Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

καταρχάς, εγώ στη θέση σου θα συμπλήρωνα και τις 14 μονάδες, με βαθμό κάλυψης 1/14 η καθεμία...

κατά δεύτερον, γιατί "τιμωρείς" το σύστημά σου, αφού τα βρήκαμε τα COP και τα EER...

τρίτον, αφού θεωρείς τοπική αντλία, στην παράγραφο 4.4.2 γράφει:

 

 

 Για τις τοπικές αντλίες θερμότητας η απόδοση εκπομπής των εσωτερικών μονάδων στους

υπολογισμούς λαμβάνεται ίση προς 93% (0,93).

 

 

 

 

και κατόπιν κάνεις τους υπολογισμούς σου...

 

το 0,85 που λες εσύ από που το βρήκες ;

Link to comment
Share on other sites

1)Λοιπόν θα τα καταμερίσω όπως μου λες. 

2) Εστειλα μαιλ στην ΕΥΕΠΕΝ και εφόσον μου είπαν το είδα από manual πιο σωστό είναι να το πάρω από ΤΟΤΕΕ!!!(τι να σου πω)

3) Έχεις δίκιο -σε παράδειγμα στα σεμινάρια που κάναμε υπολογίσαμε αναλυτικά το δίκτυο διανομής όπως έγραψα στο 350 post ενώ η ΤΟΤΕΕ λέει αυτό που μου έγραψες και το οποίο έχω βάλει και στη ψύξη

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το manual και την ΕΥΕΠΕΝ δε το κατάλαβα, εξάλλου οι μονάδες σου είναι 14kW ονομαστικά, ας διαιρούσες με αυτά που γράφαν οι μονάδες...

αν στο έστειλαν, πάω πάσο...

 

το 0,85 αφορά σε καλοριφέρ όμως... :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Αρίστο , έκανα τον καταμερισμό και στη ψύξη και στη θέρμναση για τις 14 μονάδες και άλλαξα και το 0,93. Τα αποτελέσματα έιναι τα ίδια. Οπότε ισχύει αυτό που μου είπες ότι είναι μεγάλα τα ποσά του φωτισμού που ευνοούν τη θέρμανση και όχι τη ψύξη και επιπλέον είναι χαμηλοί οι βαθμοί απόδοσης λόγω ΤΟΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Οι καταναλώσεις στη θέρμανση για το κτίριό σου και για το κτίριο αναφοράς  μου φαίνονται πολύ μικρές και δε νομίζω ότι δικαιολογούνται από την ισχύ του φωτισμού που δεν κατεβάζει τόσο πολύ την κατανάλωση στη θέρμανση. Μικρές μου φαίνονται και οι καταναλώσεις στη ψύξη.

Ξαναδέστο άλλη μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάνω τη μελέτη των ψυκτικών φορτίων και θερμικών απωλειών καφετέριας. Λόγω ΚΕΝΑΚ, και για να βγει το κτίριο κατηγορία Β, εγκαθιστώ εξαερισμό με εναλλάκτη αέρα. Στον υπολογισμό των φορτίων λόγω αερισμού τι είναι πιο σωστό να βάλω σαν εξωτερική θερμοκρασία π.χ. στην ψύξη: 35°C ή 35 + 26 (εσωτερική θερμοκρασία) άρα λόγω του εναλλάκτη στον χώρο θα μπαίνει αέρας με θερμοκρασία περίπου τον μ.ο. δηλ. 35+26=30°C?

Link to comment
Share on other sites

Στον υπολογισμό των θερμικών απωλειών, αν χρησιμοποιήσεις το ΕΝ 12831, θα βάλεις σαν θsui την θερμοκρασία του αέρα προσαγωγής μετά τον εναλλάκτη. Τώρα πόση θα είναι αυτή???

Στον υπολογισμό των ψυκτικών φορτίων δεν έχεις τη δυνατότητα να καταχωρήσεις θερμοκρασία αέρα προσαγωγής. Αν βάλεις σαν εξωτερική θερμοκρασία αυτήν του αέρα μετά τον εναλλάκτη θα προκύψουν λάθος υπολογισμοί για τα φορτία θερμοπερατότητας από τις επιφάνειες του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 θα προκύψουν λάθος υπολογισμοί για τα φορτία θερμοπερατότητας από τις επιφάνειες του χώρου.

 

όντως ισχύει αυτό (στο πρόγραμμα της 4Μ τουλάχιστον) αλλά και η διαφορά είναι τεράστια αν δεν συνυπολογίσεις ότι θα μπει εναλλάκτης αέρα.

 

Αν υπολογίσω για τα φορτία θερμοπερατότητας με 35°C και σε ξεχωριστό αρχείο για τον αερισμό κάνω υπολογισμούς με 30°C? 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ισχύει η σχέση για εναλλάκτες αέρος:

 

Tae (αυτή που ψάχνεις) = Ta (θερμοκρασία περιβάλλοντος π.χ. 35) + n (βαθμός απόδοσης π.χ.0,7) Χ (Tr (θερμοκρ. εσωτερικού αέρα π.χ. 26) - Ta ) = 28,7

συνοπτικά:

Tae = Ta + n x (Tr-Ta)

αλλά το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω.

Καλύτερα να συμβουλετείς τα φυλλάδια του κατασκευαστή του εναλλάκτη, αν δίνει κάτι πιο συγκεκριμένο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.