Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: διπλες αδειες και διπλες κατοψεις


ziban

Recommended Posts

Καλησπερα!Σε τριωροφη οικοδομη με 4 διαμερισματα στους οροφους και 2 κλειστες θεσης σταθμευσης στην πυλωτη αγορασα ενα καινουργιο σπιτι 45 τμ που στα συμβολαια φαινεται σαν κλειστη θεση σταθμευσης.εκανα αλλαγη χρησης σε κατοικια και πληρωσα το σχετικο προστιμο για 45 τμ.

πριν καμια βδομαδα πηγα στην πολεοδομια να παρω αντιγραφα κατοψεων ,αδειας και αλλαγης χρησης και ανακαλειψα οτι στην κατοψη της πολεοδομιας εμφανιζεται 23 τμ στην αλλαγη χρησης 36 τμ και στην αδεια φαινονται 4 διαμερισματα.

στην κατοψη του συμβολαιογραφου το σπιτι φανεται 45 τμ και στην αδεια γραφει 6 διαμερισματα.εβαλα μηχανικο να κανει ελεγχο στην πολεοδομια και βρηκε οτι καμια κατοψη δεν αντοιστιχει με του συμβολαιογραφου καθως και υπερβασεις σε συντελεστη δομησης,υψους και ημιυπαιθριων χωρων.

το νομικο κοματι το εχει αναλαβει δικηγορος.

το ερωτημα μου ειναι το εξης μπορει το δικο μου διαμερισμα να νομιμοποιηθει σωστα η θα το πληρωνω μια ζωη.η γνωμη του μηχανικου ειναι οχι

Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα μου ειναι το εξης μπορει το δικο μου διαμερισμα να νομιμοποιηθει σωστα η θα το πληρωνω μια ζωη.η γνωμη του μηχανικου ειναι οχι

 

Αν μιλάς για το νόμο για τους ημιυπαίθριους, τότε όχι, δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί.Όχι μόνο δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί, αλλά επιπλέον έχεις το εξής θέμα:

 

τα επιπλέον τετραγωνικά του σπιτιού σου-προφανώς είναι μέρος της πυλωτής- είναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ!!!Ανήκουν δηλαδή σε ¨ΟΛΟΥΣ τους ενοίκους της πολυκατοικίας.

 

Εν πάσει περιπτώσει από το ίντερνετ δεν είναι και οι σωστότερες συμβουλές που μπορείς να πάρεις, γιατί δεν έχουμε σχέδια μπροστά μας.Από την περιγραφή σου όμως εγώ αυτά καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

όταν πήγες να κάνεις τακτοποίηση δεν είχες τα σχέδια της άδειας για να δεις τι τακτοποιείς?

 

και εκεί στην πολεοδομία τι σου τακτοποίησαν λάθος σχέδια?

 

δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά έχεις μπλεξει λιγο

 

αλλα μην σκας όλο και κάποιος νέος νόμος τακτοποίησης θα βγει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Σε τριωροφη οικοδομη με 4 διαμερισματα στους οροφους και 2 κλειστες θεσης σταθμευσης στην πυλωτη αγορασα ενα καινουργιο σπιτι 45 τμ που στα συμβολαια φαινεται σαν κλειστη θεση σταθμευσης.εκανα αλλαγη χρησης σε κατοικια και πληρωσα το σχετικο προστιμο για 45 τμ.

πριν καμια βδομαδα πηγα στην πολεοδομια να παρω αντιγραφα κατοψεων ,αδειας και αλλαγης χρησης και ανακαλειψα οτι στην κατοψη της πολεοδομιας εμφανιζεται 23 τμ στην αλλαγη χρησης 36 τμ και στην αδεια φαινονται 4 διαμερισματα.

στην κατοψη του συμβολαιογραφου το σπιτι φανεται 45 τμ και στην αδεια γραφει 6 διαμερισματα.εβαλα μηχανικο να κανει ελεγχο στην πολεοδομια και βρηκε οτι καμια κατοψη δεν αντοιστιχει με του συμβολαιογραφου καθως και υπερβασεις σε συντελεστη δομησης,υψους και ημιυπαιθριων χωρων.

το νομικο κοματι το εχει αναλαβει δικηγορος.

το ερωτημα μου ειναι το εξης μπορει το δικο μου διαμερισμα να νομιμοποιηθει σωστα η θα το πληρωνω μια ζωη.η γνωμη του μηχανικου ειναι οχι

 

Δεν έχεις πρόβλημα. Αν ταχτοποίησες με τον 3843 καλώς, προφανώς το διαμέρισμα- θέση ήταν 24 μέτρα, ο ιδιοκτήτης έκλεισε 45 που νομιμοποιήθηκε με τον 3843, μάλλον τα 36 εμπίπτουν στο ότι δεν έχει συμπεριλάβει τα τοιχόπαχα. Τέλος πάντων η περίπτωση σου θέλει μηχανικό που θα μελετήσει τα σχέδια και θα σε εξασφαλίσει στο ότι ούτε τώρα ούτε ποτέ δεν θα ξαναπληρώσεις κάνένα πρόστιμο αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα μου ειναι εαν μπορω να το νομιμοποιησω η απλα να το τακτοποιησω με τον μπιρμπιλονομο.

Σημερα ρωτησα και αλλον μηχανικο και ηταν απολυτος δεν υπαρχει περιπτωση να το νομιμοποιησω απλα να το τακτοποιησω.

Πηρα και αντιγραφα απο ολο τον φακελο της αλλαγης χρησης και εκει υπαρχει κατοψη που το παρουσιαζει 36τμ με τους τοιχους.

Link to comment
Share on other sites

επειδή συνεχίζω να μην καταλαβαίνω χωρίς σχέδια

θα σου πω γενικά, ισχύει ότι απεικονίζεται στα σχέδια της πολεοδομίας

τα σχέδια του συμβολαιου δεν έχουν καμμία αξία

 

οπότε βλέπει μηχανικός τα σχέδια της πολεοδομίας και απαντά στο ερώτημά σου

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά εγώ δεν καταλαβα καν τι προσπαθεί να μας πει

 

μου αρέσει που του δίνετε και λύσεις :)

 

Ασε βρε Myri, τι να καταλάβεις εσύ που είσαι νέα και προφανώς ωραία! :) Εδώ χρειάζονται μαντικές ικανότητες και χρόνια εμπειρίας εμπλεγμένα με νόμους και ξεμπερδέματα και βέβαια δεν καταλαβαίνεις έτσι. Το θέμα πρέπει να το δεί μηχανικός ή και δύο εμείς, απο το πληκτρολόγιο μόνο υποθέσεις και γενικά συμβουλές επι του "αέρα" μπορούμε να δίνουμε μην έχοντας κάποιο απτό στοιχείο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.