Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι είναι το ΤΣΜΕΔΕ


astranalysis

Recommended Posts

Με αφορμή το γεγονός ότι σκέφτομαι την παύση απόδοσης εισφορών προς το ΤΣΜΕΔΕ λόγω των φτωχών του παροχών και ακόμη περισσότερο επειδή δεν ζω στην Ελλάδα αυτήν την περίοδο (και φυσικά επειδή προτιμώ με το τριχίλιαρο να κάνω μια ταξιδάρα το χρόνο8-)) ανάρωτήθηκα για πρώτη φορα...ποιό είναι το status από το οποίο διέπεται το ΤΣΜΕΔΕ...

 

Από ποιους απαρτίζεται το διοικητικό του συμβούλιο?

Διορίζονται ή εκλέγονται?

Αν εκλέγονται από ποιους?

Ποιοι διαχειρίζονται τα τεράστια αποθεματικά του κεφάλαια και γενικότερα την περιουσία του ταμείου?

Σε ποιον λογοδοτούν και από ποιον ελέγχονται για την διαχείριση αυτή?

Η ατάκα ότι στην περιουσία του ΤΣΜΕΔΕ έχουμε όλοι μερίδιο ισχύει νομικά ή είναι να χαμε να λέγαμε?

Νομικά τι είναι το ΤΣΜΕΔΕ?

Ποιος ο ρόλος του ΤΕΕ μέσα στο ΤΣΜΕΔΕ?

Οι υπάλληλοί του είναι Δ.Υ.?

Είναι ιδιοκτησία του Κράτους?

 

Εχω και άλλα , όμως ας περιοριστώ σε αυτά που μου έρχονται άμεσα στο μυαλό.

 

Υ.Γ. Συγχωρήστε με αν κάποια από τα ερωτήματά μου είναι αφελή αλλά με όσους συναδέλφους τα έχω συζητήσει κανείς δεν τα χει ξεκάθαρα μέσα στο μυαλό του απαντημενα.

Link to comment
Share on other sites

...

 

 

Από ποιους απαρτίζεται το διοικητικό του συμβούλιο?

 

Από Μηχανικούς

***

 

Διορίζονται ή εκλέγονται?

 

Εκλέγονται

***

 

Αν εκλέγονται από ποιους?

 

Από εσένα κι από εμένα και όλοι οι άλλοι που είμαστε μηχανικοί.

Ανησυχητικό που δεν το ξέρεις αυτό τουλάχιστον ενώ είσαι μηχανικός.

***

 

Ποιοι διαχειρίζονται τα τεράστια αποθεματικά του κεφάλαια και γενικότερα την περιουσία του ταμείου?

 

Οι εκλεγμένοι από εσένα κι από εμένα

***

 

Σε ποιον λογοδοτούν και από ποιον ελέγχονται για την διαχείριση αυτή?

 

Στο διοικητικό συμβούλιο που ψήφισες εσύ κι εγώ και όλοι οι άλλοι

***

 

Η ατάκα ότι στην περιουσία του ΤΣΜΕΔΕ έχουμε όλοι μερίδιο ισχύει νομικά ή είναι να χαμε να λέγαμε?

 

Το να λέγαμε είναι δεδομένο. Το είχαμε είναι υπό συζήτηση

***

 

Νομικά τι είναι το ΤΣΜΕΔΕ?

Δεν έχω ιδέα τι νομική μορφή έχει.

***

 

Ποιος ο ρόλος του ΤΕΕ μέσα στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

καλό ερώτημα

***

 

Οι υπάλληλοί του είναι Δ.Υ.?

 

Όχι

***

 

Είναι ιδιοκτησία του Κράτους?

 

Όχι αλλά επειδή ως ασφαλιστικό ταμείο ευρισκόμενο στο ελληνικό κράτος, απολαμβάνει κάποια ειδικά προνόμια, το κράτος «παίρνει το δικαίωμα» να ανακατεύεται σε πολλά.

Επίσης αφού και οι εκλεγμένοι μηχανικοί στο ΔΣ του ΤΣΜΕΔΕ ανήκουν σε παραταξιακά σχήματα τα οποία υπάγονται σε πολιτικά κόμματα, τα ίδια πολιτικά κόμματα που υπάρχουν και στον κρατικό μηχανισμό, ανακυκλώνονται οι ίδιοι άνθρωποι πολλές φορές σαν συγκοινωνούντα δοχεία.

