Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

καλησπέρα!

Σε κατάστημα υπάρχει ένα κλιματιστικό 55.000btu το οποίο είναι κασέτα οροφής. επίσης έχει κανάλια εξαερισμου με παροχή αέρα 2μ3/sec.

Επισυνάπτω και μια φωτογραφία.

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε ως προς την συμπλήρωση των συστημάτων?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Για το κλιματιστικό πρέπει να δεις το Input και το output της εξωτερικής μονάδας ή το φυλλάδιο του μηχανήματος να δεις το COP και το EER!

Για τον εξαερισμό τα 2μ3/sec (μήπως είναι 0,2μ3/sec ?) .... μας κάνουν 7.200μ3/h !!!! Εργοστάσιο είναι ? :smile:

Αν ήταν 720μ3/h ... κάτι έλεγε, εκτιμώ οτι κάτι λάθος έχεις αντιγράψει απο τα στοιχεία του μηχανήματος του εξαερισμού !

Για δώσε διαστάσεις του χώρου....

Link to comment
Share on other sites

....και όταν λέμε εξαερισμός είναι απαγωγή, προσαγωγή, και τα δύο, υπάρχει εναλλάκτης ανάκτησης (VAM)????

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

δηλαδή το κλιματιστικό της οροφής λειτουργεί όπως τα απλά κλιματιστικά που συναντάμε(split) γιατί αυτό το 55000 μου έκανε λίγο εντύπωση. Επίσης το κλιματιστικό ψύχει και θερμαίνει το χώρο από αυτές τις περσίδες της κασέτας μόνο?? Τα  κανάλια εξαερισμου 10μέτρων μου είπε ο ιδιοκτήτης οτι έχουν 3 ταχύτητ ανανέωσης του αέρα min 1m3/sec και max 2m3/sec. Ο χώρος είναι 120μ2.

 

Το κλιματιστικό οροφής με το σύστημα εξαερισμού είναι στην προκειμένη περίπτωση δυο ανεξάρτητα συστήματα.??

Στην κατρέλα του τεε κενακ στον μηχανικό αερισμό έχει παροχή αέρα τμήμα θέρμανση και παροχή αέρα τμήμα ψύξης και σου έχει να τικάρεις ενεργό τμήμα θέρμανσης και ενεργό τμήμα ψύξης. Πότε τα τικάρω αυτά??

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

δηλαδή το κλιματιστικό της οροφής λειτουργεί όπως τα απλά κλιματιστικά που συναντάμε(split) Ναι, αντί τοίχου είναι οροφής με κασσέτες γιατί αυτό το 55000 μου έκανε λίγο εντύπωση. Επίσης το κλιματιστικό ψύχει και θερμαίνει το χώρο από αυτές τις περσίδες της κασέτας μόνο?? Ναι Τα  κανάλια εξαερισμου 10μέτρων μου είπε ο ιδιοκτήτης οτι έχουν 3 ταχύτητ ανανέωσης του αέρα min 1m3/sec και max 2m3/sec. Ο χώρος είναι 120μ2 Χ 2,8 (υ) = 336μ3 Χ 3,00 m3/h/m2 = 1008 m3/h >>>> 7200   m3/h, συνεπώς στο σενάριο χρειάζεται να γίνει απομείωση της απαγωγής αέρα στα 1008 m3/h !

Όσο για το COP και EER, θα πρέπει νβα βρείς κάτω απο το κάλλυμα της κασσέτας (σε αντρίστοιχη δική μου περίπτωση εκεί ήταν γραμμένα) πόσα Βtu αποδίδουν στη θέρμανση και ψύξη και στην εξωτερική μονάδα πόσα ΚW είναι η ονομασρτική ισχύ που προσδίδει στο σύστημα.

