Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Οι αεροκουρτίνες, στις περισσότερες περιπτώσεις, εκτός της ανακύκλωσης του αέρα, κάνουν και θέρμανση με ηλ. αντίσταση.

Δεν μου έχει τύχει αεροκουρτίνα με ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν βάζουμε τίποτα, σε σχέση με εξαερισμό.

Σαν σύστημα θέρμανσης μπορούμε να βάλουμε την ηλ. ισχύ σε KW με συντελεστή (β.α.) = 1.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όπως το λέει ο antloukidis είναι. Μπορεί με έναν ανεμιστήρα να κάνει απλή ανακυκλοφορία του αέρα ή να έχει και μια ηλεκτρική αντίσταση. Μπορεί όμως και να έχουν στοιχείο ζεστού ή και κρύου νερού ή και να αποτελούν το εσωτερικό στοιχείο μιας αερόψυκτης Α/Θ.

Link to comment
Share on other sites

Χμ ... εδώ αρχίζουν τα δύσκολα .... και τα μαγειρέματα.

Με τη λογική η αεροκουρτίνα επηρεάζει μια στενή λωρίδα, θα έλεγα το μήκος της επί 1 μέτρο (στη θέρμανση μόνο) 

Στην ψύξη τίποτα.

 

Υ.Γ. Πάνο μαζί γράφουμε. Εννοείται ότι αν υπάρχει Α.Θ. ή στοιχείο νερού είναι όπως τα λές.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Να πω τι γνώμη μου πάνω σ' αυτό; Μια αεροκουρτίνα προσπαθεί να καλύψει τις απώλειες από μια μονίμως ανοιχτή (ή με μεγάλη συχνότητα ανοιγόμενη) πόρτα. Αυτό το ρόλο καλούνται να παίξουν συνήθως ή και να "απομονώσουν" με ένα φράγμα αέρα δυο χώρους (π.χ. καπνίζοντες και μη).

Νομίζω πως το να την αγνοήσει κανείς, θεωρώντας πως οι πόρτες δεν είναι μονίμως ανοιχτές, δεν είναι λάθος αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με μια πολύ μικρή αλλαγή

Όχι να "καλύψει απώλειες" αλλά να "αποτρέψει απώλειες"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.