Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιθεώρηση ανελκυστήρα


Perifanos

Recommended Posts

Αγαπητοί,

 

Μήπως γνωρίζετε κάτι για ένα νέο νόμο πιστοποίησης και αναβάθμισης ανελκυστήρων;

Ένας πελάτης μου, μου είπε ότι πήραν τηλέφωνο ένα γνωστό του, απο την πολεοδομία??? και του είπαν ότι πρέπει να κάνει έλεγχο και βελτίωση του ανελκυστήρα της πολυκατοικίας του (είναι διαχειριστής) προκειμένου να είναι συμβατός ως προς τον νέο νόμο για τους ανελκυστήρες καθώς θα δεχθεί έλεγχο!!! Επίσης το κόστος αυτής της αναβάθμισης είναι περίπου €6000.

 

Γιατί μου φαίνεται "παπατζιλίκι" αυτή η ιστορία;

 

Γνωρίζετε κάτι επ' αυτού;

 

Προσωπικά δεν κατάφερα να βρώ κάποια στοιχεία ακόμα...

 

Με τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα δεχθεί έλεγχο, αλλά υπάρχει η υποχρέωση εκσυγχρονισμού και πιστοποίησης όλων των υπαρχόντων ανελκυστήρων με βάση μια κοινοτική οδηγία που ισχύει εδώ και λίγο καιρό.Η προθεσμία είναι ανάλογα με το τι έχεις και έχουν δώσει ήδη μια παράταση.

Δε νομίζω όμως ότι εμπλέκεται κάπου η πολεοδομία , από ότι ξέρω έχει να κάνει με τις κατά τόπου νομαρχίες.

 

 

ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΩΝ

 

 

Αναφορά στις προθεσμίες για την πιστοποίηση ανελκυστήρων που ήδη λειτουργούν σύμφωνα με βασιλικά και προεδρικά διατάγματα ή ανελκυστήρες που λειτουργούν με προέγκριση. Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία όλοι οι ανελκυστήρες πρέπει να πιστοποιηθόύν και να καταχωρηθούν στην αρμόδια διεύθυνση ανάπτυξης της οικείας Ν.Α πριν την λήξη των παρακάτω προθεσμιών .

 

Άρθρο 15 ΦΕΚ 1797 21/12/2005 Παράταση Προθεσμιών

ΦΑ' 9.2/7543/403

 

2α) Ανελκυστήρες χωρίς στοιχεία νομιμότητας 21/12/2006 31/12/2008

2β) Ανελκυστήρες με προέγκριση 21/12/2007 31/12/2008

2γ) Ανελκυστήρες άνω των 30 ετών 21/12/2009 31/12/2009

2δ) Ανελκυστήρες άνω των 40 ετών 21/12/2008 31/12/2008

2ε) Ανελκυστήρες νεότεροι των 30 ετών 21/12/2010 21/12/2010

2στ) Ανελκυστήρες που εξυπηρετουν ευρύ κοινό

(δημόσιοι χώροι, νοσοκομεία, ξενοδοχεία κτλ) ανά έτος ανά έτος

 

 

η πρώτη ημερομηνία είναι η αρχική και η 2η της παράτασης.

προβλέπονται ποινές αν δε γίνει αυτό αλλά ακόμα δεν έχουν πει πως και αν θα ελεγχθεί όποιος δεν έχει κάνει τη διαδικασία.

Τουλάχιστον εγώ δεν έχω ακούσει κάτι.

Τα θέματα αυτά πάντως τα γνωρίζουν πολύ καλά οι εγκαταστάτες ανελκυστήρων- μίλα με κάποιον ή εσύ ή ό πελάτης σου και θα σου λύσουν όποια απορία έχεις.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί,

 

Μήπως γνωρίζετε κάτι για ένα νέο νόμο πιστοποίησης και αναβάθμισης ανελκυστήρων;

Ένας πελάτης μου, μου είπε ότι πήραν τηλέφωνο ένα γνωστό του, απο την πολεοδομία??? και του είπαν ότι πρέπει να κάνει έλεγχο και βελτίωση του ανελκυστήρα της πολυκατοικίας του (είναι διαχειριστής) προκειμένου να είναι συμβατός ως προς τον νέο νόμο για τους ανελκυστήρες καθώς θα δεχθεί έλεγχο!!! Επίσης το κόστος αυτής της αναβάθμισης είναι περίπου €6000.