 

...

...

 

Εσύ σκέφτηκες να παύσεις τις εισφορές σου προς το ΤΣΜΕΔΕ, παρέλειψες όμως να ρωτήσεις αν το ΤΣΜΕΔΕ θα σου επιτρέψει την παύση αφού έχεις κάνει έναρξη.

Έχει αναλυθεί αυτό το σκέλος αναλυτικά σε άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

εν ξέρω αγαπητέ didonis, από που άντλησες αυτές τις πληροφορίες, αλλά εγώ δεν άκουσα ποτέ και εννοείται δεν συμμετείχα ποτέ σε εκλογές του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Παραθέτω το σημερινό.....

 

 

Παρασκευή, 1 Ιουλίου 2011

Ενιαίο Ταμείο Ανεξάρτητα Απασχολουμένων

 

Με τη Φ. 10060/24750/1952/29.9.2008 απόφαση του Υπουργού Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας ΦΕΚ 400/29.9.2008), διορίζονται τα μέλη του Δ.Σ. του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολουμένων (Ε.Τ.Α.Α.) και στη Διοικούσα Επιτροπή Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων.

 

Ο Πρόεδρος , ο Αντιπρόεδρος , τα Τακτικά καθώς και τα αναπληρωματικά Μέλη του Δ.Σ. του Ε.Τ.Α.Α. είναι : κλπ

 

που σημαίνει ότι έχουμε ακόμα την παραπάνω διορισμένη διοίκηση που οδεύει προς συμπλήρωση 3ετίας.....

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωριζω κι εγω στα ταμεια διοριζονται τα Δ.Σ.

 

Μηπως Didonis μιλας για το ΤΕΕ?

 

Και ασφαλως και ειναι υπο μια εννοια δημοσιες υπηρεσιες! ΔΕΚΟ ΜΕΚΟ ΞΕΚΟ δεν ξερω στα σιγουρα, αλλα ειναι δημοσιες υπηρεσιες.. Αλλωστε αν δεν ηταν, απο που κι ως που θα διοριζαν ΔΣ και απο που και ως που θα αποφασιζαν συγχωνευσεις κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να κατεβάζω και εγώ τα καντήλια μου για το ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να έχω ενοχικά συμπλέγματα ότι κάπου εκεί που ψηφίζουμε για ΤΕΕ ψηφίζουμε και ΤΣΜΕΔΕ?

 

Αν ναι σόρυ συνάδελφοι, παραπλανημένος ψηφοφόρος είμαι κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Ν.Π.Δ.Δ. είναι το ΤΣΜΕΔΕ. Και οι υπάλληλοί του είναι Δ.Υ. Τώρα για το Δ.Σ. να πω την αλήθεια και εγώ δε θυμάμαι να ψήφισα ποτέ, άρα μάλλον διορίζονται.

 

Υ.Γ. Ο τίτλος και μόνο του θέματος είναι προκλητικότατος! Με έτρωγαν τα δάχτυλά μου να αρχίσω να γράφω "τι είναι το ΤΣΜΕΔΕ" για να ενεργοποιήσω όλα τα φίλτρα λογοκρισίας του φόρουμ και να αρχίσουν να τρέχουν πανικόβλητοι όλοι οι mods μαζί! :grin:

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Συγχωρήστε με αν κάποια από τα ερωτήματά μου είναι αφελή αλλά με όσους συναδέλφους τα έχω συζητήσει κανείς δεν τα χει ξεκάθαρα μέσα στο μυαλό του απαντημενα.

 

Επιβεβαιώνομαι νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Οι υπάλληλοι είναι ΔΥ όπως σε όλα τα ταμεία, τα μέλη του ΔΣ διορίζονται (δεν μπορώ να καταλάβω πως λές ότι εμείς ψηφίζουμε), και το κράτος έχει λόγο και αποφασίζει για το ΤΣΜΕΔΕ όπως και για όλα τα ασφαλιστικά ταμεία της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.