Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ


JasonK

Recommended Posts

ΣΤην αντιστάθμιση που προσπάθησα μάταια να κάνω,.μου έγραφε αντίσταση >1999Ω!!

Το έστειλα χθες με courier για έλεγχο στον Πίττα, αφού πρώτα μίλησα με τον τεχνικό του τον Σπύρο και που ο οποίος παραξενεύτηκε αλλά πρότεινε αμέσως να του το στείλω για έλεγχο. Οπότε περιμένω νέα και θα σας ενημερώσω αμέσως.

Πάντως και εγώ πιστεύω οτι πρόκειται για ελλατωματικό όργανο και απορώ πώς πήρε διακρίβωση.?? Οι διακριβώσεις που δίνουν μάλλον θα είναι φασον και θα αλλάζουν μόνο τον σειριακό αριθμό του οργάνου. Δεν ξέρω τι άλλο να φανταστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους τους αγαπητούς φίλους και συναδέλφους,

Ήρθε η ώρα και για μένα να ξεκινήσω να ψάχνομαι να δω ποιο όργανο είναι πιο κατάλληλο και πρωτίστως πιο οικονομικό δεδομένου της οικονομικής μου κατάστασης για την σύνταξη της νέας ΥΔΕ, έτσι έχω καταλήξει ανάμεσά σε δυό:

1. Elemko microtest-->Αγγλικό μενού

2.Metrel XE-->Ελληνικό μενού

Ποια είναι ή γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Το Elemko έχω, με το αγγλικό μενού δεν υπαρχή θέμα. Έχω βέβαια της οδηγίες στα ελληνικά για την περίπτωση κάποιου σφάλματος στη μέτρηση. Προβλήματα δεν είχα μέχρι τώρα είναι εύκολο στη χρήση. Το metrel δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

NIKOS ASTROS κανένα απο τα δύο.Δες αυτό εδώ.Αξίζει τα λεφτά 800 + φπα.Kάνει test και σε ΔΔΕ τύπου Β,

http://www.bavelec.g...20XT%20a(2).jpg

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

NIKOS ASTROS κανένα απο τα δύο.Δες αυτό εδώ.Αξίζει τα λεφτά 800 + φπα.Kάνει test και σε ΔΔΕ τύπου Β,

http://www.bavelec.g...20XT%20a(2).jpg

Οκ, θα το δώ και σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το metrel 3100 απο UK.

Δεν εχει προγραμμα ούτε μνήμη αποθηκευσης αλλα μικρό το κακό. Ειναι το ιδιο με το 3102 αλλά δεν εχει δυνατοτητα μέτρηση γείωσης αλλά μικρό το κακό διότι με ενα ξεχωριστο γειωσομετρο τελειωνει η δουλειά. τιμη :555€

Καλησπέρα,

Κάνω μια παράθεση από παλιό μήνυμα του corsakias για να ρωτήσω για το γειωσίμετρο.

Μήπως χρειάζεται πιστοποιημένο όργανο μέτρησης γείωσης για να είσαι καλυμένος στην ΥΔΕ?

Το θίγω αυτό, με αφορμή ενός συναδέλφου, ο οποίος έκανε τη μέτρηση γείωσης με ένα FLUKE- τσιμπίδα γείωσης και παραδόξως κατά τη γνώμη μου, με είπε ότι δεν είναι αποδεκτό αυτό το όργανο για την ΥΔΕ.

 

Επίσης, ποιος ο λόγος να αγοράσεις το όργανο με πασαλάκια αντί να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω και να αγοράσεις τσιμπήδες?

Γλιτώνεις τουλάχιστον 1 ώρα στην κάθε μέτρηση γείωσης.

Σε πολλές περιπτώσεις, δεν μπορείς να αποσυνδέσεις γείωση.

Και όταν πας σε μια οικία που δεν μπορείς να βρεις πουθενά εκεί τριγύρω έδαφος για έμπηξη τι κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

 

Σε πολλές περιπτώσεις, δεν μπορείς να αποσυνδέσεις γείωση.

Και όταν πας σε μια οικία που δεν μπορείς να βρεις πουθενά εκεί τριγύρω έδαφος για έμπηξη τι κάνεις?

