Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Άρα άστα να πάνε. Ναι, κατά κάποιο τρόπο, τοπικές μονάδες είναι, μόνο που διαχειρίζονται μείγμα νωπού αέρα και ανακυκλοφορίας, το θερμαίνουν/ψύχουν, το υγραίνουν/αφυγραίνουν, το φιλτράρουν και οι τερματικές τους είναι τα στόμια προσαγωγής αυτού του μείγματος.

 

Χ€στ@... Να σου πω τι θα έκανα, δεν είχα στοιχεία για ποσοστά ανακυκλοφορίας, ύπαρξης ή μη εναλλάκτη και βαθμό απόδοσης αυτού, ύπαρξη ή μη φίλτρων κ.λπ;

Θα συμπλήρωνα τις καρτέλες θέρμανσης και ψύξης όπως λέω στο μήνυμα #435 και στην καρτέλα του μηχανικού αερισμού θα συμπλήρωνα θεωρητικό σύστημα, έχοντας τσεκαρισμένα το κελιά "τμήμα θέρμανσης" και "τμήμα ψύξης".

 

Είπαμε, μπλέξανε τα μπούτια τους (κι εμείς μαζί τους τα δικά μας) με τον νωπό και τον προσαγώμενο και τον μηχανικό αερισμό με τον κλιματισμό. Κι επιπλέον δεν μας λένε τι γίνεται στην περίπτωση που δεν υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία. Το ότι αναφέρει κάτι η ΔΚ-3 δεν σημαίνει πως είναι και επίσημο (δημοσιευμένο σε ΦΕΚ). Θεωρούν οι συντάκτες πως όλα είναι ωραία και καλά, με πινακίδες πλήρεις, βιβλία παραλαβής των εγκαταστάσεων, αναλυτικές καταχωρήσεις ρυθμίσεων, συντήρησης, αντικατάστασης εξαρτημάτων, υπεύθυνους τεχνικούς κ.λπ. Ή πιθανόν να φαντάζονται πως ο ενεργειακός επιθεωρητής, πρέπει να κουβαλάει μαζί του εξοπλισμό μετρήσεων και να ξεμοντάρει τις μονάδες, κι όλα αυτά κοψοχρονιά για να συγχωρεθούν τα πεθαμένα του. Α ναι, ξέχασα πως υπάρχει η ελεύθερη διαπραγμάτευση, όπου μπορούμε να ζητήσουμε όσα εκτιμούμε πως αξίζει η δουλειά μας. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρουν;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια

Άκου να δεις πόσο βλακωδώς συμπεριφέρεται το όλο σύστημα ( ή εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά)

αφενός, όταν διαγράφω τη γραμμή για τις σωληνώσεις, όταν κάνω "εκτέλεση", μου βγάζει β.α. μονάδα για το δίκτυο σωληνώσεων, δεν αφήνει το πεδίο κενό

το ξεπερνάμε αυτό, και πάμε να παίξουμε με την ΚΚΜ

το βασικό πρόβλημα στη συγκεκριμένη εφαρμογή, είναι η καταναλισκώμενη ενέργεια για το νωπό αέρα

σκέφτηκα να έβαζα τις παροχές των roof top, με ανακυκλοφορία της τάξεως του 15~20%

άμα χρησιμοποιήσω το θεωρητικό για E_vent (1 kW/m3/s), οι διαφορές που προκύπτουν είναι γελοίες είτε βάλω 0 στην ανακυκλοφορία είτε βάλω 1, είναι της τάξεως του 1~2%, και μιλάμε για παροχές της τάξης των 150.000 κυβικών την ώρα

προφανώς λοιπόν το πρόβλημα εδώ είναι πως θα "χρεώσω" την ισχύ που έλεγα παραπάνω, μιλάμε για σχεδόν μισό Megawatt ηλεκτρικής ενέργειας

και μη σχολιάσω καν το γεγονός ότι μετράμε τα κυβικά του αέρα στις ΤΟΤΕΕ βάσει επιφανείας και ουχί όγκου, άλλος παραλογισμός από εκεί... 

 

υ.γ.

το τμήμα ψύξης / θέρμανσης γιατί να το "τικάρω" ;

δοκίμασα πάντως και με τους δύο τρόπους, η διαφορά ήταν 0.2 kwh/m2...

 

υ.γ. 2

 

γιατί 0 στον β.α. των μονάδων στόμια ; 

έτσι λέει το help του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, αλλά η ΤΟΤΕΕ (σελ. 109) λέει:

 

Όταν σε ένα κτήριο ή σε θερμική ζώνη υπάρχουν περισσότεροι του ενός τύποι τερματικών
μονάδων, ως απόδοση εκπομπής λαμβάνεται μια μέση σταθμισμένη τιμή, ανάλογα με την απόδοση
κάθε τερματικής μονάδας και του ποσοστού συμμετοχής (ψυκτική ικανότητα) της στο σύνολο του
καλυπτόμενου φορτίου (των τερματικών μονάδων).
Σε περίπτωση προφανών βλαβών και κακοσυντήρησης (κατεστραμμένα τμήματα, διαβρώσεις,
διαρροές κ.ά.) των τερματικών μονάδων, η απόδοση τερματικών μονάδων εκπομπής λαμβάνεται
μειωμένη κατά 10%.
Όταν το κτήριο διαθέτει μόνο κεντρικές κλιματιστικές μονάδες (ΚΚΜ) διαχείρισης αέρα για την
κάλυψη του συνολικού ψυκτικού φορτίου, η απόδοση εκπομπής ψυκτικής ενέργειας λαμβάνεται 100%.
Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα τα υποθετικά ποσοστά ανακυκλοφορίας.

