Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμία πληρωμής προστίμου για τακτοποίησεις από 30/6 και μετά


Julius Caesar

Recommended Posts

Μέχρι πότε πρέπει να πληρωθεί το πρόστιμο για εφάπαξ καταβολή (ή η α' δόση, για πληρωμή με δόσεις) για ημιυπαίθριους που τακτοποιούνται από 30 Ιουνίου μέχρι 31 Οκτωβρίου;

Δε σας κάνει εντύπωση που η "επίσημη" ιστοσελίδα του ΥΠΕΚΑ

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=502&language=el-GR

δε λέει τίποτα γι' αυτό;

Στην πραγματικότητα δε λέει τίποτα και για την τελευταία παράταση (μέχρι Οκτώβριο) του Ν. 3843!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ψηφιστεί ακόμα η παράταση για μετά την 30-6-11.Μάλλον θα είναι σε κανένα άρθρο του νόμου των αυθαιρέτων.Γιαυτό και δεν υπάρχουν λεπτομέρειες πουθενά επίσημα για τις ημερομηνίες που ρωτάς.Οι πολεοδομίες απλώς κάνουν δεκτές τις αιτήσεις με κάποιο χαρτί που τους έχει σταλεί από υπεκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω καταθέσει φακέλους στις 31/05 και ακόμα δεν έχουν βγάλει τα πρόστιμα...Ακόμα περνάνε πρόστιμα για φακέλους πρωτοκολλημένους την πρώτη βδομάδα του Απριλίου...Ρωτάω τους υπαλλήλους της Πολεοδομίας αν ισχύει η προθεσμία πληρωμής της πρώτης δόσης (31/10) και δεν γνωρίζουν...........

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατο να ισχύσει η προθεσμία 31/10. Θα βρουν λύση ή θα δώσουν παράταση αναγκαστικά σε όλους. Πρόβλημά τους είναι. Πήγα πριν 10 μέρες στο Αιγάλεω και βρήκα 2 υπαλλήλους όλους κι όλους (ούτε καν πρωτόκολλο δεν υπήρχε), ο ένας εκ των οποίων αυτός ο οποίος έβγαζε πρόστιμα και είχε μεταφερθεί ...στο αρχείο. Μου είπε ότι βρίσκεται ακόμα στα μέσα Φλεβάρη. Υπολογίζει πρόστιμο φακέλων τέλους Μαϊου να είναι έτοιμο Νοέμβρη με Δεκέμβρη...

 

Υ.Γ. Όταν είχα καταθέσει, μου είχαν πει "σε 3 μήνες" δηλαδή τέλος Αυγούστου... Δεν το θεωρώ πιθανό ούτε για Δεκέμβρη δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Αιτήσεις αρχές Φεβρουαρίου και ακόμα δεν τις έχουν πιάσει....

Τι να πει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια σε τακτοποιηση του 2010 πλήρωσα την πρωτη δόση κανονικά 28 απρίλη.

1.ποτε πρέπει να ξαναπληρώσω;

2.με τον ίδιο τον αρχικό κωδικό πληρωμής τράπεζας ξαναπληρώνω;

3. χρειαζεται να μου έρθει κάποιο νέο χαρτι;

4. ειναι κάποιος πού έχει κάνει την ίδια διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλο χαρτί για τις υπόλοιπες δόσεις.Επαναλαμβάνεις τη διαδικασία μέχρι το τέλος του προστίμου, με το ίδιο χαρτί.Συγκεντρώνεις τα χαρτάκια τα πας πολεοδομία και κάνεις περαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.