Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το μόνο κατάστημα που χρειάζεται αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ είναι αυτό της ΔΟΚΚ γιατί αυτά που μας σερβίρουν δεν χωνεύονται με τίποτα. Συμφωνώ με μακιαβελι...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαζί σας και εγώ. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις κατ/των υγειονομικού ενδιαφέροντος, τα οποία δεν είναι χώροι συνάθροισης κοινού??

Σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται??

ακριβως οπως πχ το κρεοπωλειο, το παντοπωλειο κτλ. αυτα λοιπον τα θεωρω καταστηματα , εμπορικα. αρα δεν χρειαζεται αλλαγη χρησης εαν πχ εκει υπηρχε ενα καταστημα ρουχων

Link to comment
Share on other sites

Μα το κατάστημα ρούχων δεν είναι υγειονομικού ενδιαφ. σε αντίθεση με άλλα που αναφέρονται στις υγειονομικές διατάξεις. Τέλος πάντων

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά καταλαβαίνω είναι το εξής: Οταν πρόκειται να εκδοθεί άδεια λειτουργίας στα καταστήματα που αναφέρονται στις Υγειονομικές Διατάξεις ( άρθρο 3 της Υ1γ/Γ.Π/οικ. 96967/8-10-2012 - γράφει και για κομμωτήριο) και για τον χώρο που πρόκειται να στεγαστεί η συγκεκριμένη δραστηριότητα έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια ως ''κατάστημα'', νομίζω ότι πρέπει να γίνει ''αλλαγή χρήσης'' προκειμένου να στεγαστεί νόμιμα η δραστηριότητα.

 

Δεν λέω ούτε άν είναι λογικό, ούτε αν είναι σωστό, ούτε ότι έχω απόλυτο δίκιο.

 

Απλώς επαναλαμβάνω ( και συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός), ότι σε περίπτωση καταγγελίας πως θα μπορέσω να υποστηρίξω τον επαγγελματία που θα έχει ΄΄ρίξει΄΄ ένα σωρό φράγκα για να στήσει μία επιχείρηση τέτοιου είδους, όταν δεν μπορώ να το υποστηρίξω με το κατάλληλο νομικό εργαλείο ( πολεοδομικό ή μή)

 

Αυτό αντιλαμβάνομαι και μακάρι (μέσω νομοθεσίας) να μπορέσω να υποστηρίξω το αντίθετο. Στο φινάλε θα είναι συμφέρον για όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οπως ακριβως εχει αναλυθει σε πολλα ποστ.

εμεις επανω στις κατοψεις των αδειων γραφουμε την χρηση με βαση τον κτιριοδομικο και το άρθρο 1 παρ. Β του Π. /τος 23.2/6.3.1987 (ΦΕΚ 166/΄/87) . διαβασε τα αυτα και θα δεις οτι γινεται διακριση μονο σε εστιατορια , αναψυκτηρια, και χωρους συναθροισης κοινου. δηλαδη για παντοπωλειο , κρεοπωλειο ή κομμωτηριο δεν γινεται διακριση . αρα αν και θεωρητικα ειναι ΚΥΕ εμεις τα λογιζουμε σαν εμπορικα καταστηματα. θα το καταλαβεις αυτο αν τα διαβασεις αυτα που παρεθεσα.

δες και αυτο

8231 54046 αλλαγή χρήσης ναυπλιο.pdf

Edited by stvxri
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γνωστό έγγραφο που,μάλλον, μπέρδεψε τα πράγματα. Πάντως βλέποντας ότι η αποψή σου και όλων των συναδέλφων, συνηγορούν στην αντιμετώπιση των ανωτέρω, μόνο για ''΄Χώους Συνάθροισης Κοινού'', θα την ακολουθήσω. Τις Καλημέρες μου.  

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω και συνοψίζω.

 

Τα εμπορικά ΚΥΕ π.χ. κρεοπωλείο σαν χρήση είναι Κατάστημα - Εμπόριο και όχι Χώρος Συνάθροισης κοινού άρα ΔΕΝ θέλουν Αλλαγή χρήσης.

 

Όλα τα υπόλοιπα ΚΥΕ καφετέριες, εστιατόρια κ.τ.λ. θέλουν αλλαγή χρήσης γιατί είναι χώροι συνάθροισης κοινού. Γυμναστήρια και κομμωτήρια δεν είμαι σίγουρος τι είναι δεν έχω ασχοληθεί...

 

Υπάρχει μία υποπερίπτωση των παραπάνω . ΚΥΕ τα οποία εξυπηρετούν όρθιους π.χ. μικρό αναψυκτήριο που σερβίρει καφέδες σε όρθιους το οποίο δεν θεωρείται κατά τη γνώμη μου χώρος συνάθροισης κοινού αλλά εμπορικό κατάστημα και επομένως δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω και συνοψίζω.

 

Τα εμπορικά ΚΥΕ π.χ. κρεοπωλείο σαν χρήση είναι Κατάστημα - Εμπόριο και όχι Χώρος Συνάθροισης κοινού άρα ΔΕΝ θέλουν Αλλαγή χρήσης.

 

Όλα τα υπόλοιπα ΚΥΕ καφετέριες, εστιατόρια κ.τ.λ. θέλουν αλλαγή χρήσης γιατί είναι χώροι συνάθροισης κοινού. Γυμναστήρια και κομμωτήρια δεν είμαι σίγουρος τι είναι δεν έχω ασχοληθεί...

 

Υπάρχει μία υποπερίπτωση των παραπάνω . ΚΥΕ τα οποία εξυπηρετούν όρθιους π.χ. μικρό αναψυκτήριο που σερβίρει καφέδες σε όρθιους το οποίο δεν θεωρείται κατά τη γνώμη μου χώρος συνάθροισης κοινού αλλά εμπορικό κατάστημα και επομένως δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης.

τα κομμωτηρια ειναι στα εμπορικα καταστηματα αν και ΚΥΕ. τα γυμναστηρια θεωρουνται ως συναθροισης κοινου μαλλον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.