Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ


JasonK

Recommended Posts

Αναφερομενος στην αγορα απο εξωτερικο, μιλάω πάντα για καινούργιο όργανο. Βασικα για το fluke που ενδιαφερομαι κυρίως, αναρωτιεμαι επίσης αν προκειται πάντα για το ιδιο "πακέτο" οργάνου. Διοτι ώς κωδικος-μοντελο ειναι ίδιο, σκέφτομαι μήπως υπάρχει και κάποια άλλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Απο Ελλάδα ξέρω να σου πω πως έχουν ως έξτρα το σετ γείωσης (πασαλάκια) και το λογισμικό με το καλώδιο για σύνδεση στον υπολογιστή 100 ευρώ το πρώτο και 170 το δεύτερο πάντα χωρίς ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Και στο εξωτερικο ειναι εξτρα αυτά.

Μαλλον θα προτιμησω αγορα απο Ελλαδα, αν και ειμαι πλεον μεταξυ metrel X mi3102 και fluke 1653B, που το πρωτο σε τιμη λιγότεο απο 1000 ευρώ είναι πληρες ενω το fluke θέλει σχεδον 300 περισσότερα για τον ίδιο εξοπλισμο ( σετ μετρησης γειωσης και λογισμικο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μεταξύ FLUKE 1653B και MACROTEST 5035.

 

Το πρώτο είναι πιο ποιοτικό, έχει remote probe, ζώνη ανάρτησης για να έχει ο χειριστής ελεύθερα τα χέρια του και φωτιζόμενη οθόνη.

 

Το δεύτερο έχει δυνατότητα μέτρησης της ειδικής αντίστασης του εδάφους και χαμηλότερη τιμή.....

 

Ακούω γνώμες !!!

 

(υ.γ. Πάντως πιστεύω ότι με οποιοδήποτε από τα δύο η δουλειά θα γίνει...)

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε οτι το FLUKE είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά απλός η τιμή του είναι λίγο τσιμπημένη.

Link to comment
Share on other sites

Για σας εχω αγοραση το fluke 1653b απο την αγγλια με το σετ μετρησης γειωσεως στη τιμη 900 ευρω σταλμενο στο σπιτι μου λιγα λογια για το οργανο ειναι πιστευω ισως αν δεν ειναι το καλυτερο τοτε ενα απο τα καλητερα πιοτητα κατασκευης αξεπεραστη , φωτισμος οθονης , αναληση οθονης αψογη , περιστροφικος επιλογεας ακριβειας , κουτι μεταφορας πλαστικο και πολυ ανθεκτικο, ριξε μια ματια εδω http://www.pat-services.co.uk/fluke-1653b-multifunction-installation-tester-230.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mάλλον ανάποδα τα είπες ..TESTBOY (madein Germany) Sonel (made in Poland).

Για να σε βοηθήσω λίγο,προσωπικά έχω το TESTBOY και προς το παρών ειμαι πολύ ευχαριστημένος .Μπορώ να πω οτι είναι πολύ γρήγορο στις μετρήσεις.

Στο μείον του... μη συμβατό λογισμικό με τα windows 7 εαν και μου είπαν οτι θα λυθεί άμεσα το θέμα.

 

Hektor Χρόνια πολλά & καλη χρονια.

Αυτό που έχεις ειναι το TESTBOY ΤV 455? Εγω ειμαι απο επαρχια. Θα ήθελα να σε ρωτήσω, αφου εχεις κανει μετρησεις και το χρησιμοποιεις.

Με αυτο το οργανο και σε αυτη την τιμη πιστευεις ότι ειναι πληρες για να συμπληρωνεις την Νεα Υπευθυνη Δηλωση? Σε ρωταω γιατι στις Ενεργειακες Μελετες & Επιθεωρησεις, με τις οποιες ασχολουμαι αρκετα, εαν παρεις μονο το Λογισμικο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, δεν κανεις την δουλεια σου και χρειαζεται επι πλεον Λογισμικο όπως της 4M ή Ti-soft κλπ.

Επίσης μπορεις να μου πεις απο που το αγόρασες, πότε & σε ποιά τιμή.