Σου λέω να τσεκάρεις τα τμήματα θέρμανσης και ψύξης γιατί δεν έχεις ακριβώς θεωρητικό σύστημα, αλλά ένα υπαρκτό που έχει θερμαντικό/ψυκτικό στοιχείο, του οποίου (συστήματος) όμως δεν γνωρίζεις τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (νωπό, ανακυκλοφορία, ύγρανση, β.α. εναλλάκτη ανάκτησης). Έτσι το λογισμικό θα μπορέσει να πάρει υπόψη του την θέρμανση και ψύξη του αέρα μέσω των αερόψυκτων α/θ. Αλλιώς θα σου βγάλει πολύ μικρές καταναλώσεις.

Φίλτρα μπορείς να τσεκάρεις, γιατί θα έχει. Σαν συνολική ειδική ηλεκτρική ισχύ των ανεμιστήρων προσαγωγής και επιστροφή της μονάδας E_vent (kW/m3/s), θα έβαζα την πραγματική, δηλαδή αυτή που προκύπτει από την ηλεκτρική ισχύ των ανεμιστήρων δια την συνολική παροχή που γράφει στην πινακίδα της κάθε μιας μονάδας, και όχι αυτήν του θεωρητικού συστήματος (δηλαδή μονάδα).

Το ξέρω πως έτσι θα έχω ένα πειραγμένο θεωρητικό σύστημα, αλλά νομίζω πως είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα από το να βάλω το "κανονικό" θεωρητικό σύστημα.

Η εξήγηση του γιατί β.α=0 και όχι 1, όταν έχουμε ΚΚΜ, νομίζω πως βρίσκεται σε αυτό το μήνυμα του mixmentzos.

 

Υ.Γ.: Μισό μεγαβάτ (500 kW) ηλεκτρικής ενέργειας κατανάλωση ή 500.000 [btu/h] (=146,5 [kW]) ψυκτική (ή θερμική) ισχύς ανά μονάδα που λες στο μήνυμα 438; Κάπου μπερδεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά αυτό που λες είναι να μεταφέρω τα kW των μονάδων και την παροχή τους στο παράθυρο των "ΚΚΜ"

λογικό βέβαια, υπό την έννοια ότι αν είχα κανονικές ΚΚΜ με ψύκτη χωρίς καθόλου fan coils, όλο το φορτίο θα το έπαιρναν οι ΚΚΜ

από την άλλη βέβαια, τα ποσά νωπού που λέει η ΤΟΤΕΕ είναι περίπου 15000 m3/hr (5000 τμ επί 3 m3/hr/τμ) στη περίπτωσή μου, αλλά αν τα συμπληρώσω έτσι θα φτάσω τις 160.000 m3/hr, και φοβάμαι μη μου πετάξει κάνα τρελλό νούμερο

 

θα κάνω τη δοκιμή έτσι, να δω τι θα μου βγάλει, γιατί στη παρούσα φάση έχω πολύ μικρές καταναλώσεις που με προβληματίζουν αρκετά

 

Υ.Γ.

την πράξη την έκανα χοντρικά, αναφερόμουν στο σύνολο των μονάδων που έχω στον χώρο

ουσιαστικά να καταλάβεις έχω 3 μονάδες των 165 και άλλες 3 των 145 kW (ψυκτικά) με EER περί το 2.5, δηλαδή χοντρικά 60~70 kW (ηλεκτρικά) ανά μονάδα

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Πες μου πως έχεις και FCU, οπότε οι rooftop μονάδες κάνουν προκλιματισμό, να μπερευτεί λίγο παραπάνω το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει καθόλου εσωτερικές μονάδες, μόνο στόμια!

 

Παρεπιμπτόντως Πάνο τα έτρεξα αφήνοντας την ειδική κατανάλωση 1, αφού δε μπορώ να γνωρίζω την ισχύ των ανεμιστήρων της μονάδας.

Πάντως είχες απόλυτο δίκιο, αν δεν επέλεγα τα τμήματα θέρμανσης και ψύξης, το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ έβγαζε πολύ μικρά φορτία ψύξης - θέρμανσης...

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τις 1/1/2014 είναι υποχρεωτική η χρήση των δεδομένων από το ΠΕΑ θέρμανσης (>20kW) και κλιματισμού (>12kW) .

Αφού δεν υπάρχει το σύστημα για την έκδοσή τους και κατά συνέπεια τα αντίστοιχα ΠΕΑ δεν μπορούν να βγούν, η έκδοση ΠΕΑ για το κτήριο είναι παράνομη.

 

Έχοντας αυτό υπ'όψιν, θα πρότεινα από την στιγμή που το κράτος δεν μας δίνει τα εργαλεία να τηρήσουμε τον νόμο να μην σκάτε αν κάποιο στοιχείο λείπει.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σε πιστοποιητικό καταστήματος δε εχει κλικαρισμένο το φωτισμό στη δεύτερη σελίδα (ετήσια κατανάλωση ανα τελική χρήση)... ξερεί κανείς γιατί?

 

Θέρμανση - Ψύξη τα έχει κλικαρισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.