Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Για μια επιθεώρηση σε αντλία θερμότητας στα χαρακτηριστικά της είδα 10.5 KW ψύξη - 3.95 Κw ηλεκτρ. ισχύς και 10.7Kw θέρμανση - 3.25 kw ηλ. ισχύς αντίστοιχα.

Για να βρώ γρήγορα ή έστω μια κατά προσέγγιση εκτίμηση το COP και το EER κάνοντας τη διαίρεση 10.5/3.95 και 10.7/3.25 είναι σωστός τρόπος ή να κάνω αναζήτηση στο web για το συγκεκριμένο μηχάνημα;;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε προτείνεις να πάρω τις default τιμές που συστείνουν οι ΤΟΤΕΕ;;

 

Επίσης να κάνω άλλη μια ερώτηση: στη βοήθεια του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ αναφέρει ότι αν εισαχθεί ολική εγκατεστημένη ισχύς Φωτισμού μικρότερη απο αυτή που ορίζεται στον πίνακα 2.4 τότε αυτομάτως το πρόγραμμα λαμβάνει τη ελάχιστη τιμή βάσει αυτού του πίνακα, κάτι το οποίο εγώ δεν το είδα να συμβαίνει στην πραγματικότητα αφού δέχεται κανόνικα την εγκατεστημένη ισχύς που εγώ βάζω. Είναι κάποιο bug;;

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι

2. Αστο μη το ψάχνεις. Δεν είναι bug. Ο φωτισμός στην παρούσα φάση είναι ότι να' ναι. Βάλε την εγκατεστημένη ισχύ που μέτρησες.

Link to comment
Share on other sites

Τις "αποδόσεις" των σελ. 90 & 94 τις χρησιμοποιείς όταν όπως αναφέρει "δεν υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία" ....

Εσύ έχεις στοιχεία....

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις το EER, COP το βάζεις.

 

Αν οι τιμές που διαβάζεις στο μηχάνημα είσαι σίγουρος ότι είναι οι ονομαστικές σύμφωνα με κάποιο σοβαρό πρότυπο, τότε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις την διαίρεση που λέει παραπάνω ο antboton. Ενας άλλος τρόπος, αν δεν είσαι σίγουρος για τα διαθέσιμα στοιχεία, είναι να πάρεις της ΤΟΤΕΕ1 σελ. 90 και 94.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.