 

Γιατί μου φαίνεται "παπατζιλίκι" αυτή η ιστορία;

 

Γνωρίζετε κάτι επ' αυτού;

 

Προσωπικά δεν κατάφερα να βρώ κάποια στοιχεία ακόμα...

 

Με τιμή.

 

Συμφωνώ με τον φίλο MECH.

όλη η νομοθεσία σχετικά με τον έλεγχο, πιστοποίηση και καταχώρηση του ανελκυστήρα στην Διεύθυνση Ανάπτυξης (παλιά Διεύθυνση Βιομηχανίας).

 

ΕΛΙΝΥΑΕ

 

Τώρα. Για να σου πω αν το κόστος είναι μεγάλο θα πρέπει να γνωρίζω την ηλικία του ανελκυστήρα αλλά και την κατάστασή του (κάτι που δεν μπορεί να γίνει).

ο φίλος σου αν πιστεύει ότι του ζητάει πολλά ο συντηρητής του, μπορεί να κάνει το εξής:

να επιλέξει έναν απο τους φορείς ελέγχου και πιστοποίησης που αναγράφονται στο παρακάτω link...

 

Φορείς Πιστοποίησης Ανελκυστήρων

 

...να επικοινωνήσει μαζί τους και να κλείσει κάποιο ραντεβού για να διενεργήσουν τον τεχνικό έλεγχο του ανελκυστήρα στην ως έχει κατάστασή του. Αυτοί με την σειρά τους θα εκδώσουν έκθεση ελέγχου όπου θα αναφέρουν αναλυτικά για ποιους λόγους ο ανελκυστήρας δεν εναρμονίζεται με το πρότυπο του ΕΛΟΤ. Με αυτή την έκθεση θα μπορεί ο φίλος σου να πάρει προσφορές από διάφορους εγκαταστάτες. Έτσι δεν θα ανησυχεί μήπως τον φορτώσουν με πράγματα που δεν είναι απαραίτητα, παρά μόνο με ότι αναφέρει η έκθεση. Αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση αυτών που αναφέρει η έκθεση θα ξανακαλέσει τον φορέα για επανέλεγχο έτσι ώστε να εκδόσουν το πιστοποιητικό και να καταχωρήσει τον ανελκυστήρα στην οικεία Διεύθυνση Ανάπτυξης.

 

Να προτείνω, αν ο ανελκυστήρας του φίλου σου είναι πάνω απο 25 χρονών και δεν είναι σε καλή κατάσταση τον συμφέρει να τον αντικαταστήσει με καινούριο γιατί θα του κοστίσει λιγότερο (με την πάροδο του χρόνου) απο το να πληρώνει συνέχεια κάποια ανταλλακτικά που θα βγαίνουν και αυτός θα συνεχίζει να έχει έναν παλιό και με προβλήματα ανελκυστήρα.

 

για οποιαδήποτε άλλη απορία είμαι στην διάθεσή σας

 

Με εκτίμηση

Γ.Θ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι η πολυκατοικία είναι 7 ετών όπως μου είπε.

Μάλιστα μου κάνει εντύπωση ότι μια πολυκατοικία τόσο νεαρή έχει ανάγκη (ο ανελκυστήρας της) απο συντήρηση / ανβάθμιση η οποία είναι τόσο δαπανηρή.

 

Εν΄πάσει περιπτώσει βρήκα και εγώ τα σχετικά άρθρα και είδα τις καταληκτικές ημερομηνίες τις οποίες και μετέφερα στον πελάτη. Απο εκεί και πέρα είναι θέμα αυτου με τους συντηρητές του ανελκυστήρα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σας απευθύνθηκα πρόσφατα στο συντηρητη της πολυκατοικιας στην οποια ειμαι διαχειριστηςε για την πιστοποιηση του ανελκυστηρα. αυτος ανελαβε  ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΦΟΡΕΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗς ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΈΓΙΝΕ Ο ΈΛΕΓΧΟΣ μου έφερε τη γνωμάτευση μαζί με μια (μη αναλυτικη) προσφορά 6200 ευρω. Ο ανελκυστηρας φτιάχτηκε μ΄λαλον το 1990 αλλα θ ακάνω αίτηση στη δεη για ν απάρω το φάκελο. Παρακατω στα λινκ εχω ανεβάσει την έκθεση του φορέα ελέγχου χωρίς τα στοιχεία του ούτε και τα δικά μου.

