Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Αν θεωρήσω ότι έχω καναλάτες. Το σύστημα παραγωγής θέρμανσης και ψύξης παραμένει ως έχει. Σωστά?

Στο δικτυο διανομής βάζω ισχύ στους εσωτερικούς σωλήνες ίση με της παραγωγής και τι β.α=89% για θέρμανση και 97% για ψύξη ?

τέλος στις τερματικές μονάδες βάζω καναλάτη με τι β.α.?

Edited by epappa
Link to comment
Share on other sites

 

Αφού το δάπεδο (όλο ?) εφάπτεται με κλειστό γραφείο, τότε είναι σε  επαφή με ΘΖ => U = 0 (δεν έχεις απώλειες)

Το γραφείο απο κάτω είναι κλειστό 3 χρονια οπότε το θεωρώ μη θερμαινόμενο χώρο

 

 

Οπως λες, οι αεραγωγοί (?) είναι <20% έξω...είναι μονωμένοι ? ανεπαρκώς μονωμένοι ή αμόνωτοι ? Γιατί αλλάζει ο β.α. του δικτύου

ήταν μονωμένες αλλά για επαρκώς δεν βάζω το χέρι μου στην φωτια, οοπότε τις θεωρώ ανεπαρκώς μονωμένες..... σωστα?

 

 

Όσο για τις τερματικές πρέπει να είναι όπως τις περιγράφει ο panos-vicious

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Πάνο   + 1

 

Δεν μου πήγαινε το μυαλό με ΤΙΠΟΤΑ

Έχω να κάνω ΠΕΑ τριτογενούς τομέα ίσαμε 1 χρόνο !!!!!!!!!....αλλά και λόγω ηλικίας, απο καιρό η μνήμη μου έχει πάρει την κατιούσα

Link to comment
Share on other sites

 

Αφού το δάπεδο (όλο ?) εφάπτεται με κλειστό γραφείο, τότε είναι σε  επαφή με ΘΖ => U = 0 (δεν έχεις απώλειες)

Το γραφείο απο κάτω είναι κλειστό 3 χρονια οπότε το θεωρώ μη θερμαινόμενο χώρο

Δεν νομίζω οτι είναι σωστή η θεώρηση

 

Οπως λες, οι αεραγωγοί (?) είναι <20% έξω...είναι μονωμένοι ? ανεπαρκώς μονωμένοι ή αμόνωτοι ? Γιατί αλλάζει ο β.α. του δικτύου

ήταν μονωμένες αλλά για επαρκώς δεν βάζω το χέρι μου στην φωτια, οοπότε τις θεωρώ ανεπαρκώς μονωμένες..... σωστα? ΝΑΙ

 

 

Όσο για τις τερματικές πρέπει να είναι όπως τις περιγράφει ο panos-vicious

ΟΚ

 

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είστε και οι 3 εξαιρετικοί!! Για να τελειώσω με αυτο το πεα....να πάει στο καλό.... το να βάλω ισχύ στο δικτυο διανομής ίση με της παραγωγής είναι σωστο? και στα βοηθητικά συστήματα δεν πρέπει να βάλω κάποια ισχύ?

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων....

post-82748-0-16125600-1393257041_thumb.jpg

post-82748-0-44652400-1393257051_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και εάν το από κάτω κλειστό γραφείο δεν άνοιξε ποτέ του, ακόμα και αν δεν έχει σύστημα θέρμανσης, αν από τη χρήση του είναι γραφείο (που είναι) είναι κατά συνθήκη θερμαινόμενος χώρος και τη διαχωριστική επιφάνεια (δάπεδο) θα το πάρεις σαν αδιαβατικό δηλ. θα το αγνοήσεις.

 

Είναι σίγουρα καναλάτο το σύστημά σου;

Εγώ βλέπω τη συγκεκριμένη μονάδα FM40AH να είναι multi. Μήπως δίνουν σε μερικές εσωτερικές τύπου ψευδοροφής και νομίζεις ότι έχεις αεραγωγούς;

Σε αυτήν την περίπτωση θα είχες τοπικά συστήματα.