  

Το κλιματιστικό οροφής με το σύστημα εξαερισμού είναι στην προκειμένη περίπτωση δυο ανεξάρτητα συστήματα.?? Ναι

Στην κατρέλα του τεε κενακ στον μηχανικό αερισμό έχει παροχή αέρα τμήμα θέρμανση και παροχή αέρα τμήμα ψύξης και σου έχει να τικάρεις ενεργό τμήμα θέρμανσης και ενεργό τμήμα ψύξης. Πότε τα τικάρω αυτά?? Στη καρτέλλα μηχανικού αερισμού στα κουτάκια των [F_h (m3/h)] και [F_c (m3/h)] γράφεις αντίστοιχα πχ 7200 m3/h και στο σενάριο γράφεις 1008m3/h ΧΩΡΙΣ να τικάρεις [Τμ. Θέρμ] και [Τμ. Ψύξ].

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση.

Στον πίνακα 2.3.  με τα μ2 του δαπέδου δεν πολλαπλασιάζουμε τα m3/h/m2 για να προκύψει ο απαιτούμενος νωπός??? Άρα στην δική μου περίπτωση δεν είναι 120 * 12,10 (φροντιστήριο) =1452m3/h.

Επίσης σε ενα βιβλίο που έχω του Παντελίδη γράφει ότι όταν έχουμε μεγαλύτερη παροχή από την απαιτούμενη εισάγουμε το σύστημα αερισμου αλλά μειώνουμε την παροχή νωπού ώστε να φτάσουμε την απαιτούμενη. Δηλ. εννοεί ότι αν μας βγαίνει μεγαλύτερη όπως στην περίπτωση μου την αγνοούμε και βάζουμε την απαιτούμενη??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση.

Στον πίνακα 2.3.  με τα μ2 του δαπέδου δεν πολλαπλασιάζουμε τα m3/h/m2 για να προκύψει ο απαιτούμενος νωπός??? Άρα στην δική μου περίπτωση δεν είναι 120 * 12,10 (φροντιστήριο) =1452m3/h. Μα στο #581 έγραφες για γραφείο (με φωτο) ... άλλαξε χρήση ? :smile:

Επίσης σε ενα βιβλίο που έχω του Παντελίδη γράφει ότι όταν έχουμε μεγαλύτερη παροχή από την απαιτούμενη εισάγουμε το σύστημα αερισμου αλλά μειώνουμε την παροχή νωπού ώστε να φτάσουμε την απαιτούμενη. Δηλ. εννοεί ότι αν μας βγαίνει μεγαλύτερη όπως στην περίπτωση μου την αγνοούμε και βάζουμε την απαιτούμενη?? Ναι βάζεις τον απαιτούμενο νωπό αέρα απο το πίνακα 2.3 !

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα..ανέβασα την φωτογραφία χωρίς να αναφέρω τη χρήση. Σαν εκπαιδευτήριο λειτουργεί και γι αυτό το έβαλα φροντιστήρια!

Οκ! Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση.

Στον πίνακα 2.3.  με τα μ2 του δαπέδου δεν πολλαπλασιάζουμε τα m3/h/m2 για να προκύψει ο απαιτούμενος νωπός??? Άρα στην δική μου περίπτωση δεν είναι 120 * 12,10 (φροντιστήριο) =1452m3/h.

Επίσης σε ενα βιβλίο που έχω του Παντελίδη γράφει ότι όταν έχουμε μεγαλύτερη παροχή από την απαιτούμενη εισάγουμε το σύστημα αερισμου αλλά μειώνουμε την παροχή νωπού ώστε να φτάσουμε την απαιτούμενη. Δηλ. εννοεί ότι αν μας βγαίνει μεγαλύτερη όπως στην περίπτωση μου την αγνοούμε και βάζουμε την απαιτούμενη??

 

 

Σωστά, όπως φαίνεται και στην ΤΟΤΕΕ-1 σελ. 112 παρ. 4.6(γ).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα κατάστημα με υπόγειο ισόγειο και πατάρι ,το υπόγειο έχει ανεξάρτητη είσοδο επικοινωνίας από το κατάστημα χρειάζεται ενεργειακό πιστοποιητικό ανεξάρτητο μόνο για το υπόγειο ή λόγο του ότι είναι υπόγειο δεν χρειάζεται καθόλου

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.