Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Για ανεπαρκη μονωση δικτυου διανομης τι απωλειες εχω, τοτε?

Μπορει να μπερδευτηκα, δεν εχω ξανασχοληθει με τετοια ΗΜ συστηματα.

92% για θερμανση και 97% για ψυξη?

Η 97% για ψυξη και θερμανση δεδομενου οτι ειναι το ιδιο κυκλωμα και κυκλοφορει φρεον?

Το θεωρω οτι ειναι εως 20% σε εξωτερικες επιφανειες, δεν παρατηρησα βεβαια ποσο τρεχουν οι σωληνωσεις εξωτερικα αλλα θαρρω πως απο μια οπη εισερχονται στην ψευδοροφη κι εκει δινουν στις καναλατες

 

Στα τερματικα τι παιζει?

Εβαλα 85% για συστημα θερμανσης οροφης

Να παιξω 93% για αντλιες θερμοτητας? Μιλαει για τοπικες και οχι για κεντρικες ομως

 

Οταν το κτηριο διαθετει μονο κεντρικες κλιματιστικες μοναδες διαχειρισης αερα για την καλυψη του συνολικου θερμικου φορτιου η αποδοση εκπομπης θερμικης ενεργειας λαμβανεται 100%

 

Οταν το κτηριο διαθετει μονο κεντρικες κλιματιστικες μοναδες διαχειρισης αερα για την καλυψη του συνολικου ψυκτικου φορτιου η αποδοση εκπομπης ψυκτικης ενεργειας λαμβανεται 100%

 

Τι εννοει ο ποιητης εδω?

 

 

Πανο τα τερματικα δεν τα διαιρω με 0,97 γιατι δεν εχει ανεξαρτητο χειρισμο το καθε τερματικο, δεν εχω διαχειριση ανα χωρο παρα μονο ανα γραφειο, οποτε θα τα κρατησω 0,93

Link to comment
Share on other sites

Ο Μηχανικος της ΕΥΕΠΕΝ που μιλησαμε σημερα με ειπε τα εξης.

Ενεργα τμηματα θερμανσης και ψυξης υπαρχουν.

Επειδη το μηχανημα ΔΕΝ προσαγει νωπο αερα απο εξω μηχανικα, αλλα μονο διαμεσω μιας οπως στην ψευδοροφη μπαινει με φυσικη ροη νωπος αερας απο εξω, ανακτηση θερμοτητας δεν εχουμε, εχουμε ομως ανακυκλοφορια επειδη απαγεται ο εσωτερικος αερας και αναμειγνυεται με θερμο η ψυχρο για να πεταχτει και παλι στο χωρο.

 

Μου ειπε πως λογω χρησης γραφειων που τα ωραρια λειτουργιας ειναι μονο για ωρες ημερας και οχι νυχτα που δεν εχει ηλιο, σε συνδυασμο με τις μεγαλες επιφανειες υαλοπετασματων που επιτρεπουν την εκμεταλλευση ηλιακης ακτινοβολιας, δεν ειναι παραλογα αυτα τα νουμερα.

Μαλιστα του ανεφερα οτι οταν μετατρεπω τη τζαμαρια σε τοιχο, τοτε διπλασιαζεται η καταναλωση σε θερμανση και υποδιπλασιαζεται σε ψυξη, κατι απολυτως ορθολογικο.

Ο φωτισμος δεν επηρεαζει επ'ουδενι τη θερμανση.

Ειναι και καλο το συστημα θερμανσης και ψυξης που μας δινει χαμηλες καταναλωσεις, ειδικα οταν μιλαμε για ΑΘ, που ακολουθει και το ιδιο συστημα θερμανσης για το ΚΑ.

 

Πηρα ενα xml απο το buildingcert ως γραφεια και ενα ως κατοικια.

Θα παιξω λιγο τα νουμερα να δω με ακριβως τα ιδια δεδομενα αλλα χωρις αερισμο και φωτισμο τι τιμες καταναλωσης θα με βγαλει για διαμερισμα, οπως επισης και τι τιμες θα βγαλει αν κανω τη τζαμαρια τοιχο η μεταβαλλω το συστημα θερμανσης απο ΑΘ σε λεβητα πετρελαιου.

