Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροφοδοσία χωρις ουδέτερο


Recommended Posts

Χωρίς να έχω τρομερή σχέση με τις εγκαταστάσεις μιας και εγώ με ηλεκτρονικά ισχύος ασχολούμαι δεν θα μπορούσε να μετατρέψει τον αγωγό γείωσης σε αγωγό ουδετέρου αλλάζοντάς την σύνδεση από την άλλη μεριά και να δώσει γείωση από αλλού? πχ από άλλο κύκλωμα εκεί κοντά ή να κάνει μια τοπική γείωση? Πιστεύω επαναλαμβάνω χωρίς να είμαι εδικός ότι μια τοπική γείωση θα ήταν φτηνότερη από ένα 3φασικό μετασχηματιστή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

To πρότεινε και ο satyros να πάρει γείωση από αλλού. Αν γίνεται ξεμπερδεύει.

 

Το να κάνει μια τοπική γείωση δεν είναι ότι καλύτερο... Δημιουργεί σφάλματα γης. Επιπλέον (και κυρίως), είναι αρκετά επίφοβο ως προς την αντίσταση γείωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ουδετέρωση σε υποπίνακα επιτρέπεται μόνο αν τοποθετείται ξεχωριστό ηλεκτρόδιο γείωσης στον υποπίνακα αυτό.

 

Δυο ερωτησεις:

1. Συμφωνα με τι επιτρεπεται η ουδετερωση σε υποπινακα μονο με ηλεκτροδιο? Στον ΕΛΟΤ αναφερει ξεκαθαρα αγωγους PEN 546.2. Μηπως ουδετερωση δεν ειναι ή σωστη εκφραση για τον διαχωρισμο PEN σε PE και N? Μηπως μου ξεφυγε καποια σχετικη παραγραφο στον 384? Το μονο που ειδα οτι πρεπει να ειναι πανω απο 4 τετ.χιλ.

 

2. Αν ο υποπινακας εχει μικρη αποσταση απο τον κεντρικο γειωμενο πινακα (<50μ) και το μονορφασικο φορτιο ειναι μικρο σε σχεση με το τριφασικο, πως ειναι δυνατον να αναπτυχθει δυναμικο μεταξυ PEN και πραγματικης γης? Γιατι να απαγορευεται? Η ουσια δεν ειναι να διατηρειται η αγωγιμοτητα της γειωσης κι ας φορτιζεται ο ουδετερος?

Link to comment
Share on other sites

To πρότεινε και ο satyros να πάρει γείωση από αλλού. Αν γίνεται ξεμπερδεύει.

 

Το να κάνει μια τοπική γείωση δεν είναι ότι καλύτερο... Δημιουργεί σφάλματα γης. Επιπλέον (και κυρίως), είναι αρκετά επίφοβο ως προς την αντίσταση γείωσης.

 

Αν πρόκειται για συσκευή εσωτερικού χώρου δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα με την αντίσταση γείωσης (εκτός αν είναι θέμα κανονισμών). Τουλάχιστον εδώ πού είμαι έχω δει πολλές φορές τοπική γείωση σε μεγάλες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε τοπική γείωση χωρίς να συνδεθεί με την υπάρχουσα, θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε το θέμα σαν να πρόκειται για άμεση γείωση (να πέφτουν τα μέσα προστασίας στον προβλεπόμενο χρόνο).

 

Με τον ΚΕΗΕ απαγορευτότανε το μπλέξιμο ουδετερογείωσης με άμεση γείωση, για το λόγο που αναφέρω παραπάνω (σφάλματα γης). Δεν έχω προσέξει αν το απαγορεύει ο 384, καθώς δεν με έχει απασχολήσει (όχι ο 384, η άμεση γείωση :D)

Link to comment
Share on other sites

@miltos από όσο ξέρω ο 384 χαρακτηρίζει μία εγκατάσταση ΤΝ ή ΤΤ. Δεν νομίζω να υπάρχει μικτή εγκατάσταση.

 

Και επίσης μην ακούς τι λένε για μένα. Φήμες και συκοφαντίες... :D

Link to comment
Share on other sites

@miltos από όσο ξέρω ο 384 χαρακτηρίζει μία εγκατάσταση ΤΝ ή ΤΤ. Δεν νομίζω να υπάρχει μικτή εγκατάσταση.

 

Και επίσης μην ακούς τι λένε για μένα. Φήμες και συκοφαντίες... :D

 

TN θα ειναι απλα σε αλλα σημεια ΤΝ-C και σε αλλα TN-S. Στην γερμανια το εβλεπα παντου.

Link to comment
Share on other sites

Στη σελ. 32 του 384 αναφέρεται πως το TN-C δεν εφαρμόζεται στην Ελλάδα, και υπάρχουσες εγκαταστάσεις πρέπει να ανακατασκευαστούν. Άρα δεν αποτελεί λύση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω όλους για την συμβολη σας στο προβλημά μου...

Δεν μπορουσα να παρω ουδετερο απο τον πινακα γιατι δεν είχε ουτε αυτος....

Γειώση τοπικη δεν μπορω να κάνω αλλα και να μπορουσα δεν θα ηταν ισοδυναμικη με την κυρια γειωση του κτηρίου...

Με τις αντιστασεις το σκεφτηκα πρωτα απο ολα (να συνδεσω 3 αντιστασεις σε αστερα) αλλα το προβλημα της καταναλωσης δεν το επετρεπε...

Να βαλω μονοφασικο μ/τ και να παρω μονο τον ουδετερο δεν νομιζω να δουλεψει γιατι θα εχω φασεις και ουδετερο απο διαφορετικο μ/τ......

Να παρω 3φασικο μ/τ με 4 επαφες στο δευτερευον μου φαινεται πιο βολικο απο ολα αλλα και αυτος εχει υψηλο κοστος (υπαρχουν 3 μηχανηματα συνεπως 3 μ/τ ή ενας τερας)....

Σκεφτηκα και θα το προσπαθησω αυριο να απομονωσω το κυκλωμα ελεγχου και τους 2 ανεμιστηρες που ειναι τα μονοφασικα, να παρω ενα μικρο μ/τ 400/230 και να τροφοδοτησω μονο αυτα απο τον μ/τ και το κυριο κυκλωμα το 3φασικο κατευθειαν απο το δικτυο....

Ειδα το σχεδιο και μου φαινεται ευκολο μιας και αυτα καταληγουν σε 4 καλωδια στην πλακετα του μηχανηματος....

 

Σας ευχαριστω ξανα και θα σας πω αυριο τα αποτελεσματα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.