Μετάβαση στο περιεχόμενο

πρόβλημα μετατροπής αρχείου cad σε pdf


Recommended Posts

Παιδες εχω κανει ενα τοπογραφικο στο autocad και θελω να το μετατρεψω σε pdf με την εντολη plot επιλεγω να μετατραπει σε pdf αλλα μου βγαζει μια κενη ασπρη σελιδα στο pdf ρχειο.. επισης παλι στο παραθυρο της εντολης plot εκει στα units πως θα βαλω κλιμαμα 1:500 ??

 

ευχαριστω.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε θα πρέπει να ορίσεις ως εκτυπωτή πριν την εκτύπωση ,

εικονικό εκτυπωτή pdf , που θα έχεις προηγουμένως εγκαταστήσει από σχετικό πρόγραμμα ανάγνωσης αρχείων pdf.

Δες στο αρχείο σου εκτυπωτών αν υπάρχει ήδη εγκαταστημένο.

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω απο τους εκτυπωτες μετατροπή σε PDF μου το μετατρέπει σε PDF αλλα μου εμφανίζει μια άσπρη σελίδα κ μερικές φορές μ βγάζει το μισό οικόπεδο....

Link to comment
Share on other sites

Διαλέγεις απο το 'what to pλot' την επιλογή 'Window' και μετα κανεις ενα παραθυρο επιλογής για να διαλεξεις το κομματι του σχεδίου σου που θες να τυπωσεις

 

Επισης αν εχεις σχεδιασει το σχεδιο σε μετρα, βαζεις κλιμα 1000 προς 500

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθείς να κάνεις, δεν λέγεται μετατροπή, αλλά εκτύπωση.

Στο autocad έχουμε τη δυνατότητα να εκτυπώσουμε είτε σε χαρτί είτε σε αρχείο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, σε αρχείο pdf.

Προφανώς δεν έχεις ιδέα από εκτύπωση..

Διάβασε =12&Itemid=49"]αυτό. Ελπίζω να σε βοηθήσει να μπεις στο νόημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καταρχην ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον...εκανα οτι μου ειπατε αλλα το προβλημα ειναι οτι στο pdf αρχειο βλεπω μονο ενα κομματι του σχεδιου...εχω επιλεξει απο το what to plot -window τι θελω να τυπωσω παταω preview και μου δειχνει μονο ενα κομματι του σχεδιου οχι οτι επελεξα...τι να κανω ???

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνει έλεγχος της κλίμακας εκτύπωσης . Για 1:200 θα πρέπει να γράψετε 1000 = 200 . Δείτε και την συνημμένη εικόνα και βέβαια πειραματιστείτε με την τοποθέτηση του σχεδίου στο χαρτί , ώστε στο Preview να έχετε αποτελεσματικό έλεγχο πάνω στο "κομμάτι" που επιλέξατε να τυπώσετε (άσχετα αν η εκτύπωση αφορά PDF αρχείο).

post-342-131887272189_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνει έλεγχος της κλίμακας εκτύπωσης . Για 1:200 θα πρέπει να γράψετε 1000 = 200 . Δείτε και την συνημμένη εικόνα και βέβαια πειραματιστείτε με την τοποθέτηση του σχεδίου στο χαρτί , ώστε στο Preview να έχετε αποτελεσματικό έλεγχο πάνω στο "κομμάτι" που επιλέξατε να τυπώσετε (άσχετα αν η εκτύπωση αφορά PDF αρχείο).

 

Την κλιμακα την εχω στη σωστη μορφη 1000=500 για 1:500 το προβλημα ειναι οτι οταν επιλεγω απο το what to plot τι θελω για εκτυπωση μου βγαζει αλλα νταλων στο preview...

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσετε να έχετε κάποια ουσιαστικότερη βοήθεια , ανεβάστε μας εικόνα της οθόνης με τις ρυθμίσεις που κάνετε καθώς και ενδεικτική εικόνα με το αποτέλεσμα .

Link to comment
Share on other sites

οταν επιλεγω απο το what to plot τι θελω για εκτυπωση μου βγαζει αλλα νταλων στο preview...

 

Πρόσεξε τα offsets, για καλό και για κακό τσέκαρε το center the plot.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.