 

Και πάλι Χρονια πολλά, καλη χρονια με υγεία & τύχη (γιατι και οι επιβάτες του Τιτανικού ειχαν υγεία αλλά όχι τύχη)

Link to comment
Share on other sites

Οπως είχα γράψει και παραπάνω είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το όργανο.Ναι είναι πλήρες και με το παραπάνω αφού εκτός απο όλες τις μετρήσεις που χρειάζονται για την νέα ΥΔΕ κάνει test και σε ρελέ τύπου Β εκτός από Α και AC που κάνουν όλα τα υπόλοιπα.Μόνο το FLUKE νομίζω οτι κάνει το ίδιο.Και το πρόβλημα με το λογισμικό λύθηκε όλα οκ.

Δες το link και χρόνια πολλά σε όλους.

http://www.4green.gr..._news/86848.asp

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μεγαλο δίλλημα η αγορά απο το εξωτερικο.

Το ίδιο fluke απο αγγλια ~500€ φτηνοτερα σε σχεση με την αγορα απο Ελλάδα. θα μου πεις κερδίζω το ΦΠΑ αν το αγορασω απο ελλαδα, αλλα και πάλι ετσι έχω επιπλεον κέρδος πάνω απο 250€ ευρο. Ζήσε μάη μου να φας τριφφύλι...

Να υποστηριξω την ελληνικη αγορά, αλλα και το προσωπικο οφελος ειναι αρκετα σημαντικο.

Στο μόνο που διστάζω είναι οτι δεν εχω κάνει ξανα τέτοια αγορα, μεγαλη και σημαντικη απο εξωτερικο.

 

Σκέψου το προσωπικό όφελος και θα δεις ότι δεν συμφέρει πάντα η αγορά από το εξωτερικό.

 

Έστω ότι κάνει 1.200€ στην Ελλάδα (με το ΦΠΑ) και 700€ με τα μεταφορικά στην Αγγλία.

 

Αν το πάρεις με τιμολόγιο από Ελλάδα θα σου κοστίσει 975,61€, αλλά παράλληλα θα φορολογηθείς για 975,61 λιγότερα. Το ΦΠΑ το αγνοώ επειδή συμψηφίζεται με το ΦΠΑ που έχεις εισπράξει.

 

Αν το πάρεις από την Αγγλία χωρίς τιμολόγιο θα σου κοστίσει 700€ τώρα συν ο φόρος που αντιστοιχεί σε αυτά τα 700€ καθώς δεν θα φαίνεται ως επαγγελματικό έξοδο. Αυτό σημαίνει 2% εισφορά αλληλεγγύης (14€) συν φόρο εισοδήματος. Σε ποια φορολογική κλίμακα είσαι; Εκτιμώ ότι οι περισσότεροι μηχανικοί θα είναι στο 25% (εισόδημα 16,000-26,000) ή στο 35% (εισόδημα 26,000~40,000) καθώς το ΤΣΜΕΔΕ πλέον δεν εκπίπται από το φορολογητέο εισόδημα και έχουμε και 3.000 bonus από το κράτος. Αυτό σημαίνει ότι θα πληρώσεις επιπλέον στην εφορία 175 (25%) ή 245€ (35%). Σύνολο 889€ (κλίμακα 25% ) ή 959€ (κλίμακα 35%).

 

Υπάρχει και ο κίνδυνος να γίνει φορολογικός έλεγχος και να σου κόψουν πρόστιμο επειδή δεν θα έχεις παραστατικό. Στις νέες ΥΔΕ φαίνεται ο τύπος και ο αριθμός σειράς του οργάνου, δεν είναι δύσκολο να διασταυρώσουν αν υπάρχει τιμολόγιο αγοράς ή όχι.

 

Η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί αγορά από το εξωτερικό, Εδώ θα έχεις και την υποστήριξη του καταστήματος καθώς και τυχόν πιστοποιητικά βαθμονόμησης του οργάνου.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

ωραία η ανάλυση σου sdim (και τα λες πολύ σωστά) αλλά οι τιμές τους εδώ είναι απαράδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.