 

συμφώνα με το πρότυπο ΕΛΟΤ αυτό:

612.6.2 Μέτρηση της αντίστασης γείωσης

Εάν προδιαγράφεται η µέτρηση της αντίστασης γειώσεως (βλ. την παράγραφο 413.1.3.8 για το

σύστηµα σύνδεσης των γειώσεων ΤΝ, 413.1.4.3 για το σύστηµα ΤΤ και 413.1.5.3 για το σύστηµα

ΙΤ) αυτή πρέπει να γίνεται µε την κατάλληλη µέθοδο µέτρησης.

Σηµειώσεις: 1. Στο Παράρτηµα Π.61-Γ περιγράφεται σαν παράδειγµα, µια µέθοδος µέτρησης µε

χρήση δύο βοηθητικών ηλεκτροδίων και προσδιορίζονται οι συνθήκες που πρέπει να

πληρούνται.

2. Στις περιπτώσεις που, στο σύστηµα σύνδεσης των γειώσεων ΤΤ, η θέση της

εγκατάστασης (π.χ. µέσα σε πόλη) είναι τέτοια που δεν είναι πρακτικά δυνατή η

τοποθέτηση των δύο βοηθητικών ηλεκτροδίων, η µέτρηση της αντίστασης ή της

σύνθετης αντίστασης του βρόχου σφάλµατος δίνει τιµή µεγαλύτερη από την

πραγµατική τιµή της αντίστασης γείωσης.

Link to comment
Share on other sites

Το θίγω αυτό, με αφορμή ενός συναδέλφου, ο οποίος έκανε τη μέτρηση γείωσης με ένα FLUKE- τσιμπίδα γείωσης και παραδόξως κατά τη γνώμη μου, με είπε ότι δεν είναι αποδεκτό αυτό το όργανο για την ΥΔΕ.

Επίσης, ποιος ο λόγος να αγοράσεις το όργανο με πασαλάκια αντί να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω και να αγοράσεις τσιμπήδες?

Γλιτώνεις τουλάχιστον 1 ώρα στην κάθε μέτρηση γείωσης.

Σε πολλές περιπτώσεις, δεν μπορείς να αποσυνδέσεις γείωση.

Και όταν πας σε μια οικία που δεν μπορείς να βρεις πουθενά εκεί τριγύρω έδαφος για έμπηξη τι κάνεις?

όσο βολική και να είναι μια τσιμπίδα γείωσης δεν προβλέπεται ως τρόπος μέτρησης άρα δεν είναι και αποδεκτός τρόπος όπως σωστά σου είπε ο συνάδερφος και δεν λειτουργεί σε δίκτυα ΤΤ

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε σύστημα TN.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απαγορεύεται ή δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.

Στον κανονισμό, δεν μπορώ να βρω κάτι απαγορευτικό:

 

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Π.61-Γ

Μέτρηση της αντίστασης γείωσης

Όταν απαιτείται η µέτρηση της αντίστασης γείωσης, µπορεί να χρησιµοποιηθεί η ακόλουθη µέθοδος (βλ. Σχ. Π.61-Γ1) που δίνεται ως παράδειγµα:

Μεταξύ του προς µέτρηση ηλεκτροδίου γείωσης Τ και ενός βοηθητικού ηλεκτροδίου γείωσης Τ1

τοποθετηµένου σε τέτοια απόσταση από το Τ, ώστε να µην αλληλεπικαλύπτονται οι περιοχές επιρροής

τους (τρόπος εξακρίβωσης περιγράφεται πιο κάτω), διοχετεύεται εναλλασσόµενο ρεύµα σταθερής τιµής

Ι.

Ένα δεύτερο βοηθητικό ηλεκτρόδιο γείωσης Τ2, που µπορεί να είναι ένας µεταλλικός πάσσαλος

που εµπηγνύεται στο έδαφος, τοποθετείται στο µέσο του διαστήµατος µεταξύ Τ και Τ1 και µετριέται η

τάση U µεταξύ Τ και Τ2 .

 

 

Μας δίνει ένα παράδειγμα μέτρησης αντίστασης γείωσης χωρίς να απαγορεύει για άλλη μέθοδο, λέγοντας ότι: "µπορεί να χρησιµοποιηθεί η ακόλουθη µέθοδος".

 

Μπορεί να μην έχω καταλάβει κάτι σωστά...

Edited by Kyriakoschar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.