Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Σας πρηζω, το ξερω αλλα κολλησα και πρεπει να το δωσω αυριο το πιστοποιητικο.

Στην καρτελα του αερισμου, στην παροχη αερα σε τμημα θερμανσης και ψυξης τι ογκο βαζω?

Δεδομενο οτι η μοναδα μου ΔΕ μου παρεχει απευθειας νωπο αερα, πετωντας εξω τον ηδη υπαρχοντα, αλλα τον ανακυκλωνει για να τον θερμανει η να τον ψυξει, αναλογως

Μου ειπωθηκε οτι υπαρχει μεσω μιας οπης, ενος ευκαμπτου  :confused: δεν καταλαβα καλα, φυσικη ροη νωπου αερα απο το δωμα μεσα στην ψευδοροφη αλλα δεν υπαρχει μηχανικη απαγωγη του αερα και προσαγωγη νωπου απο εξω.

 

Στην καρτελα του αερισμου, με κλικαρισμενο ενεργο συστημα θερμανσης και ψυξης, θα βαλω τον ογκο του ΚΑ (377m3/h) η τον ογκο απο το manual?

Στο manual που παραθετω, μου δινει τιμες max και min, ιδιες για θερμανση και ψυξη.

Εχω βαλει 2 κατοσταρες και μια ογδονταρα καναλατη,

Αν χρησιμοποιησω αυτα τα νουμερα, η απαιτηση του ΚΑ για 377 δεκαπλασιαζεται και παει (με τις ελαχιστες τιμες του πινακα) (20,5+20,5+20)Χ60=3660m3/h και (28+28+27)Χ60=4980m3/h για τις μεγιστες τιμες.

 

Αυτες οι τιμες ΔΕΝ ειναι για νωπο αερα αλλα για θερμο η ψυχρο αντιστοιχα (με την αναλογη ανακυκλοφορια του αερα)

 

Τι παιζει? Χρησιμοποιω το μεσο ορο αυτων των δυο τιμων που ειναι ιδιες για θερμανση και για ψυξη η επειδη δεν ειναι νωπος παω με ΚΑ?

 

Σημειωτεον οτι αν θεσω αυτες τις τιμες, με ενεργα τμηματα θερμανσης και ψυξης, αυξανεται σε λογικα νουμερα η καταναλωση του κτηριου μου και του κτηριου αναφορας αναφορικα με τη θερμανση!

 

Βοηθεια Χριστιανοι!

post-47080-0-08652400-1369093297_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις νωπο απεξω ειναι το μεγιστο 20% του συνολικα προσαγομενου αερα. Ο αερας που προσαγουν οι μοναδες δεν εχει καμια σχεση με το νωπο που πρεπει να συμπληρωσεις στο προγραμμα. Εξαλλου η ΤΟΤΕΕ λεει οτι αν βαζεις παραπανω νωπο απο τον απαιτουμενο τον αγνοεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα η ΤΟΤΕΕ λεει αυτο.

Πρεπει να παρω την παροχη κλιματιζομενου αερα απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα της ΚΚΜ μου (των καναλατων μου εν προκειμενω)

 

Και επισης δε λεει οτι αγνοω τον παραπανω ογκο απο το ΚΑ αλλα οτι η απομειωση γινεται ομαλα και ομοιομορφα

 

Εμενα μου δινει να καταλαβω πως πρεπει σε αυτο το κελι να συμπληρωσω τον παρεχομενο ογκο απο τις καναλατες και αναλογα με το ποσος ογκος απο αυτον ειναι νωπος να πιασω το ποσοστο ανακυκλοφοριας.

 

Και ο hkamp καπου πιο πριν ανεφερε πως στον αερισμο συμπληρωνουμε τον ογκο των καναλατων

 

EDIT

Ο Hkamp σε παλιοτερο post του αναφερει αυτο.


 

Στην καρτέλα του αερισμού θα έβαζα το ποσό του αέρα που συνολικά παρέχεται από τις εσωτερικές (τσεκαρισμένα τα τμ. θέρμανσης-ψύξης) και ανάλογα με την ποσότητα νωπού (εδώ είναι τα δύσκολα, ίσως να αναφέρεται κάτι στα φυλλάδια των εταιριών) θα έβαζα το ανάλογο R. Μπορεί να είναι και R=1 αν δεν έχουμε νωπό.

 

Ειδική ηλεκτρική ισχύς ( ;; ) .... αν υπάρχει καμιά ιδέα... καλά θα ήταν. Μπορεί να έβαζα την ισχύ του ανεμιστήρα της εσωτερικής καναλάτης. 

 

Το υπόλοιπο ποσό νωπού (αν υπάρχει και αν το βρεις) με το θεωρητικό σε 2η γραμμή.

Προφανως και μιλαει για την περιπτωση που ο ογκος παρεχομενου αερα ειναι λιγοτερος απο του ΚΑ.

Γιατι αν ειναι περισσοτερο, το help του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ αναφερει...