 

Εχω ξανακανει καμποσα γραφεια, επαγγελματικους χωρους σε οροφους, οχι σε ισογεια κι ετσι, οποτε θα αντιπαραβαλω τις τιμες να δω τι και πως

 

Αρχιζω να πιστευω παντως οτι τα νουμερα δεν ειναι και τοσο παραλογα, οσο μου φανηκανε στο 1ο σοκ...

 

Αλλα οι αποριες μου στο δικτυο διανομης και στα τερματικα παραμενουν.

Τους αεραγωγους θα τους κλικαρω καθολου, μονωμενους προφανως, η δεν τους πειραζω και βαζω μοναχα δικτυο διανομης του ψυκτικου υγρου απο την εξωτερικη μοναδα στην εσωτερικη?

Και στα τερματικα γιατι να βαλω 0 επειδη εχω αεραγωγους? Τι σημαινει πρακτικα το 0? 

Δεν πρεπει να θεσω 0,93 οσο ειναι η καναλατη?

Μπερδευομαι, καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Μαλιστα του ανεφερα οτι οταν μετατρεπω τη τζαμαρια σε τοιχο, τοτε διπλασιαζεται η καταναλωση σε θερμανση και υποδιπλασιαζεται σε ψυξη, κατι απολυτως ορθολογικο.

2. Ο φωτισμος δεν επηρεαζει επ'ουδενι τη θερμανση.

1. Στην δοκιμή που μας ανέφερες δεν έκανες μόνο την αλλαγή τζαμιού σε τοίχο, αλλά και την αντλία θερμότητας σε λέβητα. Δοκίμασες και μόνο με μετατροπή τζαμιού σε τοίχο και διπλασίασε τις απαιτήσεις για θέρμανση; Με τι U ο τοίχος;

2. Δεν μας τα λέει καλά. Επηρεάζει αρκετά και την θέρμανση και την ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να είπε ότι ο φωτισμός δεν επηρεάζει την θέρμανση....

Θέλω να πιστεύω ότι δεν κατάλαβε τί σου απάντησε....

Link to comment
Share on other sites

κάνε μια δοκιμή με 2πλάσια ισχύ φωτισμού, και δες που θα πάει η θέρμανση, και που η ψύξη ;)

 

όσον αφορά στο δίκτυο των ΚΚΜ, διάβασα και εγώ αυτό που είπε ο hk, αν και διατηρώ πάρα πολλές ενστάσεις, η ΤΟΤΕΕ προφανώς αναφέρεται σε εκτεταμένο δίκτυο αεραγωγών, εξάλλου τι νόημα έχει η ειδική ηλεκτρική ισχύς του ανεμιστήρα αν μιλάμε για καναλάτες μονάδες ;

μια KKM καταναλώνει 4~5 kW για να κυκλοφορήσει περί τα 10000 m3/hr, ενώ μια καναλάτη μονάδα καταναλώνει το 1/10 και ούτε...

εξάλλου σε ένα σύστημα VRV, νωπός δεν υπάρχει, για μένα είναι σαφές ότι πρέπει να διαχωριστούν τα 2 συστήματα

 

Επειδη το μηχανημα ΔΕΝ προσαγει νωπο αερα απο εξω μηχανικα, αλλα μονο διαμεσω μιας οπως στην ψευδοροφη μπαινει με φυσικη ροη νωπος αερας απο εξω, ανακτηση θερμοτητας δεν εχουμε, εχουμε ομως ανακυκλοφορια επειδη απαγεται ο εσωτερικος αερας και αναμειγνυεται με θερμο η ψυχρο για να πεταχτει και παλι στο χωρο.

 

 

 

συγνώμη αλλά εγώ δε καταλαβαίνω γρι

στη ψευδοροφή μπαίνει λέει νωπός με φυσική ροή 

νωπός από που ;

ένα καναλάτο έχει πλένουμ προσαγωγής, και πλένουμ επιστροφής

στο πλένουμ προσαγωγής κουμπώνεις τα στόμια προσαγωγής, και αντίστοιχα

ο νωπός πως θα μπει δηλαδή ;

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Για το φωτισμο δε μου το ειπε ο μηχανικος.

