Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστω.

Πριν αρχισω να διαβαζω, το ΦΕΚ 8 Οκτωβριου 2012 τι διαφορά εχει απο το ΦΕΚ Νοεμβριου 2011?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To Νοεμβρίου είναι του 2011 και είναι οι απλοποιήσεις που είχαν γίνει για την άδεια λειτουργίας όπου πλέον ο μηχανικός υπογράφει τα σχέδια χωρίς να πάει πολεοδομία κ.τ.λ. Είναι πριν την νέα υγειονομική διάταξη. Εκεί αναφέρει :

 

Άρθρο 3

 

" 1. Η άδεια ίδρυσης και λειτουργίας Κ.Υ.Ε. αντικαθίσταται με νέα χωρίς την τήρηση περαιτέρω διαδικασίας στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) Μεταβίβασης, καθ’ οιονδήποτε τρόπο, της επιχείρησης σε νέο πρόσωπο, εφόσον δεν έχει γίνει μεταφορά, επέκταση, αλλαγή της χρήσης ή ουσιώδης τροποποίηση των υγειονομικών όρων λειτουργίας του καταστήματος. "
 
Εγώ καταλαβαίνω ότι θες νέα άδεια...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Πριν αρχισω να διαβαζω, το ΦΕΚ 8 Οκτωβριου 2012 τι διαφορά εχει απο το ΦΕΚ Νοεμβριου 2011?

Του 8/10/12 αφορά περισσότερο τους όρους και τις προυποθέσεις για τα ΚΥΕ

 

Αυτό του Νοεμβρίου 2011, αφορά τη διαδικασία για την άδεια ίδρυσης και λειτουργία του ΚΥΕ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ενδιαφέρομαι για κατάστημα - αναψυκτήριο το οποίο θα προσφέρει ροφήματα, μπύρα και σάντουιτς σε περαστικούς χωρίς καθίσματα. 

 

1) Η κατηγορία του καταστήματος είναι αναψυκτήριο , σωστά ?

 

 

Εχω παρόμοια περίπτωση για την οποία το υγειονομικό επιμένει πως έχουν καταργηθεί οι διατάξεις που προέβλεπαν καθεστώς "περαστικών χωρίς καθίσματα". ΄Δεν τους κόβω όμως και σίγουρους...

Οσο για τον τίτλο, μου είπαν οτι ο τίτλος "αναψυκτηριο" καταργήθηκε και τη θέση του έχει πάρει το "καταστημα μαζικής εστιασης προχειρου γευματος..." (μπορώ αν θέλω να αναφερω σε παρανθεση και το "ζεστού και κρύου πιάτου").

 

Συνάδελφε στην τρέλα, είμαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση: προσπαθώ να περάσω κατάστημα με "περαστικούς" αντι με "τραπεζοκαθίσματα" για να αποφύγω την αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε χωρο συναθροισης κοινού. Δεν έχω βρει όμως άκρη. Αν βρεις εσύ, στειλε κανένα pm, θα σου είμαι ευγνώμων :)

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Δεν το προχώρησα καθώς ο πελάτης πέρασε τελικά το γραφείο μου για αναψυκτήριο....

 

Δηλαδή πέρασε, έκανε την ερώτηση, έφυγε και μην τον ξαναείδατε !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θεωρώ ότι πρέπει να βάλεις τον τίτλο που σου είπανε, χρειάζεσαι ένα w.c. και δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης βάσει ΝΟΚ. Προσοχή στο ύψος μόνο με το 2,65 καθαρό.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δεν το προχώρησα καθώς ο πελάτης πέρασε τελικά το γραφείο μου για αναψυκτήριο....

 

Δηλαδή πέρασε, έκανε την ερώτηση, έφυγε και μην τον ξαναείδατε !

Συγχαρητήρια για την παράθεσή σου!!

nik πες τί κερνάς;

αλλιώς πηγαίνω στον συντοπίτη  Makiaveli

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

αν και εκτός θέματος..

μου θύμισες αυτό το παραμύθι που σήμερα διάβασα στην εγγονή μου

 

http://www.paramithia.net/afriki1.html

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρόμοια περίπτωση για την οποία το υγειονομικό επιμένει πως έχουν καταργηθεί οι διατάξεις που προέβλεπαν καθεστώς "περαστικών χωρίς καθίσματα". ΄Δεν τους κόβω όμως και σίγουρους...

Οσο για τον τίτλο, μου είπαν οτι ο τίτλος "αναψυκτηριο" καταργήθηκε και τη θέση του έχει πάρει το "καταστημα μαζικής εστιασης προχειρου γευματος..." (μπορώ αν θέλω να αναφερω σε παρανθεση και το "ζεστού και κρύου πιάτου").

 

Συνάδελφε στην τρέλα, είμαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση: προσπαθώ να περάσω κατάστημα με "περαστικούς" αντι με "τραπεζοκαθίσματα" για να αποφύγω την αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε χωρο συναθροισης κοινού. Δεν έχω βρει όμως άκρη. Αν βρεις εσύ, στειλε κανένα pm, θα σου είμαι ευγνώμων :)

Κατά την διαδικασία προέγκρισης για άδεια λειτουργία Κ.Υ.Ε. ( cafe χωρίς τραπεζοκαθίσματα) μου έδωσαν τον τίτλο από το Υγειονομικό ''ΑΝΑΨΥΚΤΗΡΙΟ'' ( Επιχείρηση μαζικής εστίασης πρόχειρου γεύματος κρύας & ζεστής κουζίνας).  Με αυτό τον τίτλο πήρα και την Βεβαίωση Χρήσης Γής από την Ποελοδομία του Δήμου (εντός Ιουνίου 2013)

 

Εχω και μία ερώτηση: Θέλεις να αποφύγεις αλλαγή χρήσης. Αν η οικοδ. άδεια αναγράφει ''κατάστημα'' πως θα την αποφύγεις, αφού πηγαίνεις για άδεια λειτουργίας Κ.Υ.Ε. και σύμφωνα με Εγγραφο 8231/15-2-2012 ΔΟΚΚ & με άρθρο 5 του Ν.Ο.Κ., αυτό απαγορεύεται??

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.