Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Το μεσο προσαγωγης για θερμανση κινειται στους 45-60 βαθμους, οποτε ακολουθω την οδηγια του μηχανικου της ΕΥΕΠΕΝ και θετω απωλειες απο το συγκεκριμενο πινακα.

Το 0,93 που λες ισχυει για ψυξη. Εγω για θερμανση λαμβανω το αμεσης εκπομπης σε εξωτερικο τοιχο (απο πανω εχω δωμα) που βγαινει παλι 0,93

Καθε καναλατη εχει αυτονομο χειρισμο, οποτε διαιρειται με 0,97

Απο τη στιγμη που δεν εχω αερισμο, παω αυτοματισμους Δ

 

Θελω να πιστευω πως αποσαφηνιστηκαν απαντα  :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και βγαίνει το γνωστό 0,96 που λέγαμε πριν 

ακριβώς, όταν βάζεις θεωρητικό αερισμού πας σε Δ

μην βάζω φωτιές, αλλά ένας έμπειρος κλιματιστής που είναι δίπλα μου λέει ότι όταν δουλεύει θέρμανση μπορεί να πάει και παραπάνω από 60, αλλά ας μην εισάγουμε καινά δαιμόνια

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω, ομως οταν ο επισημος αντιπροσωπος της DAIKIN μου δινει 45-60 βαθμους, θα τον ακολουθησω με κλειστα ματια :)

Link to comment
Share on other sites

κάνε δουλειά σου παιδί μου και καλοφάγωτα

είμαι σίγουρος ότι με την αμοιβή από το ΠΕΑ θα πάρεις νέο αυτοκίνητο, θα πληρώσεις ΤΣΜΕΔΕ και μη σου πω ότι πας και για γάμο :D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι

Κάνοντας ενα τευλευταίο chek-list  πριν εκδώσω το ΠΕΑ για γραφείο, πρόσεξα οτι ενω εχω βάλει για ψύξη και φωτισμό του ΚΑ, στην ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας (της 2ης σελίδας) γράφει πόσα KWh/m2  αντιστοιχούν για θέρμανση, ψύξη και φωτισμό, αλλα στην ιδια πάντα σελίδα (απάνω), δεν είναι τσεκαρισμένο το κουτί του φωτισμού απο την πηγή ενέργειας με ηλεκτρισμό, ενω είναι τσεκαρισμένο της ψύξης.

 

Κοίταξα τα προηγούμενα ΠΕΑ που έχω εκδόσει με ίδια χρήση και είδα οτι το ίδιο συμβαίνει και σ' αυτά...

 

Τι συμβαίνει ?

 

Κανω λάθος κάπου (και έχω κάνει λάθος και στα προηγούμενα ΠΕΑ) ?

 

Για βοηθήστε οι πιο έμπειροι και exper του αθλήματος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε κατάστημα βρήκα αυτό το γνωστό εξάρτημα το οποίο από ότι έμαθα απλά ανακυκλώνει τον αέρα, ακριβώς πάνω από την είσοδο του καταστήματος (κουρτίνα), χωρίς περισσότερα στοιχεία. Μηχανικός εξαερισμός δεν θεωρείται αυτό; Βέβαια εφόσον δεν έχω στοιχεία για παροχές, λέω να το παραλείψω.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μιλάς για τις λεγόμενες "αεροκουρτίνες" (π.χ. σαν αυτό το μηχάνημα); Αν ναι, τότε όχι δεν είναι μηχανικός εξαερισμός. Ένα φράγμα (θερμού ή ψυχρού) αέρα δημιουργεί, επανακυκλοφορώντας -όπως άλλωστε λες κι εσύ- τον αέρα του χώρου.

Σαν σύστημα θέρμανσης ή ψύξης το αντιμετωπίζεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά αν δεν κάνει απλή ανακυκλοφορία, αλλά και ψύξη-θέρμανση, δεν θα έπρεπε να δω κάποια εξωτερική μονάδα; Εγώ δεν είδα τίποτα. Όχι ότι έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία, γιατί θέρμανση-ψύξη από σπλιτάκια είχα και με τις default τιμές 10ετίας, οπότε δεν αλλάζει τα αποτελέσματα μου, απλά για μελλοντικές συναντήσεις με αυτά τα όμορφα μηχανήματα ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.