http://i1253.photobu...kkkkkkkkkkk.jpg

http://i1253.photobu...kkkkkkkkkkk.jpg

 

Επειδη ψιλιάζομαι οτι φορέας πιστοποίησης και συντηρητής τα έχουν κάνει πλακάκια, σας φαίνονται λογικές οι αλλαγές που ζητάει αναφορικα με την ηλικία του ασανσέρ;

Δυστυχώς είμαι νέος στην πολυκατοικία και ρωρώντας το διαχειριστη μου είπε πως ο συντηρητης δεν έχει βιβλιάριο ανελκυστήρα κτλπ.

Παρακαλώ περμένω μια γ΄νωμη η την εμπειρία σας στο θέμα. Ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που μπορώ να σου πω είναι το εξής. Σε παρόμοια περίπτωση στη δικιά μου πολυκατοικία (όταν έμενα Αθήνα), ό,τι ήταν στην ευθύνη της συντήρησης και δεν είχε γίνει το έβαλε ο συντηρητής τσάμπα. εννοείται ότι δεν το δέχτηκε έτσι αλλά του έτριξε τα δόντια ο διαχειρηστής απειλώντας τον με μήνυση, με τη λογική ότι αφού πληρώναμε για συντήρηση γιατί δεν τα έφτιαχνες.

Ότι εργασία ήταν να γίνει μετά, δηλαδή τηλεφωνική διάταξη και λοιπές εργασίες που δεν ήταν υποχρεωτικές όταν έγινε η εγκατάσταση του ανελκυστήρα, αυτές τις πληρώσαμε.

Για το κοστολόγιο δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι κάποια από αυτά της έκθεσης όπως πχ το τέρμα διαδρομής που δεν ενεργοποιείται και τα ασφαλιστικά του πίνακα , έπρεπε ήδη να λειτουργούν στην ΕΝΤΕΛΕΙΑ ώστε να μην υπάρξει ατύχημα .

Κάποια άλλα όπως οι προσκρουστήρες , ο φωτισμός φρεατίου , ο κώνος δοκιμής της αρπάγης , η ποδιά του θαλάμου , το στοπ του πυθμένα και η χειραντλία έπρεπε να υπάρχουν από την εγκατάσταση !

 

Και κάποια , όπως η σωστή λειτουργία του συστήματος επιθεώρησης , θα έπρεπε πρωτίστως να ενδιαφέρουν τον συντηρητή για την δικιά του ασφάλεια .

 

Το κόστος δεν το συζητάω γιατί έχω και εγώ γραφείο ανελκυστήρων και απο την πείρα μου ξέρω ότι αν δε δω με τα μάτια μου και εκτιμήσω στο χαρτί μου τιμή δεν βγάζω .

Αυτό όμως που θα σας συμβούλευα να κάνετε είναι να καλέσετε και άλλα γραφεία να δώσουν προσφορές αφού πρώτα βρείτε :

  1. Την αρχική άδεια (αν υπάρχει )
  2. Την καταχώρηση στη Δνση Βιομηχανίας.

Αν ο συντηρητής ήταν και ο εγκαταστάτης φέρει ευθύνη για τις ελλείψεις του ανελκυστήρα .

Αν δεν είναι ο εγκαταστάτης θα έπρεπε εγκαίρως να σας ενημερώσει για αυτές τις ελλείψεις .

 

Ελπίζω να σας βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Σε πολυκατοικία του 2005 μόλις σήμερα ήρθε χαρτί απο την εταιρεία συντήρησης ότι με βάση το ΦΕΚ 2604/2008 όλοι οι ανελκυστήρες υποχρεούνται σε πιστοποίηση από αναγνωρισμένους από το κράτος ιδιωτικούς φορείς και για την επιθεώρηση από εγκεκριμένο φορέα πιστοποίησης ζητάνε 500€ + ΦΠΑ. Είναι πράγματι υποχρεωτικό και το θυμήθηκαν μετά από 7 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

πας ΦΕΚ

πατας αναζητηση

και ζητας  Β 2604/  2008

θα δεις αναλυτικα την μεγαλοπρεπη νομο αλογοσκουφη-σουφλια και  καλαφαττη

και μετρας

 

πόσα δις τζιρο αφορα αυτη η υποθεση προς "πιστοποιημενους φορείς"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.