Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

μια απλή ερώτηση: έχω περίπτωση ενός κτιρίου που χτίστηκε ως σινεμά και θέλει άδεια για χώρο συνάθροισης επειδή θα ενοικιαστεί για χώρος λατρείας...Τι δικαιολογητικά και τι κινήσεις κάνουμε εμείς οι μηχανικοί???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Μετά από 5μηνο μπλέξιμο με την Πολεοδομία Αθηνών, απ' ότι φαίνεται αυτή την εβδομάδα θα πάρω τη ΒΚΧ για χώρο που έχει ρυθμιστεί με 4014! Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι, στην περίπτωση που τη ΒΚΧ την παίρνουμε από Πολεοδομία, στις κατόψεις που υποβάλλουμε στο υγειονομικό, βάζουμε τη Βεβαίωση και λέμε ότι σύμφωνα και με την απάντηση της Πολεοδομίας που επισυνάπτεται, ο χώρος είναι κύριας χρήσης, ή αρκεί η βεβαίωση της Πολεοδομίας ως ξεχωριστό έγγραφο?

 

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο

Η χωρητικότητα ατόμων για την αίθουσα πελατών που γράφουμε στις κατόψεις για το υγειονομικό, πρέπει να είναι το καθαρό εμβαδόν δια το 1,4 ή 0,7 αντίστοιχα ή πόσα καθίσματα πράγματι θα τοποθετηθούν? Το ρωτάω γιατί για παράδειγμα στην περίπτωσή μου ενώ από τη διαίρεση με το 0,7 (για σκαμπό) προκύπτουν 45 σκαμπό, στην πραγματικότητα θα τοποθετηθούν μόνο 20.

Edited by kakallia
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες, άλλα θέλει ο ένας και άλλα ζητάει ο άλλος, πιο καλά ρώτα εκεί που θα τα καταθέσεις και μάλιστα να θυμάσαι και το όνομα του υπαλλήλου που ρώτησες γιατί αν πέσεις σε άλλον θα σου λέει άλλα μετά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικα οσο το ψαχνω τοσο μπερδευομαι περισσοτερο. Κτιριο με προσφατη αδεια αποθηκης, μετα το 2000, εκτος σχεδιου και σε μερος χωρις συγκεκριμενες χρησεις γης επιθυμει να γινει αποθηκη χονδρικου εμποριου, που να ασχολειται με κατεψυγμενα προιοντα γαλακτος. Εμπιπτει στο αρθρο 12 κατηγορια 2 αποθηκες τροφιμων και ποτων,ετσι? Απο τη στιγμη που η αδεια ειναι αποθηκης μπορει να λειτουργησει ως ανω, ή επρεπε να εχει αδεια καταστηματος υγ ενδιαφεροντος?

Και αφου ειναι αποθηκη, και θα χρησιμοποιηθει για αποθηκη γιατι να εχει αδεια καταστηματος υγ.ενδ? Αυτο δεν το καταλαβαινω. Ενας φιλος υποστηριζει οτι μπορει να λειτουργησει χωρις αλλαγη χρησης, αλλος ομως λεει το αντιθετο.

Στον δημο δεν εβγαλα καποιο συμπερασμα.

 

Συμφωνα με τον νοκ παλι:

Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής χρήσης του κτιρίου και την παραμονή των χρηστών του σε αυτούς, όπως είναι σε κτίρια κατοικίας τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης, οι κουζίνες, τα γραφεία. Οι χώροι κύριας χρήσης έχουν για τα κτίρια που κατασκευάζονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος ελεύθερο ύψος τουλάχιστον 2,65 μ.

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, έχω την περίπτωση ενός ισογείου καταστήματος με υπόγειο για το οποίο πρέπει να βγάλω άδεια ίδρυσης και λειτουργίας υπεραγοράς (super market), δηλαδή ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ III, Λιανικό και Χονδρικό εμπόριο. Στην άδεια του κτίσματος αναφέρει χρήση κατάστημα.

1) Πρέπει να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης?

2) Ποιοι είναι οι κανονισμοί που πρέπει να ακολουθήσω ως προς αποχωρητήρια, θέσεις στάθμευσης κλπ?

