Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλευρικές σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

Παιδια συγνωμη αν ανοιγω τοπικ για αυτη τη βλακεια αλλα δεν μπορεσα να βρω πουθενα την πληροφορια που εψαχνα και ετσι ξαναρωταω μιας και εφαγα κολλημα...

 

Οι σκιασεις απο πλευρικες προεξοχες αριστερα και δεξια του δομικου μας στοιχειου ειναι οπως φαινονται οι προεξοχες απο μεσα η απο εξω?

 

Η ΤΟΤΕΕ γραφει εξω αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι απο μεσα...

Εγω παντως σε ολα το χρησιμοποιω απο μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Πες πως είσαι ο τοίχος και κοιτάς προς τα μέσα. Με αυτή την λογική ορίζεται το δεξιά και το αριστερά στις σκιάσεις. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις εύκολα, κοιτώντας τα πινακάκια για έναν ανατολικό ή δυτικό τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Τοσον καιρο ειχα την εντυπωση οτι εισαι ο τοιχος και κοιτας προς τα εξω...

Ετσι οριζεται το δεξια και το αριστερα...

 

Και τα ΠΕΑ που εβγαλα, με αυτη τη λογικη τα εβγαλα...

Το excel για τις σκιασεις που κυκλοφορησε εδω στο φορουμ, αναφερει οτι κοιτας απο μεσα προς τα εξω, οποτε υποθετω οτι υπαρχει μια μικρη συγχιση...

 

Μαλλον θα επρεπε να το αλλαξω και να κοιταζω τον τοιχο απο εξω προς τα μεσα, οχι οτι θα μου αλλαξει και κατι ιδιαιτερα

Link to comment
Share on other sites

Wait a second...

 

Ο προσανατολισμος του τοιχου οριζεται τραβωντας μια καθετη στην επιφανεια του τοιχου και υπολογιζοντας την αποκλιση αυτης της καθετης απο το βορρα...

 

Αν ειμαι ο τοιχος και κοιταζω προς τα μεσα για να ορισω τα δεξια και αριστερα, τοτε η καθετη που οριζει το βλεμμα μου εχει αναποδη φορα απο τον προσανατολισμο του τοιχου...

 

Δεν ειναι λιγο οξυμωρο?

 

Και κοιταζοντας τα πινακακια για ανατολικο και δυτικο τοιχο, δε νομιζω πως βγαινει καποιο συμπερασμα...

 

Καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Πίνακας 3.20α (σκιάσεις από αριστερά), ΤΟΤΕΕ1:

 

Για γωνία γ=70, την περίοδο θέρμανσης, ένας δυτικός τοίχος έχει συντελεστή σκίασης 1, δηλαδή δεν σκιάζεται καθόλου.

 

Για την ίδια προεξοχή, ο ανατολικός τοίχος έχει συντελεστή σκίασης 0,62.

 

Τα παραπάνω υποδηλώνουν ξεκάθαρα τον ορισμό του "δεξιά" και "αριστερά".

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Ευχαριστω πολυ then...

Απο δω και στο εξης θα παιρνω τις σκιασεις απο πλευρικες προεξοχες απο εξω προς τα μεσα....

Link to comment
Share on other sites

Το απεναντι κτιριο που δεν σκιαζει απο οριοντα το δικο μας αλλα η κοινη λογικη υπαγορευει το οτι υπαρχει μια σκιαση, δεν ειναι περιπτωση ''νοητης'' πλευρικης?

 

Για το θεμα που συζητατε το λεει ξεκαθαρα οτι ειναι οπως βλεπουμε τον τοιχο απο εξω.

Εν τουτοις και μ εμενα μου εκανε εντυπωση οταν το διαβασα γιατι παντα οταν εξεταζουμε το κελυφος η λογικη ειναι απο ''μεσα'' προς τα ''έξω'' σε θεματα προσανατολισμου....

Κοινως μην το δενετε και κομπο οτι τα τζιμανια του ΥΠΕΚΑ εχουν κανει σωστη μεταφραση των Ευρωπαικων κανονισμων...για ολα τους εχω ικανους...

Link to comment
Share on other sites

Κοινως μην το δενετε και κομπο οτι τα τζιμανια του ΥΠΕΚΑ εχουν κανει σωστη μεταφραση των Ευρωπαικων κανονισμων...για ολα τους εχω ικανους...

 

Στο συγκεκριμένο θέμα δεν υπάρχει λάθος. Τα πινακάκια διαβάζονται, θεωρώντας ότι κοιτάμε τον τοίχο απ' έξω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.