Μετάβαση στο περιεχόμενο

πρόβλημα μετατροπής αρχείου cad σε pdf


Recommended Posts

Αν έχεις κάνει σωστά τις κινήσεις που αναφέρεις, πιθανά προβλήματα:

1. μέγεθος χαρτιού

2. (δεν το σκέφτηκε κανείς μέχρι τώρα) να μην χωράει το σχέδιο σου, με αυτήν την κλίμακα, σε αυτό το χαρτί που έχεις επιλέξει (!)

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά τα κατάφερες, πρόσεξε κατά την εκτύπωση του pdf να έχεις την επιλογή page scaling ρυθμισμένη στο none για να σου βγει η κλίμακα όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ο πιο κλασσικός τρόπος, είναι να πείς σε αυτόν που σου έδωσε το αρχείο της εκδοσης 07, να στο ξαναστείλει σώζοντας το σε 04.

 

Yπάρχουν βέβαια και προγραμματάκια για αυτή τη δουλειά. Για δοκίμασε αυτό: http://www.cadforum.cz/cadforum_en/qaID.asp?tip=4706

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπέρα σε όλους!

 

εχω πρόβλημα μετατροπής του αρχείου cad se pdf. Ενω ρυθμίζω σωστά το χαρτί και βάζω κλίμακα 1000:200 πχ μου εμφανίζει το σχέδιο πολύ μικρό και ακόμα και όταν πειραματίζομαι με άλλεσ κλίμακες για να δω αν θα αλλάξει κάτι μου βγάζει στο preview πολύ χοντρά τα lineweights ότι και να κάνω. Κάθε βοήθεια θα ήταν χρήσιμη ειμαι σε περίοδο εξεταστικής και σε απογνωσή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..όταν κάνω plot DWG to PDF στο acrobat reader 9 πολλές φορές βγάζει το μήνυμα "Αδύνατη η εύρεση ή η δημιουργία της γραμματοσειράς "τάδε"...κτλ με αποτέλεσμα τα γράμματα να βγαίνουν ως τελίτσες. Kάθε φορά πρέπει να αλλάζω γραμματοσειρές μέχρι να τις πάρει το acrobat και έτσι η διαδικασία γίνεται μπελάς...! Γνωρίζει κανείς τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε Autocad 2011:

Από το plot, επιλέγεις εκτυπωτή DWG to PDF και πατάς properties. Πηγαίνεις στην κατηγορία custom properties και πατάς το κουμπάκι custom properties.

Εκεί που λέει Font handling, πατάς το Capture all και το As geometry. Τυπώνεις (σώζεις σε PDF) και όλα καλά!

Δεν είμαι σίγουρος πως ακριβώς γίνεται σε παλαιότερες εκδόσεις του autocad, αλλά κάτι παρόμοιο θα είναι...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.