Δίκτυο διανομής: κενό στην ισχύ, β.α. = 1 και βοηθητικά συστήματα = 0.

Τερματικές μονάδες 0,93/0,97 = 0,96

 

Αν τώρα είδες αεραγωγούς τότε έχεις σύστημα αεραγωγών. Νωπός αέρας προσάγεται από πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

κάπου που ήταν κατεστραμένη η οροφή είδα να τον διατρέχουν εύκαμπτοι μονωμένοι σωλήνες.....υπέθεσα ότι ήταν αεραγωγοί. Τελικά θεωρείται τοπικό σύστημα?

νωπό αερα δεν είδα να προσάγεται.

Edited by epappa
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σίγουρη ότι δεν προσάγεται νωπός από πουθενά, τότε δεν υπάρχει θέμα επεξεργασίας (θέρμανση/ψύξη) νωπού αέρα.

 

Σε καναλάτα συστήματα που υπάρχει προσαγωγή π.χ. σε mixing box νωπού αέρα και στη συνέχεια θέρμανσή του ή ψύξη του και ακολούθως με αεραγωγούς προσαγωγή του στο χώρο τότε θα έπρεπε να τσεκάρεις στην κάρτα του αερισμού τα κουτάκια της θέρμανσης και ψύξης και ακολούθως να περάσεις στις κάρτες θέρμανσης - ψύξης αυτό που λέει και στο help (και στην ΤΟΤΕΕ1):

<<Σε περίπτωση που υπάρχουν μόνο ΚΚΜ τότε στον τύπο των τερματικών εισάγεται η περιγραφή «Στόμια (ΜΟΝΟ για ΚΚΜ)» και σαν βαθμός απόδοσης πρέπει να εισάγεται η τιμή μηδέν (0).>>

 

Βέβαια σε αυτήν την περίπτωση έπρεπε στο δίκτυο διανομής στην πάνω σειρά που αφορά τις σωληνώσεις να βάλεις στον β.α.=1 και στο κάτω ανάλογα αν οι αεραγωγοί σου διανύουν μθχ ή εξωτ. χώρους να τσεκάρεις ή όχι το κουτί. Αν οι αεραγωγοί είναι εξ ολοκλήρου εντός ζώνης τους αγνοείς.

 

Και βέβαια για τα παραπάνω δεν έπρεπε να υπάρχει άλλος τρόπος παροχής θέρμανσης-ψύξης παρά μόνο μέσω αεραγωγών. Αν υπήρχαν και π.χ. f.c.u. θα έβαζες στις σωληνώσεις τον β.α. τους σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ1 και στις τερματικές μονάδες τον β.α. τους.

 

Αν όμως είσαι σίγουρη (και αν δεν είσαι σου προτείνω να πας εκεί με κάποιο φίλο συνάδελφο ΗΜ και να τα ξαναδείς) ότι δεν προσάγεται νωπός θα τα έπαιρνα στη θέση σου ως τοπικά συστήματα.

 

 

Σε γενικές γραμμές ένα κτήριο τριτογενούς είναι πιθανό να βγαίνει καλύτερη κατηγορία από Η,Ζ ακόμα και όταν είναι αμόνωτο. Δεν είναι όπως οι κατοικίες.

Προσοχή στον φωτισμό όπως σου είπαν παραπάνω οι συνάδελφοι.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας, με κατατοπίσατε πλήρως. Θα το δει μηχανολόγος για την προσαγωγή του νωπού αέρα και θα πράξω σύμφωνα με τα παραπάνω. Ειστε εξαιρετικοί!!

Link to comment
Share on other sites

Στον μηχανικό αερισμό δεν έχεις κλικάρει τα Τμ. Θερμ και Τμ. Ψυξ.

 

edit

Ουπς!!!. δεν είχα προσέξει ότι το έχει ήδη αναφέρει ο hkamp.... :oops:

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.