3) Επειδή θα μπλέξω αναγκαστικά με Ν4014 λόγω διαμερισμάτωσης αλλά και ΥΔΒΧ για το υπόγειο το οποίο λειτουργούσε ως κατάστημα, αυτό θα μου δημιουργήσει κάποια καθυστέρηση στη διαδικασία?

4) Πώς μπορώ να βάλω και το υπόγειο να λειτουργήσει ως κύριος χώρος του super market? Αρκεί που στην τεχνική έκθεση του Ν. 4014 θα γράψω ότι υπολογίζεται ως βοηθητικός χώρος επειδή είναι υπόγειο αλλά λειτουργεί ως κύριος χώρος?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την περίπτωση ενός ισογείου καταστήματος με υπόγειο για το οποίο πρέπει να βγάλω άδεια ίδρυσης και λειτουργίας υπεραγοράς (super market), δηλαδή ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ III, Λιανικό και Χονδρικό εμπόριο. Στην άδεια του κτίσματος αναφέρει χρήση κατάστημα.

1) Πρέπει να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης?

2) Ποιοι είναι οι κανονισμοί που πρέπει να ακολουθήσω ως προς αποχωρητήρια, θέσεις στάθμευσης κλπ?

3) Επειδή θα μπλέξω αναγκαστικά με Ν4014 λόγω διαμερισμάτωσης αλλά και ΥΔΒΧ για το υπόγειο το οποίο λειτουργούσε ως κατάστημα, αυτό θα μου δημιουργήσει κάποια καθυστέρηση στη διαδικασία?

4) Πώς μπορώ να βάλω και το υπόγειο να λειτουργήσει ως κύριος χώρος του super market? Αρκεί που στην τεχνική έκθεση του Ν. 4014 θα γράψω ότι υπολογίζεται ως βοηθητικός χώρος επειδή είναι υπόγειο αλλά λειτουργεί ως κύριος χώρος?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τελικά διαβάζοντας την συζήτηση «Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος έλυσα αρκετές απορίες μου. Άρα η απάντηση στο 1) είναι σίγουρα ναι.

Ωστόσο ως προς το υπόγειο ακόμα δεν έβγαλα άκρη...καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Στις νέες διατάξεις του νόμου για καταστήματα μαζικής ή ανυψυχής κατηγορία ΙV δεν αναφέρει διαστάσεις για χώρο παραλαβής και αποθήκευσης πρώτων υλών, παρασκευαστήριο, λάντζα και αίθουσα πελατών. Σε περίπτωση κυλικείου πως θα υπολογιστούν οι διαστάσεις των χώρων αυτών ? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η καινούργια Υγειονομική διάταξη έχει καταργήσει τις απαιτούμενες διαστάσεις και τα ελάχιστα εμβαδά όλων των χώρων. Αυτή είνια η ουσιώδης διαφορά της με την προηγούμενη του 1983.

Επίσης, η χωρητικότητα των αιθουσών σε άτομα (η δυναμικότητα) προκύπτει πλέον από τη διαίρεση του καθαρού εμβαδού της αίθουσας πελατών ή/και του υπαίθριου χώρου δια 1,20, όχι πλέον δια 1,40 ή 0,70.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω άμα ανέβηκε κάπου, απλά την βρήκα να κυκλοφορεί...

Είναι "παλιά" ενός μήνα οπότε σίγουρα θα έχει γίνει γνωστή.

Για όσους τη θέλουν για το αρχείο τους.

Καθορισμός δυναμικότητας και πρόσθετη πράξη προσδιορισμού εξυπηρετούμενων πελατών σε επιχειρήσεις μαζικής εστίασης.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας υπ' όψιν περί κοστολογήσεως της διαδικασίας εκδόσεως Άδειας Λειτουργίας για Κατάστημα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος 50 m2. Υπάρχουν πουθενά, σε κάποιο κανόνα δικαίου (νόμο, υπουργική απόφαση κ.λπ.) ενδεικτικές τιμές ; Εάν δεν επιτρέπεται μία τέτοια απάντηση εδώ στο θέμα, παρακαλώ εάν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει, ας μου αποστείλει προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.