Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως λιώνουμε τα μέταλλα.


Bz2

Recommended Posts

Χυτευση-Κονιομεταλλουργια-Τηξη τοξου-Μηχανουργικες κατεργασιες-

Συγκολλησεις-Ελαση-Διελαση-Σφυρηλασια κτλ κτλ

 

Αυτες οι μεθοδοι συνδυαζονται για την παρασκευη και κατεργασια

μεταλλικων αντικειμενων ωστε να παρουν αυτα την τελικη τους

μορφη.

 

Αλλα ποτε μα ποτε δεν παιζουμε σπιτι με ελλειπη εξοπλισμο και

ελλειπη μετρα προστασιας ιδιαιτερα οταν δεν ξερουμε, γιατι αν

πεσει τηγμα σε καποιο σημειο του σωματος μας δεν ειναι κατι

καθολου απλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ξεθάβω το θέμα μιας και με ενδιαφέρει το όλο θέμα. Είμαι φοιτητής Μηχανολογίας και κοντεύω για το πτυχίο μου. Δεν ξέρω ακόμη με τι θα ασχοληθώ, μάλλον θα συνεχίσω τις σπουδές μου και παράλληλα θα ασχοληθώ πιο πρακτικά με το αντικείμενο μου. Επειδή θέλω να ασχοληθώ με την μεταλλουργία και το όλο θέμα του smithing όπως το διαβάζω στο διαδίκτυο τι προτείνετε σαν αρχή? Η βιβλιογραφία ατέλειωτη και τα βιντεάκια που ανέφερε ο φίλος επίσης δεν έχουν τελειωμό αλλά δυστυχώς το ζουμί είναι στην πράξη, η οποία έχει αρκετούς κινδύνους. Για δοκιμή να σας πω ότι έφτιαξα κάτι μικρά διακοσμητικά από αλουμίνιο με μπρίκι και γκαζάκι αλλά προφανώς δεν θέλω να μείνω σε κάτι τέτοιο και να ασχοληθώ σοβαρά με τη χύτεση και τη μεταλουργία

Edited by Sigurd
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ΒΖ2 μπες αν θες στο cnchobby.gr εφοσον εδω δεν ειναι αρμοδιοι οι μηχανικοι(ορθα βεβαια) να σου δωσουν ο,τι απαντησεις θες...Η χυτευση δεν ειναι πυρηνικη φυσικη, απλα εχει καποιες ιδιαιτεροτητες που πρεπει να προσεξεις για δικη σου ασφαλεια. Για να λιωσεις αλουμινιο, μπορεις να φτιαξεις ενα μικρο χυτηριο με 100-200ευρω το πολυ και για μικρες ποσοτητες (μεχρι 10κιλα) ειναι εφικτη ποσοτητα. Απο κει κ περα επειδη δεν ξερω τι ακριβως θες να κανεις, υπαρχει κ η λυση τον θερμοπλαστικων καλουπιων, σιλικονες χυτευσης μεχρι 600βαθμους κ αλλα πολλα. Επειδη ασχολουμαι με καλουπια (ως χομπι) και εχω φτιαξει κ μερικα κομματια παραγωγης, αν θες στειλε μου πμ αν μπορω να σε βοηθησω. Ειναι λιγο αργα βεβαια, αλλα αν το δεις θα σε  βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω, τα αυτοσχέδια χυτήρια είναι μόνο για επίδειξη και το προϊόν τους δεν έχει τις απαιτούμενες μηχανικές αντοχές για να χρησιμεύσει κάπου. Το πολύ να φτιάξεις κανένα εργαλείο για τον κήπο και το οποίο θα έχει ποιότητα πολύ κατώτερη από αυτά που αγοράζεις στη λαϊκή με 1 ευρώ το τεμάχιο..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Φιλε μου δεν ξερω τι οριζεις ως ''επιδειξη'' με ενα χυτηριο ή τι ειδους μοστρα μπορεις να κανεις μ αυτο, αλλα αν θες μπορεις να μπεις στο παραπανω φορουμ και να διαβασεις σχετικα με την χυτευση. Οι γνωσεις των παιδιων εκει μεσα ειναι απιστευτες και φυσικα δωρεαν :)

Link to comment
Share on other sites

Επίδειξη δεν είναι μόνο η μόστρα, αλλά και η διδασκαλία, το πείραμα, το παιχνίδι.
Μόνο για επίδειξη λοιπόν σημαίνει για εκπαιδευτικούς - ψυχαγωγικούς σκοπούς και όχι για παραγωγική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.