Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως λιώνουμε τα μέταλλα.


Bz2

Recommended Posts

Κι αν ξέρεις (ή υποτίθεται ότι ξέρεις), δεν είναι να πειραματίζεσαι σε λάθος χώρο, με λάθος εξοπλισμό, χωρίς μέτρα ασφαλείας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Παιδιά μια σταγόνα κόλληση σου πέφτει στο χέρι και ... σκούζεις... θεωρω οτι δεν πρεπει να μισομαθαίνουμε κάποιον γιατί πίσω απο την οθόνη δε ξέρουμε τι μπορεί να προκληθεί δίνοντας ελπίδες.

Όλοι εδώ ξέρουμε οτι και η αποτυχία είναι δεδομένη αλλά και μεγάλο ποσοστό ατυχήματος υπάρχει.

 

Συγνώμη φίλε μου που απο χθες σε απογοητεύω αλλα δε το κάνω κακοπροαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

kosmas85 κατανοώ την πρόθεση σου να προσπαθείς να προφυλάξεις κάποιον αλλα δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο διότι θα προσπαθήσω να είμαι προσεκτικός αν τελικά δεν βρω έτιμα υλικά.

 

στην ουσία χρειάζομαι 2 μεταλλικές βάσεις σε ποτήρια που θα είναι καλή αγωγή τις θερμότητας και άλλα διάφορα, άλλα επειδή δεν βρίσκω πουθενά αυτά τα ποτήρια θα πρέπει να τα φτιάξω μόνος μου.

 

--> ξέρετε αν υπάρχει κανένα κατάστημα που να πουλάει εξαρτήματα όπως

μεταλλικά ποτήρια, γρανάζια, ελατήρια, επιφάνειες και άλλα εξαρτήματα σε ποικιλία διαστάσεων?

 

ίσως να με γλυτώσει από το λιώσιμο αλουμινίου.

αν πάλι δεν υπάρχει τότε θα πρέπει να λιώσω το αλουμίνιο που λιώνει ποιο εύκολα.

η αρχαίοι πως έλιωναν τα μέταλλα? κάπως έτσι μάλλον θα πρέπει να το κάνω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Bz2, έχε υπόψη σου ότι (σχεδόν) κανένας κατασκευαστής πρωτοτύπων δεν λιώνει μέταλλο για να φτιάξει την κατασκευή του. Όλες οι κατασκευές αυτού του είδους γίνονται από ράβδους μετάλλου που κατεργάζονται μηχανουργικά. Το επιθυμητό σχήμα το δίνουν τόρνοι, φρέζες, γραναζοκόπτες, boring(s), ρεκτιφιέ και άλλες εργαλειομηχανές.

 

Εξάλλου, και στην βιομηχανική παραγωγή, τα εξαρτήματα μετά την χύτευση δέχονται μηχανουργική κατεργασία, με τα ίδια ακριβώς εργαλεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bz2, αρχίζει και ξεφεύγει το θέμα...

 

έχεις ιδέα τί πάει να πέι 700 βαθμοί?? κάνε μια αρχή με καυτό νερό...

 

από εκεί και πέρα να ήσουν στο πλάισιο διπλωματικής να πώ πάει στ ανάθεμα...τόσοι τορναδόροι και μεταλλουργεία υπάρχουν...έλεος...

 

άσε που όλα αυτά τα μηχανολογικά "κουμπώνουν" στο χιλιοστό (και πολύ λέω)..εδώ μάστορες και δεν...

 

και εκ πέιρας σου λέω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μή βρείς...ψάξιμο θέλει και υπομονή να είσαι από πάνω απ το μάστορα και να του πέις τί ακριβώς θέλεις

Link to comment
Share on other sites

gzip ''τόσοι τορναδόροι και μεταλλουργεία υπάρχουν.''

 

ξέρεις τι κάνουν σε αυτά? θέλω να πω έστω και πάω σε έναν τέτοιο αντί να το κάνω εγώ τι θα ζητήσουν? κόστος κ.τ.λ. αν θες πες κάτι σχετικά με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβά. Πολύ φθηνότερα απ' ό,τι αν αγοράσεις όλες τις εργαλειομηχανές που χρειάζεσαι. Και μην ξεχνάς: Ένα στροφαλοφόρος άξονας έχει ανοχή με το έδρανο 40μm ±5μm...

