Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απελευθέρωση των ταξί


kosmas85

Recommended Posts

Αντιπερισπασμός λέγεται παιδιά, μην ψάχνεται για άλλα φίδια.

Τρέχουν πολύ πιο σοβατά πράγματα αυτή την ώρα που καμία κυβέρνηση δεν θα ήθελε ο κόσμος και τα ΜΜΕ να ασχολούνται με αυτά. Το φιλοθεάμον κοινό ασχολείται με τα ταξί τώρα γιατί έτσι πρέπει, σε λίγες μέρες θα τα μαζέψουν πάλι πίσω με κάποιες δηλώσεις και όλα μέλι-γάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δυστυχώς, θα επιμείνω στην άποψή μου περι κοινωνικού αυτοματισμού, αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει και το στοιχείο του αντιπερισπασμού. Δείτε το παρακάτω:

 

Την ίδια στιγμή, διάβημα στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Ι. Τέντε έκανε ο Σύνδεσμος Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων, ζητώντας του να παρέμβει ώστε να σταματήσει ο αποκλεισμός αεροδρομίων, λιμανιών, δρόμων, δημόσιων κτηρίων κ.λπ. Ο ΣΕΤΕ ζητεί από τις εισαγγελικές και αστυνομικές αρχές να εφαρμόσουν το νόμο και να προχωρήσουν σε συλλήψεις των παρανομούντων!
Από εδώ.

 

Δεν είναι απαραίτητο να πιάσεις τα στυλιάρια και να την πέσεις στους απεργούς. Το ξαναέγραψα, υπάρχουν πολλά στάδια πριν φτάσεις στην αυτοδικία.

 

Σημειώνω εδώ ότι δε γνωρίζω επακριβώς το θέμα με τα ταξί και δεν παίρνω θέση για το αν έχουν δίκιο ή άδικο οι ταξιτζήδες.

Link to comment
Share on other sites

..Ηδη 2000 αιτήσεις σε 15 μέρες.!!!...

 

Καλό όμως να έχουμε υπόψιν το εξής: η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών ταξί τα τελευταία χρόνια (από όσα ξέρω θα τολμούσα να μιλήσω για ένα 70-80%) δεν ασχολείτο με το επάγγελμα. Το νοικιάζανε το όχημα - και αν στην επαρχία έπαιζε το χιλιάρικο ως ενοίκιο φαντάζομαι στην Αθήνα!!! Όταν όμως ξεκίνησε η "κρίση" και έπεσε ο τζίρος οι ενοικιαστές είτε τα παρατήσανε (αφού κανείς ιδιοκτήτης δεν δεχόταν μείωση ενοικίου) είτε συνεχίσανε με βαριά καρδιά και μειωμένα έσοδα.

 

Θεωρώ λοιπόν ότι οι 2000 αιτήσεις έχουν γίνει από τέως και νυν "ενοικιαστές ταρίφες" οι οποίοι θεωρούν, και ορθώς, ότι μπορούν να δουλέψουν καλύτερα το τιμόνι. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και σταθεροί πελάτες οι οποίοι θα ακολουθήσουν τον "οδηγό τους" όποιο αυτοκίνητο και αν οδηγεί. Η απελευθέρωση των ταξί λοιπόν έχει και παραμέτρους που δεν είναι ευρέως γνωστές...

Link to comment
Share on other sites

Και ο ιδιοκτήτης που το πήρε με δάνειο πριν 2 χρόνια γύρω στα 180 χιλιάρικα ? Θα πληρώνει για κάτι που δε του αποφέρει κέρδος? Και έχεις δίκιο.. κάποιοι απλά το είδαν σαν επένδυση. Το αγόρασαν έβαλαν και ενα οδηγό πάνω με το σκεπτικό οτι κάποτε θα αποπληρωνόταν το δάνειο.

 

Και άλλη μια παράμετρος. Το χιλιάρικο το μήνα δε το παίρνει καθαρό ο ιδιοκτήτης. Περίπου τα μισά είναι αφού τα έξοδα όλα πλην των καύσιμων είναι του ιδιοκτήτη. Αν βάλεις και το τεβε ... φέξε μου. Δε σου λέω απόσβεση της καρότσας..

 

Αν δεν υπάρχει περιορισμός στις άδειες πως θα διασφαλιστεί να υπάρχει δουλειά ώστε να αποπληρώσει το δάνειο του ο ιδιοκτήτης? Πόσο δίκαιο είναι αυτό?

 

Οι οδηγοί καλά κάνουν και θέλουν πλήρη απελευθέρωση αλλά ξανά ρωτάω.. πόσο δίκαιο είναι?

Link to comment
Share on other sites

...... πως θα διασφαλιστεί να υπάρχει δουλειά ώστε να αποπληρώσει το δάνειο του ο ιδιοκτήτης? Πόσο δίκαιο είναι αυτό?.....

Όσο δίκαιο είναι, που εγώ δεν βγάζω 6000 μηνιάτικο.

 

Γιατί η κοινωνία χρωστάει σε εμένα 6000 μηνιάτικο, 3000 στον ταρίφα, 2000 στον δημόσιο υπάλληλο ; κλπ κλπ

 

Και εάν τα χρωστάει, από που θα τα βρεί όταν δεν φθάνουν οι φόροι ;

Link to comment
Share on other sites

Παρά το γεγονός ότι η συζήτηση έχει εκτραπεί σε άλλα θέματα

διόρθωση μετά τη μεταφορά της συζήτησης σε νέο thread,

 

 

Uα προσθέσω στο θέμα των ταξί ότι γνωρίζω δύο Αλβανούς υπήκοους (σωστούς οικογενειάρχες και όχι κακοποιούς) οι οποίοι ζουν και εργάζονται πάρα πολλά χρόνια στην Ελλάδα, τα τελευταία χρόνια δούλευαν ως οδηγοί ταξί, περίμεναν με προσμονή την απελευθέρωση και έχουν κάνει ήδη αίτηση για έκδοση άδειας ταξί !!!

Link to comment
Share on other sites

Jkar πήρες 200 χιλιάρικα δάνειο για μια άδεια που απελευθερώθηκε? Τότε τι θα έλεγες? Οτι είναι το ίδιο με τον ψηλό μισθό που δεν παίρνεις?

 

Για μια άδεια θα κάνουν αίτηση πολλοί .. Πάρα πολλοί .. Τότε εδώ θα είμαστε να μιλήσουμε ξανά..

Link to comment
Share on other sites

kosmas85

Εχεις αγορασει ταξι???

Εχουν οι γονεις ταξι?

Καποιος συγγενεις σου??

 

Σε φορουμ μηχανικων θα λυσουμε το προβλημα των ταξι???

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστή ερώτηση.. Έχω αγοράσει ο ίδιος μαζί με τον αδερφό μου (μολις πριν ενα χρονο το ξεπλήρωσα ευτυχώς). Και έχουν και οι γονείς μου. Τα ζω από μέσα και ξέρω πόσο αδικία υπάρχει σε αυτή την απόφαση.

 

Προσωπικά δε το δουλεύω γιατι ασχολουμε με το επάγγελμα μου αλλα ουτε καν το εκμεταλλεύομαι αφου δε θελω να στριμώξω τον αδερφό μου με οδηγό. Για να μην νομιζετε οτι θελω να το παίζω εισοδηματίας και γιαυτό αντιδρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.