Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί στο λιμενικό σώμα No2


Free Bird

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ και καλώς σας βρήκα.

 

Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός, και βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης εργασίας.

 

Διάβασα με ενδιαφέρον όλο το thread ''Μηχανικοί στο Λιμενικό Σώμα!'' και θα ήθελα πολύ να ποστάρω κάποιες απορίες αλλά το θέμα με την τροπή που πήρε ορθώς κλειδώθηκε.

 

Για να μην τα πολυλογώ, σκέφτομαι να καταθέσω και εγώ τα χαρτιά μου για την συγκεκριμένη προκήρυξη....καταλαβαίνετε την απελπισία μου :oops:

 

Όχι, δεν θέλω να... ''βολευτώ'' στο δημόσιο, ούτε με εξιτάρει η ιδέα να γίνω καραβανάς, ούτε να πάρω από τα 50 σύνταξη. Απλά, σε μια τέτοια δύσκολη περίοδο ειδικά για νέους μηχανικούς, το τρίλλημα Γραφείο-Τεχνική εταιρεία στην Αθήνα-Εξωτερικό έχει κάνει την μια σκέψη να αναιρεί την άλλη, οπότε και αποφάσισα να ''την ψάξω'' για ΟΛΑ ΜΑΖΙ ταυτοχρόνως, και ό,τι κάτσει...ή ό,τι είναι το τυχερό μου που λένε.

 

Έτσι και αλλιώς, στο υποθετικό σενάριο που γίνομαι δεκτός, δεν έχω σκοπό να κάτσω ούτε μια μέρα παραπάνω από τα 6 χρόνια υποχρεωτικής παραμονής στο Λιμενικό Σώμα...;) (αλήθεια υπάρχουν ''κυρώσεις'' αν φύγεις?) Εκτός αν η κατάσταση στη χώρα παραμείνει τόσο απελπιστική αλλά και πάλι...

 

Θα ήθελα λοιπόν να κάνουμε μια κόσμια συζήτηση περί του θέματος (ggeorge θα εκτιμούσα πολύ αν συμμετείχες, μιας και έχεις φίλους στο Λιμενικό), χωρίς άσκοπες αντιπαραθέσεις.

 

Οι ερωτήσεις εκ μέρους μου είναι:

 

-Πρέπει να περάσεις κάποιον καιρό ως ''Δόκιμος'' πριν γίνεις σημαιοφόρος? Μου λένε ότι μπάινεις στην σχολή ναυτικών δοκίμων ως τεταρτοετής (τελευταίο έτος σχολής)...Ισχύει?? Άλλος ένας ''χαμένος'' χρόνος δεν λέει...είμαι ήδη 27.

 

-Η συγκεκριμένη επαγγελματική προοπτική δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ σχέση με το επάγγελμα του μηχανικού? Δεν θα μπορούσα να αποκομίσω κάτι αυτά τα 6 χρόνια? Σημείωνω ότι κατέχω μεταπτυχιακό τίτλο στα υδραυλικά έργα.

 

-Ο πρώτος μισθός πόσο κυμαίνεται περίπου? Συμπεριλαμβάνει ασφάλιστρα ή εσύ πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ?

 

-Υπηρεσίες τον μήνα?

 

-Ισχυεί το ασυμβίβαστο? Δεν θα μπορώ να αναλαμβάνω άλλες δουλειές? (σόρρυ για την ΠΟΛΥ ΧΑΖΗ ερώτηση, απλά γνωρίζω στρατιωτικό ιατρό ο οποίος διατηρεί και δικό του ιατρείο τα απογεύματα, just wondering...)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Θα σου απαντησω οσον αφορα τους τεχνικους (προκηρυξη 25 μηχανικών που αναμενεται) καθως εκει ειναι οι φίλοι μου.

 

Ο μισθός τους είναι γυρω στα 1200-1300 ΚΑΘΑΡΑ. Οσα παιρνει ενας ανθυποπλοιαρχος κανονικος (οχι μηχανικος)

Αν δεν εισαι γραμενος στο ΤΣΜΕΔΕ (δεν εχεις προλαβει, πχ είσαι στρατιωτης) δεν ειναι υποχρεωτικο να γραφτεις και ασφαλιζεσαι με ασφαλεια δημοσιου (αυτα μεχρι πριν 2-3 χρονια, δε ξερω αν αλλαξε κατι). Αν εχεις ΤΣΜΕΔΕ συνεχιζεις εκει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ :shock:

 

Απο υπηρεσιες αναλογα σε ποια υπηρεσια εισαι. Ειναι οπως το στρατο. Να εισαι τυχερος δηλαδη να πεσεις καπου καλα...

 

Η εκπαιδευση ειναι 4 μηνες στη σχολη ναυτικών δοκιμων. Οι φιλοι μου βγαιναν καθε μεσημερι... Δεν εμενες μεσα.

 

Οσο για το ασυμβιβαστο είναι θεμα μαλλον βυζματος. Αν εχεις περνας απο συμβουλιο και στο επιτρεπουν...

 

Οι περισσότερες θεσεις είναι για Πειραια.

 

Για τις αλλες θεσεις των σημαιοφορων δε γνωρίζω αν και καπου θυμαμαι οτι πρεπει να κανεις ενα χρόνο στη σχολη. Εκει νομιζω οτι είσαι πιο... μαχιμος...

