Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Γεια σας... Αν κατάλαβα καλά απ'όσα διάβασα, ακολούθησα τα αντίστοιχα για δική μου περίπτωση..

Ισόγειο Κατάστημα 68 τμ

-με πατάρι 38 τμ (δε τo έχω λάβει στα τμ υπόψη,μόνο στο ύψος=4μ και μία ενιαία θερμική ζώνη)

-και υπόγεια αποθήκη (τη θεώρησα ξεχωριστό μη θερμαινόμενο χώρο,παρά το ότι ενώνονται με εσωτερική σκάλα)

Συστήματα θέρμανσης/Ψύξης/ΖΝΧ

- έχει κλιματιστικό 24άρι (άρα 7ΚW, για τριτογενή τομέα θεώρησα Θέρμανση COP=3,2 Ψύξη EER=2,8 και Θερμ.Επιφ=Ψυχομεν)

- αν και δεν έχει, θεώρησα για ΖΝΧ τοπ.ηλεκτρ.θερμαντήρα όπως στις κατοικίες

Φωτισμός!!(SOS)

-πρόσθεσα σύστημα φωτισμού, επιφάνεια ίση με τα τμ, ειδικά χαρακτηριστικά :Εγκ.Ισχ/τμ= 9,1 W ,συμφωνα με ΤΟΤΕΕ1 πιν.2.4

-επίδραση φυσ.φωτισμού χειροκίνητος

 

Ακούω τις επισημάνσεις σας, αναρωτιέμαι αν χρειάζεται μηχ.αερισμός, τι σενάρια προτείνετε. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Από τη βοήθεια του προγράμματος :

Αν στο προς επιθεώρηση κτίριο / τμήμα κτιρίου του τριτογενή τομέα δεν υπάρχει σύστημα κλιματισμού ή μηχανικού αερισμού / εξαερισμού, τότε ο ενεργειακός επιθεωρητής πρέπει να ορίσει ένα θεωρητικό σύστημα μηχανικού αερισμού (παροχή αέρα σύμφωνα με τα ελάχιστα απαιτούμενα όρια νωπού αέρα, χωρίς ανάκτηση θερμότητας), με ανεμιστήρες (ειδική ηλεκτρική ισχύς 1 kW s/m3 ), σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ 2010α.

Τα υπόλοιπα όπως τα προτείνεις μου φαίνονται σωστά.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

1.το πατάρι επειδή κανονικά μετρά στο σ.δ πρέπει να δειχθεί νομίζω είτε είναι παράνομο είτε φαίνεται στην άδεια. Τώρα αν είναι στην άδεια(παλιά) αλλά δεν μετρά στο σ.δ νομίζω ότι δεν μπορείς να το πληρωθείς

2. ξέρει κάποιος στο νέο σύστημα με τίς αμοιβές κατευθείαν οριστική πατάτε ή ενδιάμεση¨? γιατι και στα δύο μπορείς να τυπώσεις εντολή πληρωμής και είναι διαφορετική?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ! Θα τα ακολουθήσω...

Ναι, δε το πληρώνομαι. Ενδιάμεση πατάς, αλλά μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές αν θελήσεις.Ενώ η οριστική είναι σαν την παλιά, χωρίς αλλαγές.Πιθανώς αλλάζει και ο Α/Α του pdf, μετά την οριστική..και έχει και υπογραφές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Yπολογίζεις τον αερισμό (πιν. 2.3 ΤΟΤΕΕ1) 3,00Χτ.μ. ζώνης γραφείων. Το βάζεις στο κουτάκι F_h και F_c στην καρτέλα της ΚΚΜ. Αφήνεις ατσεκάριστα όλα τα κουτάκια (Τμ. θερ. , Τμ. Ψυξ. , Τμ. Υγρ. , Φίλτρα). Ολα τα R και Q τα βάζεις 0. Το H_r = 0. Tέλος Ε_vent = 1.

Και στα αντίστοιχα κελιά της θέρμανσης και ψύξης, που υποχρεωτικά τα συμπληρώνουμε, τι βάζουμε;

Κάπου διάβασα β.α. λέβητα βάζουμε 0,93. Ισχύ και COP όμως;

Αντίστοιχα για την ψύξη β.α., ισχύ και EER;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια βαθμό απόδοσης ουρανοκατέβατο. Mea coulpa.

 

Βαθμό απόδοσης σε υφιστάμενα μόνο από φύλλο ελέγχου λέβητα.

 

Για τα άλλα τι να σου πω; ΤΟΤΕΕ1, help προγράμματος ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ....κ.ά. Τέτοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια βαθμό απόδοσης ουρανοκατέβατο. Mea coulpa.

Βαθμό απόδοσης σε υφιστάμενα μόνο από φύλλο ελέγχου λέβητα.

Σε ευχαριστώ hkamp..

Στην παράγραφο 4.1.1 της ΤΟΤΕΕ1 αναφέρεται ότι όταν δεν υπάρχει σύστημα θέρμανσης στα υπό επιθεώρηση κτίρια θεωρούμε σύστημα ίδιο με του Κ.Α. Και στην παράγραφο δ) ότι η απόδοση του λέβητα-καυστήρα στο Κ.Α. είναι 93,5%.

Στην παράγραφο 4.2.1 της ΤΟΤΕΕ1 λέει ότι όταν δεν έχω σύστημα ψύξης θεωρώ ότι έχω π.χ. αερόψυκτο ψύκτη με EER=2,8

 

Άρα αν καταλαβαίνω σωστά θεωρώ ότι:

 

1) έχω λέβητα με απόδοση β.α.=93,5 και COP=1. Ισχύ τι βάζουμε ;(αν και δεν επηρρεάζουμε το αποτέλεσμα)

 

2) σύστημα ψύξης με EER 2,8 και β.α.=1. Τι ισχύ όμως;

 

Είναι σωστοί οι παραπάνω σκέψεις;

Link to comment
Share on other sites

Μηδενικη ισχυ, οταν δεν εχουμε συστηματα θερμανσης και ψυξης.

Δεν επηρεαζει η τιμη της ισχυος τα αποτελεσματα...

ΟΙ παραπανω σκεψεις, κατα τα αλλα ειναι σωστες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.