Μετάβαση στο περιεχόμενο

Inverter 3kW με 2 Mpp trackers


PV_mech

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω μια περίπτωση οπου έχουμε πλαίσια με 4 διαφορετικές κλίσεις.

Συνολικά είναι 40 πλαίσια αλλά χωρίζονται σε 7,9,10,14 (245W έκαστο).

 

Προσπάθησα να πάω με inverter 4 kW με 2Mpp trackers αλλά δεν μπορεί να γίνει (χρειάζεται ελάχιστα 6 panels η κάθε στοιχειοσειρά). Ξέρει κανείς κάποιο inverter που να έχει 2 Mpp tracker και να είναι 3kW μπας και μου βγει στο σχεδιασμό?

 

Έναλλακτικά, μήπως υπάρχει άλλη ιδέα? (εκτός απο solaredge).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λύση 1 : TIGO με οποιονδήποτε inverter

Λύση 2 : 14πανελ σε εναν 3000 (συνήθως 1mpp) και τα 7,9,10 σε 2 Χ 4000 απο 2mpp (διαλέγεις διαστασιολόγηση κιόλας)

Link to comment
Share on other sites

Kusta για να είμαι πιο ακριβής και κατανοητός, έχω 3 διαφορετικούς προσανατολισμούς και στο Νότο έχω και 2 διαφορετικές κλίσεις (σύνολικά θα χρειαστώ 4 διαφορετικά Mpp).

 

pv-t solar τα 7,9,10 είναι το πρόβλημα. ο 4000 δέχεται απο 6 πανέλα και πάνω σε κάθε string. Αν ήταν 12 αντί για 10 δηλαδή δεν θα είχα πρόβλημα. Γι'αυτό ρώτησα για μικρότερο inverter με 2 Mpp μήπως μπορώ να του βάλω 5 πάνελ στη στοιχειοσειρά.

 

btelis ευχαριστώ. Νόμιζα οτι απο τα 4000 είχαν και αυτά 2 Mpp. Το πρόβλημά μου με αυτά είναι οτι για κάποιο λόγο δεν μου δουλεύει το πρόγραμμα σχεδιασμού για να δω αν σηκώνει 5 πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τα έχω δουλέψει καθόλου και έλεγα να αποφύγω τα "πειράματα" στον συγκεκριμένο πελάτη.

 

Με solaredge μπορώ να πάω απευθείας σε τριφασικό και ας έχω 4 strings που χρειάζονται διαφορετικούς Mpp trackers?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει ένας inverter της Aurora PowerOne που μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλλά είναι με μετασχηματιστή απομόνωσης: PVI-3.8 (Isolated)

το datasheet μπορείς να το δείς εδώ:

http://www.datasheetpro.com/2051182_download_Vdc416_datasheet.html

 

Επίσης δες και αυτά τα μοντέλα της Aurora Powerone:PVI-2000, PVI-3600

το datasheet μπορείς να το δείς εδώ:

http://www.datasheetpro.com/1106415_download_PVI-3600_datasheet.html

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τα έχω δουλέψει καθόλου και έλεγα να αποφύγω τα "πειράματα" στον συγκεκριμένο πελάτη.

 

Με solaredge μπορώ να πάω απευθείας σε τριφασικό και ας έχω 4 strings που χρειάζονται διαφορετικούς Mpp trackers?

 

με solaredge συνδέεις όλα σε ένα string τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο inverter με τα powerboxes.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρα καλύτερη λύση τα TIGO. Ο Solaredge έχει μοναδικό λόγο ύπαρξης τα 300Ευρώ λιγότερα που κοστίζει εν σχέσει με κανονικό αντιστροφέα και TIGO. Είναι πολύ κατώτερος της λύσης inverter&TIGO.

 

PVmech : επειδή δε γράφεις τι πανέλα έχεις δεν ξέρω πως να διαστασιολογήσω ώστε να σου πω πως θα κουμπώσουν. Αν σ ενδιαφέρει στείλε πμ να κάνουμε δουλίτσα σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.