Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ


JasonK

Recommended Posts

Δεν το εγραψα σωστα πριν....Αν το αγορασεις απο εξω το βρισκεις πιο φτηνο, αλλα δεν μπορεις να το περασεις στα εξοδα, χανεις το φπα, και εχεις μεγαλυτερα κερδη προς φορολογηση με 26%

Το βρηκα συγουρα ποιο φθηνο και στα εξοδα περναει αν βγαλεις ενα χαρτι για αγορες απο εξωτερικο ειναι παπας αυτο που λενε για τα εξοδα

ξερω οτι κανουμε κακο στην χωρα αλλα με την φορολογια κ τις Ελληνικες τιμες μας οθουν σε αυτες τις κινησεις

Link to comment
Share on other sites

αν η αγορά γίνει από χώρα της ΕΕ με τιμολόγιο, τότε δεν πληρώνεις ΦΠΑ στην χώρα αγοράς αλλά και στην Ελλάδα... Το τιμολόγιο το περνάς κανονικά στα έξοδα.... απλά δεν έχει ΦΠΑ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα έχω το sonel 520 ρώτησα για μπαταρίες επαναφορτιζόμενες και μου είπαν μαζί με τους φορτιστές 160 ευρώ, το θεωρώ κοροϊδία, έφτιαξα ένα φορτιστή 12v για το αυτοκίνητο και μου γράφει ότι δεν υπάρχει μπαταρία ενώ ανάβει η φόρτιση, απ΄ότι είδα υπάρχουν δυο σιδεράκια στον χώρο της μπαταρίας και κατάλαβα ότι εκεί είναι η κομπίνα

Έχει κάποιος φίλος την επαναφορτιζόμενη μπαταρία της εταιρίας;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Το MacroTest λέει; Η αλήθεια είναι ότι πρώτα το αγόρασα και μετά ρωτάω...Από κει που το πήρα μου είπαν ότι είναι το πιο δημοφιλές όργανο για τη νέα ΥΔΕ. Εντάξει τη δουλειά τους θέλουν να κάνουν αλλά υπάρχει κανείς που το χρησιμοποιεί να μας πει τη γνώμη του; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το Elemko έχω, με το αγγλικό μενού δεν υπαρχή θέμα. Έχω βέβαια της οδηγίες στα ελληνικά για την περίπτωση κάποιου σφάλματος στη μέτρηση. Προβλήματα δεν είχα μέχρι τώρα είναι εύκολο στη χρήση. Το metrel δεν το ξέρω.

Κάποιος γράφει ότι το ΜacroTest δεν κάνει για το νέο πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384. Ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

Ποιος το γραφει αυτο? Εσυ δεν μπορεις να κρινεις αν οι μετρησεις που μπορει να κανει ανταποκρινονται στις απαιτησεις της νεας υδε?

 

υγ. κ εγω μακροτεστ εχω

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μια χαρά μου φαίνεται. Στο forum κάποιος το έγραψε, απλά δε μπορούσα να καταλάβω τι εννοεί. Πέρα απ'αυτό, μια και σε βρήκα, με τις μπαταρίες τι παίζει; Κάθε πόσο περίπου θέλει καινούργιες; Να τη ψάξω με τίποτα επαναφορτιζόμενες;

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταριες του ειναι θεμα... επαναφορτιζομενες δεν εχω βαλει, αλκαλικες μονο. Αν εκλεινα μια μεγαλη δουλιτσα θα την εψαχνα για επαναφορτιζομενες. Το μανιουαλ πρεπει να αναφερει αν δεχεται επαναφορτιζομενες, πρεπει να το ριξουμε μια ματια.

Το μοναδικο μελανο σημειο που βρισκω στο μακροτεστ ειναι η αυτονομια. Οχι οτι εχω δουλεψει και αλλα οργανα, αλλα απο οτι διαβαζω ανταγωνιστικα μηχανηματα βγαζουν περισσοτερο χρονο με μια φορτιση.

Ενα καλο εινα οτι στην βασικη του εκδοση το μηχανημα ειναι υπερπληρες για μετρηση ειδικης αντιστασης εδαφους και γειωσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.