Μία βάση ρουλεμάν μπορεί να έχει αποδεκτή ανοχή ±1μm...

 

Μπορείς εσύ να κατεργαστείς μέταλλο με αυτή την ακρίβεια;

Link to comment
Share on other sites

αν έχω πάει...και για εξαρτήματα που η αντιπροσωπέια σου λέει ότι ποιά δε βγαίνουν...αλλά αυτά δε θα τα βρείς στα κέντρα των πόλεων...όπου υπάρχουν συνεργεία, βιομηχανικές ζώνες, κάνε μια αναζήτηση....αμέσως να λιώσουμε...λές και είναι βούτυρο...ψάξε και σε ανταλλακτικά όπως cuterpillar κτλ δε ξέρω και τί ψάχνεις

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη μεν αλλά διακρίνω όχι μόνο μια απόλυτη ανωριμότητα αλλά και πλήρη ανευθυνότητα σε συνδυασμό με επικίνδυνη στάση προς τους άλλους με αυτά που ζητεί ένας άγνωστος ανώνυμος στο διαδίκτυο.

Σε συνδυασμό και με αυτό το θέμα από τον ίδιο άτομο.

Πως λειτουργεί τρύπα jet;

 

Ή δεν ξέρει τι λέει ή δεν έχει συναίσθηση με αυτά τι ζημιά μπορεί να κάνει.

 

Ξεκίνησε να ζητεί να φτιάξει μηχανή με τσιμέντο, τώρα να φτιάξει φούρνο υψηλών θερμοκρασιών, σε λίγο θα μας ζητεί και πως μπορεί να φτιάξει πυρίτιδα διότι αν πάει να την αγοράσει στοιχίζει πολλά.

 

Νομίζω πως το φόρουμ δεν πρέπει να δίνει βήμα σε τέτοιες καταστάσεις μη μάθουμε από τις ειδήσεις ότι κάποιος προκάλεσε έκρηξη στην πολυκατοικία του.

Και οι μηχανικοί του εξηγούσαν τι να προσέξει.....

έλεος... είπαμε ζέστες... αλλά όχι και τόσο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χρειάζομαι άπλα εξαρτήματα για να συνεχίσω μία κατασκευής μηχανή εξωτερικής καύσης που έχω αφήσει στην μέση, όμως για να γίνει θέλει περίεργα εξαρτήματα που δεν μπορώ να τα βρω.

 

και επιδί δεν μπορούσα να τα βρω έλεγα να τα φτιάξω.

αν έβρισκα ενα μέρος με τέτοια εξαρτήματα όπως π.χ.

γρανάζια, μεταλλικά ποτήρια, αλυσίδες, ροδάκια μικρά, βάσεις και μηχανισμούς στήριξής συνθεμούς που να μπαίνουν σε δίσκους, ελατήρια ίσως και άλλα μηχανολογικά εξαρτήματα κ.τ.λ. άλλα ειναι πολύ δύσκολο να τα βρώ όλα αυτά.]

 

...δεν ήξερα οτι απογοητεύετε το χυτήριο στο μπαλκόνι, πάλι καλά που είχα σκοπό να το φτιάξω στο μπαλκόνι.

 

Didonis: αν έχεις αντιληφθεί: δεν έχω σκοπό να μετατρέψω το σπίτι σε αυτοσχέδιο εργοστάσιο έλεος, αν βρω τα εξαρτήματα δεν θα χρειαστώ τίποτα από όλα αυτα, αν το σκεφτείς δεν ειναι δύσκολο να λιώσει ενα μέταλλα, στο youtube θα βρείς αμέτρητα βίντεο απο λιώσιμο μετάλλων καθώς και αμέτρητα βίντεο από κατασκευές μηχανών, εχω φτιάξει είδι την μισή μηχανή αλλα λύπουν τα βασικά, δεν είναι τόσο τραγικά όπως τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.