Σιγουρα επηρεαζει ο φωτισμος την καταναλωση σε θερμανση

Εγω ομως κοιταζω την καταναλωση του ΚΑ κυριως

Δε μπορει το ΚΑ μου να εχει 8kWh/m2

Και οσο και να αυξησω το φωτισμο, δεν επηρεαζει το ΚΑ γιατι εχει σταθερη τιμη.

 

Ο νωπος μπαινει απο μια οπω στο δωμα, αν καταλαβα καλα, πολλα πολλα απο ΗΜ συστηματα δεν κατεχω ρε παιδια, τι να πω

Με ειπε πως δε φερνει νωπο απο εξω το συστημα, απλως ψυχει η θερμαινει αερα και τον πεταει για ψυξη και θερμανση αντιστοιχα.

Και ανακυκλωνει τον εσωτερικο αερα για να τον ξαναψυξει η να τον ξαναθερμανει και να τον ξαναπεταξει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακατω παραθετω τα αποτελεσματα απο ενα διαμερισμα 52τ.μ. που εκανα χτες που εχει 59τ.μ. απωλειων σε τοιχους και 9τ.μ. σε κουφωματα

Δηλαδη αναλογια 1,30τ.μ. απωλειων ανα τ.μ. θερμαινομενης επιφανειας.

 

Τροποποιω το ηδη υπαρχον μοντελο μου σε κατοικια 126τ.μ. με 164τ.μ. απωλειων σε περιμετρικους τοιχους εκ των οποιων τα 22τ.μ. ειναι κουφωματα

(κραταω ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια αναλογια)

 

Η καταναλωση του ΚΑ στο πρωτο ειναι διπλασια απο οτι στο δευτερο.

Και για ΚΑ δεν παιζουν ρολο ουτε οι σκιασεις ουτε τιποτα τετοιο. μονο τα εμβαδα

 

Τι συμπεραινετε?

Εγω προσωπικα τιποτα

post-47080-0-40912100-1369068752_thumb.jpg

post-47080-0-03316900-1369068761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα για σενα pippo

πάντως αυτή η θεώρηση περί νωπού είναι εντελώς λάθος, όλα τα κλιματιστικά έτσι λειτουργούν, ανακυκλώνουν τον εσωτερικό αέρα

Link to comment
Share on other sites

Αριστείδη, μπορείς κάλλιστα να έχεις προσαγωγή μέχρι και 100% νωπού σε καναλάτη μονάδα συστήματος VRV ή multi-split ή τοπική Α/Θ άμεσης εξάτμισης με εσωτερική μονάδα καναλάτη.

Καμιά φορά το συνηθίζουν να βάζουν μόνο στόμια, χωρίς αεραγωγούς επιστροφής, οπότε ο ανεμιστήρας τραβάει ελεύθερα από την ψευδοροφή.

Για προσαγωγή δεν το έχω δει.

 

Πάντως με τον αερισμό, τον εξαερισμό και τον κλιματισμό, τα έχουν κάνει κομματάκι μπάχαλο.

 

Να ρωτήσω κι εγώ το εξής; Γιατί να μη θεωρήσω πως είναι Μονάδα Διαχείρισης Αέρα ένα fan coil, το οποίο (μπορεί και να) κάνει ανάμιξη νωπού και αέρα επιστροφής; Και να πάω στην καρτέλα του αερισμού και να συμπληρώσω τα σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

και γω το εχω δει Πανο άλλα είναι μια αηδία και μισή (λέω αηδία, άλλη λέξη θα γραφα, αλλά συγκρατούμαι)

το έχω κάνει και εγώ, αλλά είναι λύση ανάγκης, όταν έχεις θέματα στην ψευδοροφή

αλλά ο ΕΥΠΕΝ που ήξερε δηλαδή ότι πρόκειται περί ελεύθερης επιστροφής και έλεγε θεωρίες περί ανάμιξης αέρα στην ψευδοροφή ;

τρύπα στο δώμα τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.