 

Στις θεσεις που σου λεω εγω θα είσαι κυριως μηχανικος. ... Επιθεωρησεις κλπ... Μια χαρα δουλεια ειναι αλλα με ευθυνη ... επιτροπες παραλαβων 123456789 αντικειμενων που δε θα εχεις ιδεα πως είναι και θα κοστίζουν και μια περιουσια...

 

Δυστυχως το απογευμα φευγω με αδεια για 10 μερες και δυσκολα θα μπορεσω να ξαναγραψω (εννοω να μαθω περισσοτερα σημερα).

 

Βεβαια κανε εσυ την προσπαθεια και στη πορεια μαθαινεις και περισσοτερες πληροφορίες.. Αν θες μπορω να βρω τηλέφωνο να ρωτησεις τους φιλους κατευθειαν

Σου στελνω πμ το τηλέφωνο μου ωστε αν θες να συννενοηθουμε για να σου δωσω των φίλων μου...

Link to comment
Share on other sites

Συμπεριλαμβάνει ασφάλιστρα ή εσύ πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ?

Mισθωτός είσαι , άρα το δημόσιο σε καλύπτει ασφαλιστικά. Επίσης ''πληρώνει'' και τον προκαταβλητέο φόρο.

 

-Ισχυεί το ασυμβίβαστο? Δεν θα μπορώ να αναλαμβάνω άλλες δουλειές? (σόρρυ για την ΠΟΛΥ ΧΑΖΗ ερώτηση, απλά γνωρίζω στρατιωτικό ιατρό ο οποίος διατηρεί και δικό του ιατρείο τα απογεύματα, just wondering...)

 

Nαι , μόνο στις ΔΕΚΟ έχεις δικαίωμα υπογραφής .

Link to comment
Share on other sites

Ας το σκεφτούν σοβαρά πάντως τουλάχιστον όσοι τους "παίρνει" ηλικιακά. Γιατί οι υπόλοιποι βλέπω να υπηρετούμε την "πατρίδα" (ποιά πατρίδα άραγε πλέον και για ποιό λόγο; ), αναγκαστικά και αμισθί...

Μακάρι να είναι σύμπτωση και "συνομωσιολογία", αλλά σήμερα έλαβα πράσινο φύλλο πορείας (το "απολυτήριο" όπως το λέμε) 9 χρόνια μετά την απόλυσή μου από το στρατό και 7 χρόνια αφού ήδη είχα πάρει λευκό (οι άντρες του φόρουμ καταλαβαίνουν τι εννοώ, οι γυναίκες για οικονομία χώρου προς το παρόν ας με συγχωρέσουν). Σε συνδυασμό με τα όσα γίνονται με τη στρατιωτική ηγεσία στην Τουρκία και την κατάσταση της χώρας μας, μου μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά...

Link to comment
Share on other sites

η προκήρυξη τρέχει ήδη ..... για όσους μηχανικούς είναι μέχρι 30 είναι καλή επαγγελματική διέξοδος.....θα είναι τεχνικό προσωπικό , οπότε θα ασχολούνται με θέματα που ενδιαφέρουν και θα υπάρχει ωράριο και σταθερός μισθός.........

η εκπαίδευση είναι κατασκήνωση -παιδική χαρά 4 μήνες ......

για νέο μηχανικό που δεν έχει γονείς μηχανικούς ή προσβάσεις σε εταιρείες είναι ιδανική περίπτωση πιστεύω , διότι ο ιδιωτικός τομέας θα πάρει χρόνο να ανακάμψει , ενώ συνεχώς ,επειδή είμαστε χιλιάδες ,πιστεύω ότι θα προωθούνται επαγγελματικοί αποκλεισμοί τύπου ενεργειακών επιθεωρητών για να τους αποκλείουν από την αγορά

υποπτευομαι οτι αντικειμενικα λογω μοριων στις περισοτερες κατηγοριες θα παρουν τις θεσεις συναδελφισες , όπως και να το κανουμε συνηθως εχουν περισοτερα μεταπτυχιακα , γλωσσες εκτος απο ΜΜ .......

Link to comment
Share on other sites

http://www.hcg.gr/sites/default/files/article/attach/prokiriksi_texnikon_ls_elakt.pdf

 

ειναι η προκηρυξη για τις 25 θεσεις που ελεγα...

Ειναι φυσικα οι πιο καλες για τους μηχανικούς

 

Οι διοριστεοι κερνανε καφε μιας και τους ειδοποιησα... :P

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες ξερει κανεις που κυμανθηκαν τα μορια στην προηγουμενη προκυρηξη του λιμενικου για αξιωματικους τεχνικου του 2007?

Ψαχνω αλλα δεν βρισκω τα αποτελεσματα μοναχα την προκυρηξη.

Για να δουμε αν εχουμε ελπιδες η οχι...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε lym τι το ψαχνεις?

 

και χωρις να το δεις ακομα σκεψου οτι για 25 θεσεις (πολυ λιγοτερες αν το σπασεις στις επιμερους ειδικοτητες) θα πεσουν χιλιαδες αιτησεις. Κοσμος και ντουνιας εχει γλωσσες, μεταπτυχιακα και διδακτορικα, τα μορια θα κυμαινονται σε αστρονομικα επιπεδα...

 

Λυπαμαι για την καταντια της χωρας. Δε το λεω για τα παιδια που θα συμμεταχουν στο διαγωνισμο, το λεω για την πατριδα που εχει ισοπεδωσει τα οραματα του πιο παραγωγικου κομματιου του εργατικου δυναμικου της, κανοντας ενα ξεροκομματο στο Δημοσιο να μοιαζει λουκουμι Συριανο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.