυτα που εγραψα : 2 Pa 6 kgr , 1 φωτιστικό , 1 φωλια. ειναι τα ελαχιστα από την διάταξη . συμφωνουμε - διαφωνουμε αυτα είναι . :)

 

καλες δουλειες . :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.