Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο λογισμικό για στατικά (ξύλινες στέγες);


palex

Recommended Posts

Εάν έχεις έρδαση σε πλάκα, μπορείς να υπολογίσεις ολόκληρο το ζευκτό και να αγνοήσεις τα αποτελέσματα που σου βγάζει για τον ελκυστήρα.

Εννοείται πως επειδή τον αφαιρείς και κατασκευαστικά, θα πρέπει να προτείνεις και μία ειδική λύση έδρασης του αμείβοντα και των ορθοστατών με το σκυρόδεμα (πχ ειδικά μεταλλικά τεμάχια).

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να βρω επιλογή για επίλυση ζευκτού με ξυλουργικές συνδέσεις,

 

θέλω δεν θέλω πρέπει να επιλέξω πλάκα σύνδεσης, ο έλεγχος της οποίας υπάρχει και στο τεύχος.

 

Εαν πάλι επιλέξω να μην γίνεται έλεγχος συνδέσεων δεν μπορώ να γνωρίζω εαν υπάρχει αστοχία στις συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

στην ακαμψία των συνδέσμων, όπου έχει επιλογές από min εως max, καλό είναι θεωρούμε τις συνδέσεις ως αρθρώσεις και να επιλέγουμε το min ή να το επιλέγουμε κάπου στην μέση και να δίνουμε ροπή στη σύνδεση;

 

ρωτάω ποιό είναι το σωστό από πρακτική άποψη μιας και δεν έχω την ανάλογη πείρα

από την εταρία πάντως μου είπαν ότι η ύπαρξη μεταλλικής πλάκας δεν επηρρεάζει την στατική επόλυση

 

επίσης, από πόσο άνοιγμα και πέρα επιλέγουμε πιο "πολύπλοκο" δικτύωμα;

δηλαδή μεχρί ποιό άνοιγμα, στην πράξη πάντα, αφήνουμε τον ελκυστήρα χωρίς να έχει συνδεσμους με το δικτύωμα;

Link to comment
Share on other sites

στην ακαμψία των συνδέσμων η default επιλογή είναι πλησιέστερα του min, επομένως πιο κοντά στην άρθρωση. είναι το πιο φρόνιμο, πιο δυσμενές και συνήθως το κοντινότερο σε αυτό που θα υλοποιήσει ο στεγάς.

για το θέμα του ανοίγματος, εξαρτάται άμεσα από την κλίση-ύψος της στέγης, φορτίο χιονιού - ανέμου και επικάλυψη. χοντρικά θα μπορούσε κάποιος να πει ότι από τα 5-6 μ. και πάνω πας σε "πολύπλοκο" δικτύωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χωρίς να είμαι ο ειδικός , ρίξε μια ματιά εδώ .

 

Έχει χρήσιμα στοιχεία και όχι μόνο για υπολογισμούς .

 

Εναλλακτικά , ρίξε μια ματιά και σ' αυτό και μετά κατέβασε κάποια δοκιμαστική έκδοση .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εάν έχεις έρδαση σε πλάκα, μπορείς να υπολογίσεις ολόκληρο το ζευκτό και να αγνοήσεις τα αποτελέσματα που σου βγάζει για τον ελκυστήρα.

Εννοείται πως επειδή τον αφαιρείς και κατασκευαστικά, θα πρέπει να προτείνεις και μία ειδική λύση έδρασης του αμείβοντα και των ορθοστατών με το σκυρόδεμα (πχ ειδικά μεταλλικά τεμάχια).

 

τι εννοείς "να αγνοήσεις τα αποτελέσματα για τον ελκυστήρα" ?

 

να αφαιρέσουμε από το τεύχος τις σελίδες που αφορούν τον ελκυστήρα? σαν να μην τον λάβαμε ποτέ υπόψη μας?

όμως στα σχέδια που φτιάχνει το εμπορικό πρόγραμμα (εχω το woodexpress) δείχνει το ζευκτό έχοντας και τον ελκυστήρα.

 

Δεν θα υπάρχει πρόβλημα στην Πολεοδομία και σημαντικότερα με τον ελεγκτή δόμησης, εαν δείχνω ζευκτό με ελκυστήρα, αλλά αφαιρέσω τους υπολογισμούς του ελκυστήρα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.