Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Όποις τις καλές εποχές μου έλεγε ότι την δουλειά την ήθελε εχθέ, του απαντούσα " εεε τότε έπρεπε να έχεις έρθει από προχθές" !!!

Σήμερα που είναι δύσκολοι καιροί το κάνεις γαργάρα!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Οπου υπαρχει μελετη θερμομονωσης κατατεθειμενη σε Πολεοδομια, την αναζητω...

Βεβαια εχουν υπαρξει και περιπτωσεις που η Πολεοδομια μου εβγαλε την Παναγια με απεργιες, καταληψεις και ξερωγω τι αλλο και το εβγαλα με τα μεγιστα κατα ΚΘΚ

Κατα κανονα φροντιζω να την παιρνω.

Ασε που αμα ο ολικος συντελεστης U σου βγει κατω απο 0,6 γλιτωνεις και σκιασεις...

Πολυ σημαντικο...

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε περίπτωση που σε κτίριο κατασκευής του 1989 (προσθήκη κατ' επέκταση και καθ' ύψος σε κτίριο του 60 χωρίς άδεια) ενώ κανονικά στο στέλεχος της άδειας αναφέρει για μελέτη θερμομόνωσης που σαφώς θα υπάρχει και στην πολεοδομία, ο ιδιοκτήτης με διαβεβαίωσε ότι δεν έχει μπεί πουθενά θερμομόνωση. Οπότε εκεί δεν πέρνεις τις τιμές για αμόνωτο κτίριο αγνοώντας πλήρως την μελέτη θερμομόνωσης?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ετσι με διαβεβαιωσανε αλλα πηρα τα μεγιστα κατα ΚΘΚ

Δεν το θεωρησα αδιαψευστο στοιχειο, γιατι ηταν προφορικως

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ετσι με διαβεβαιωσανε αλλα πηρα τα μεγιστα κατα ΚΘΚ

Δεν το θεωρησα αδιαψευστο στοιχειο, γιατι ηταν προφορικως

 

Κάτσε βρε Inzaghi, αν σου έκανε υπεύθυνη δήλωση θα το δεχόσουν? Γιατί να θέλει ένας ιδιοκτήτης να υποτιμήσει το ακίνητό του?

Αν είναι έτσι, να σε φωνάξω να κάνεις επιθεώρηση το σπίτι μου (αφού δεν μπορώ να κάνω εγώ στο δικό μου), κατασκευή '82, να σου δώσω και μια ωραιότατη μελέτη θερμομόνωσης, να βγει ένα ΠΕΑ σούπερ! Άσχετα αν γνωρίζω καλά, πως το σπίτι μου δεν έχει ίχνος θερμομόνωσης.

Φωτογραφίες δεν έχω να σου το αποδείξω, αλλά το ξέρω.

Στο κάτω κάτω, ας έρθουν να πάρουν "καρότο", να το διαπιστώσουν.

 

Άλλο να μην γνωρίζει ο ιδιοκτήτης αν υπάρχει μόνωση, άλλο να σου διαβεβαιώνει, έστω προφορικά, ότι δεν έχει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διάλογος με ιδιοκτήτη για ΠΕΑ σε διαμέρισμα του 85:

- <<Εκείνη την εποχή δεν δίνανε σημασία στη μόνωση. Δε βάλανε εδώ>>

- <<Δηλαδή δεν έχει μόνωση το σπίτι;>>

- <<Μπα.. δεν κυκλοφορούσε>>

- <<Δηλαδή ο τοίχος δεν έχει τίποτα μέσα; Μόνο τούβλο>>

- <<Εχει αυτό το πάπλωμα με το βαμβάκι. Μόνωση όμως, το μπλε φενιζόλ, δεν έχει>>

 

Δηλαδή έχεις μια μελέτη θερμομόνωσης που υποτίθεται ότι με τον νόμο εφαρμόστηκε και ιδιοκτήτες που υποτίθεται ότι θυμούνται και καταλάβαιναν τι γινότανε.

Διαλέχτε..

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις να βασιστεις σε προφορικες κουβεντες με εργολαβους και ιδιοκτητες.

Αν, προσωπικα, θεωρησω πως δεν εφαρμοστηκε, θα παρω τα μεγιστα κατα ΚΘΚ

Αν και συνηθως με συμφερει λογω χαμηλου U και μη υπολογισμου σκιασεως για τις αδιαφανεις επιφανειες, να τη χρησιμοποιω, ακομα κι οταν, κακα τα ψεμματα, ξερουμε οτι σε σπιτι του 95 δε μπηκανε 6εκ μονωσης αναμεσα στα τουβλα αλλα 2-3 μεγιστο...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να υποθέσω ότι χωρίς μόνωση, παίρνεις μόνο τα κτίρια προ ΚΘΚ σωστά? (αν φυσικά δεν έχει αλλάξει κάτι)

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Μια φορα μοναχα μου ετυχε περιπτωση σπιτιου αυθαιρετου, κτισμενου προ 80 το οποιο ομως ηταν ιδιοκτησιας παιδιου με εταιρεια γυψοσανιδων και μονωσεων

Και μου ειπε τι χρησιμοποιησε, τον εβαλα να μου υπογραψει μια ΥΔ και προχωρησα με τα στοιχεια που μονωσε, υπολογιζοντας ξεχωρα το U του καθενος

Για ΟΛΑ τα αλλα, παω με αμονωτους συντελεστες

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ετσι με διαβεβαιωσανε αλλα πηρα τα μεγιστα κατα ΚΘΚ

Δεν το θεωρησα αδιαψευστο στοιχειο, γιατι ηταν προφορικως

 

Πιστεύω πως σ'αυτές τις περιπτώσεις αντί για μέγιστα κατά ΚΘΚ θα ήταν πιό ορθό να γίνεται χρήση του πίνακα 3.4α της ΤΟΤΕΕ1, της στήλης με ανεπαρκή θερμομονωτική προστασία κατά Κ.Θ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.