 

Αν στο εξεταζόμενο κτίριο / τμήμα κτιρίου του τριτογενή τομέα το σύστημα μηχανικού αερισμού του κτιρίου, βάσει υψηλών απαιτήσεων οι οποίες αναφέρονται και τεκμηριώνονται κατά τη μελέτη σχεδιασμού (διαστασιολόγησης) του συστήματος αερισμού, παρέχει περισσότερο νωπό αέρα από τον απαιτούμενο, τότε για τον υπολογισμό της ενεργειακής απόδοσης θεωρείται ότι παρέχεται ποσότητα νωπού αέρα ίση με την απαιτούμενη. Ο επιθεωρητής θα πρέπει να απομειώσει την παροχή νωπού αέρα ομοιόμορφα από όλα τα συστήματα μηχανικού αερισμού της θερμικής ζώνης, σύμφωνα με την Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1.

 

 

Οποτε μαλλον παω με τα απαιτουμενα, ετσι?

post-47080-0-98578300-1369115021_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεμα... Νωπο αερα δεν παρεχει το μηχανημα.

Παρεχει ψυχομενο η κλιματιζομενο αερα, σε συγκεκριμενο ογκο.

Τι ποσοστο αυτου ειναι νωπος δε μπορουμε να γνωριζουμε, ενω ΑΝ ειναι περισσοτερο, λαμβανουμε υποψιν του ΚΑ, λεει η βοηθεια του προγραμματος.

Ο ογκος που παρεχουν οι καναλατες ειναι 10πλασιος και βαλε του ογκου του ΚΑ

Αλλα δεν ξερουμε τι ποσοστο αυτου ειναι νωπος, εικαζω καθολου, γιατι μου ειπωθηκε πως δεν παρεχει νωπο αλλα μονο θερμο η κλιματιζομενο με ανακυκλοφορια.

 

Μαλλον θα παω με τα του ΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα και παλι με το μηχανικο της ΕΥΕΠΕΝ 

Μου ζητησε μια ωριτσα να το ψαξει, αλλα μου ειπε μαλλον να παμε με ΚΑ

Ετσι, αν παω με ΚΑ, ενεργα τμηματα θερμανσης και ψυξης θα εχω κλικαρισμενα?

Ανακυκλοφορια θα εχω?

 

Η επειδη παω με ΚΑ θα θεωρησω ξεχωριστο συστημα με τα χαρακτηριστικα του ΚΑ, τοσο σε ογκο οσο και σε ανακυκλοφορια και ανακτηση?

Link to comment
Share on other sites

δε τα λέει αυτά στη βοήθεια του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ;

εγώ κατάλαβα ότι σου είπε να πας με θεωρητικό σύστημα για αερισμό, άρα ότι λέει εκεί (δε το έχω σε αυτό το pc)

όταν τελειώσεις, θα αναπτύξω φιλολογία επί του θέματος :D

υ.γ. όταν ξαναμιλήσετε, για ρώτα τον τι απώλειες να πάρεις για το δίκτυο διανομής (από την εξωτερική μονάδα έως την εσωτερική) και πως το τεκμηριώνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Λεπον

Με πηρε τηλεφωνο ο ανθρωπος και με ειπε τα εξης

α. Πηγαινω με θεωρητικο συστημα για αερισμο, ακριβως οτι θετει το θεωρητικο συστημα σε ογκο και λοιπα χαρακτηριστικα

β. Σε συστημα θερμανσης και ψυξης, δεδομενου οτι οι αεραγωγοι ειναι σε εσωτερικο χωρο, λαμβανω υποψιν μου ΜΟΝΟ το δικτυο αναμεσα σε VRV και καναλατες. Και αναλογα με τη θερμοκρασια προσαγωγης θερμου μεσου, εχω και τις αναλογες απωλειες του δικτυου διανομης. Το θεμα ειναι πως θα βρω τη θερμοκρασια προσαγωγης του θερμου μεσου

γ. Ως τερματικα εχω τις καναλατες, ως fan coils, με την αποδοση να εξαρταται απο τη θερμοκρασια προσαγωγης του θερμου μεσου.

δ. Στα βοηθητικα συστηματα συμπεριλαμβανω το ανεμιστηρακι. Ο κατασκευαστης μου δινει 3 ανεμιστηρακια ανα καναλατη με ισχυ του μοτερ 135W. Το θεμα ειναι οτι ενα μοτερ κινει και τα 3 η καθε ανεμιστηρακι εχει το δικο του μοτερακι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

άρα καλά τα λεγε ο Αριστείδης, ως δίκτυο νοείται από την έξω μονάδα έως τη μέσα και το δίκτυο από τη καναλάτη έως τα στόμια θεωρείται αμελητέο :D

εγώ παίρνω την απόδοση δικτύου για τη ψύξη, στο ξαναείπα νομίζω

θεωρώ τα νούμερα που έχει για τη θέρμανση τελείως άτοπα όταν μιλάμε για σύστημα με φρέον 

κάθε εσωτερική έχει 135W κατανάλωση, άρα ως κατανάλωση για τα βοηθητικά παίρνεις 3*135 = 405W

 

όσον αφορά στα εσωτερικά, εγώ χρησιμοποιώ το 0.93 όπως αυτό ορίζεται από τον πίνακα 4.14 (μονάδες ανεμιστήρα στοιχείου) και το χρησιμοποιώ και για τη θέρμανση

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.