Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Τελικα για δικτυο διανομης και τερματικα τι βαζω?

Κλικαρω τους αεραγωγους η παιρνω ανεπαρκως μονωμενο δικτυο ψυχρου μεσου τοσο για θερμανση οσο και για ψυξη με τις αναλογες απωλειες, αγνοωντας τους αεραγωγους?

 

Και τερματικα?

Κατι ανεφερε ο Ηλιας για στομια με αποδοση 0

Ισχυει η να πιασω το 0,93 της καναλατης για ψυξη και θερμανση αντιστοιχα?

Link to comment
Share on other sites

ο hk προφανώς αναφερόταν σε αυτό:

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/TEEKENAK_FAQ/Tab3/A220E0DF8DF7A13DE04046D412C25356

 

αν βάλεις στόμια, ο β.α. των τερματικών συμπληρώνεται με 0, το γράφει στο help

 

 

Σε περίπτωση που υπάρχουν μόνο ΚΚΜ τότε στον τύπο των τερματικών εισάγεται η περιγραφή «Στόμια (ΜΟΝΟ για ΚΚΜ)» και σαν βαθμός απόδοσης πρέπει να εισάγεται η τιμή μηδέν (0)

 

 

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι 0 και οχι 1?

Αφου λεει η αποδοση εκπομπης ειναι 100%

Κατι δεν καταλαβαινω καλα....  :confused:

 

Τελικα το τερματικο ειναι τα στομια και το δικτυο οι αεραγωγοι, χωρις βαθμο αποδοσης ή το τερματικο ειναι η καναλατη με αποδοση 93% και το δικτυο διανομης ειναι η διαδρομη του ψυκτικου υγρου απο την εξωτερικη στην εσωτερικη μοναδα?

 

Παλι μπερδευτηκα...

Link to comment
Share on other sites

βάσει των ερωταπαντήσεων, ισχύει το 1ο που έγραψες

κακώς και εγώ κάθομαι και κάνω ανάλυση των σκέψεων/προβληματισμών μου, γιατί μάλλον σε μπερδεύω χειρότερα 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, το 0 με το 1 λυθηκε ως απορια

 

Η αλλη ομως παραμενει.

Και μου ερχεται κατι ασχετο στο μυαλο ως παραλληλισμος.

Οταν εχω λεβητα πετρελαιου στο λεβητοστασιο και boiler στο παταρι, 3 οροφους πανω, ως δικτυο διανομης οριζω το τμημα απο το boiler ως τη βρυση. Μηδενικες απωλειες.

Οταν εχω εξωτερικη μοναδα που συνδεεται με εσωτερικη και δινει αερα στους αεραγωγους και στα στομια, κατ αντιστοιχια θα επρεπε το δικτυο διανομης να ειναι αυτο απο την εσωτερικη ως τα στομια.

Δηλαδη ανευ απωλειων.

 

Δεν ξερω κατα ποσο ευσταθει ο ισχυρισμος αυτος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω πως το δίκτυο διανομής για την κάλυψη θερμικών και ψυκτικών φορτίων του χώρου, είναι αεραγωγοί διανομής θερμαινόμενου ή ψυχόμενου (όχι όμως κλιματιζόμενου) αέρα. Οπότε, όπως στην περίπτωση των ΚΚΜ δεν ασχολείσαι με το δίκτυο διανομής του θερμού ή ψυχρού μέσου από τη μονάδα παραγωγής του ως το θερμαντικό ή ψυκτικό τους στοιχείο παρά μόνο με το δίκτυο διανομής του αέρα, έτσι κι εδώ συμπληρώνεις μόνο το πεδίο για αεραγωγούς (δεν ξέρω αν είναι μονωμένοι, αλλά πάντως λόγω διέλευσης σε εσωτερικό χώρο οι απώλειες θεωρούνται σχετικά χαμηλές και αγνοούνται, οπότε β.α=1). Σαν τερματικές μονάδες: <<Στόμια (ΜΟΝΟ για ΚΚΜ)>> με β.α=0.

Ένα θέμα είναι αν θα μπει ο ανεμιστήρας της καναλάτης σαν βοηθητικό σύστημα. Δεν το νομίζω όμως, γιατί θα χρησιμοποιηθεί η ισχύς του για τον υπολογισμό της Ε_vent στην καρτέλα του μηχανικού αερισμού, οπότε θα είχαμε διπλοκαταχώρηση και λάθος αποτελέσματα. Εκτός κι αν λογίζονται σαν βοηθητικό σύστημα ο/οι ανεμιστήρας/ες της εξωτερικής μονάδας.

 

Κατά τα άλλα προχωράς όπως σου λέει ο Ηλίας στο #260.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Πάνο, διευκρινίζω ότι όταν λες ότι με το δίκτυο διανομής θερμού μέσου δεν ασχολούμαστε (υποθέτω ότι) εννοείς ότι βάζουμε β.α.=1.

Εξάλλου δεν μπορεί να γίνει κι αλλιώς. Οι μειώσεις που γίνονται όπως ορίζονται στην ΤΟΤΕΕ1 π.χ. από τυχόν οδεύσεις σε εξ. περιβάλλον αμόνωτων αεραγωγών, είναι σε ποσοστό επί του βαθμού απόδοσης του δικτύου διανομής θερμού μέσου.

 

Σε περίπτωση όμως που είχες ΚΚΜ, για τον β.α. του δικτύου διανομής θα εξέταζες την κατάσταση των μονώσεων στις σωληνώσεις από ψύκτη και λέβητα ως την ΚΚΜ και ανάλογα θα καταχωρούσες την τιμή από τον πιν. 4.11

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Και το E_vent πως ακριβως θα υπολογιστει?

Βρηκα ηλεκτρικη ισχυ του ανεμιστηρα στα 50W

 

Και σαν παροχη αερα στο τμημα θερμανσης και ψυξης τι νουμερα θα βαλω?

Τα του ΚΑ?

Γιατι η ΚΚΜ μου δεν φερνει νωπο αερα, λειτουργει μονο για ψυξη και θερμανση.

Το εγχειριδιο των καναλατων μου δινει  aie flow rate  max και min σε κυβικα μετρα ανα λεπτο για θερμανση και ψυξη.

Αλλα αυτα τα νουμερα σε αναγωγη στην ωρα, (που ζηταει παροχη στο προγραμμα) βγαινουν τεραστια, δεδομενου οτι τοποθετηθηκαν 3 καναλατες με μεγιστη παροχη σε θερμανση 28m3/min, αρα ωριαιως παμε στα 5040m3/h

Κατι δεν υπολογιζω σωστα, right?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.