Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέντες και χρώμα


a_than

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς από τέντες. Με ενδιαφέρει να βάλω σε νές οικοδομή τέντες χρώματος γρί. Φοβάμε όμως δύο πράγματα : (1) Θα μαζεύει περισσότερο ή ήλιο από ότι η μπεζ? Θα έχει περισσότερη ζέστη ? (2) Θα ξεθωριάζει περισσότερο η γκρί από τη μπέζ ή εξαρτάται από το είδος και την ποιότητα του πανιού?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
...

(2) Θα ξεθωριάζει περισσότερο η γκρί από τη μπέζ ή εξαρτάται από το είδος και την ποιότητα του πανιού?

Εξαρτάται κατά 90% από την ποιότητα του πανιού και την σοβαρότητα του εισαγωγέα για την πραγματικά πιστοποιημένη ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

οκ αυτό το καταλαβαίνω... όμως έχεις όμως προσωπική γνώμη για την θερμικρασία και το ξεθώριασμα?

Υπάρχει κάποιο site που να μου παρέχει τέτοιες πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου συνιστώ το Ολλανδικό πανί της TenCate.

Προσοχή όχι τύπου TenCate ούτε σαν. Να το γράφει στην ούγια που λένε.

 

Θα καταλάβεις την διαφορά μετά από 5 με 10 χρόνια από όλα τα άλλα. Είναι στην πράξη δοκιμασμένο 30 και χρόνια στην Ελλάδα, οπότε η ιστορική του συμπεριφορά μετράει.

Υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα αντιπρόσωποι να το βρεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με τέντες;

Η τέντα, όταν είναι "μαζεμένη", βρίσκεται στο κάτω μέρος της οροφής του συγκεκριμένου ορόφου. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να χάνει ο ένοικος ένα κομμάτι θέας, μιας και η τυλιγμένη τέντα, μαζί με τη "γλώσσα" (που λένε οι τεντάδες), καλύπτει ένα ύψος ίσως και 30cm κάτω από την οροφή.

Ήθελα να ρωτήσω αν η τέντα μπορεί να στηριχθεί στο "σόκορο" της πλάκας οροφής, όπως φαίνεται στο σκαρίφημα που επισυνάπτω.

TENTA151.pdf

Link to comment
Share on other sites

Οχι . Δύσκολο να την βάλεις , δύσκολο να την ελέγχεις , δύσκολο να την στηρίξεις .

 

Αυτό που κόβει από θέα , βρίσκεται σε ύψος από 2,40-2,50 από δάπεδο .

 

Πόσο ύψος έχεις ?

 

Η είναι η γωνία ?

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος είναι το τυπικό ύψος ορόφου, φαντάζομαι γύρω στα 2,70-2,80 καθαρό. Και πλέον με την τέντα, γίνεται γύρω στα 2,40-2,50 που γράφεις.

Νομίζω είναι πολύ σημαντικό αυτό το θέμα, διότι ο ένοικος χάνει την επαφή με το (λιγοστό) κομμάτι ουρανού που είχε δυνατότητα να βλέπει...

Και επιπλέον, χάνει φωτισμό ο χώρος το χειμώνα, όταν η τέντα είναι κλειστή...

Απορώ πώς δεν έχει λυθεί ένα τέτοιο θέμα από τους τεντάδες.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να βιδώσουν εύκολα απ' έξω και είναι μεγάλο το ρίσκο . επίσης δεν προστατεύεται η τέντα και ο μηχανισμός της και το βρέξιμο της ενώ είναι κλειστή την γερνάει γρήγορα .

 

Το θέμα θέας μάλλον προκύπτει γιατί η απόσταση από την απέναντι οικοδομή είναι μικρή και ο όροφος χαμηλός .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι που είναι συνηθισμένο στις μεγαλουπόλεις...

δεν προστατεύεται η τέντα και ο μηχανισμός της και το βρέξιμο της ενώ είναι κλειστή την γερνάει γρήγορα .

Μπορεί κάπως να προστατευτεί η τέντα σε αυτήν τη θέση; Π.χ. να μπει σε κάποιο "κουτί"... δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.