Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενοίκιο εργοληπτικού , "αέρας" δημοσίου έργου.


Kane

Recommended Posts

2 ερωτήματα, για όποιον δεν είναι διακοπές. Παρόλο που είχα μια πρώτη βοήθεια απο το συνάδελφο ΚΑΝΑ, θα ήθελα κάτι πιο επικαιροποιημένο.

 

Λοιπόν:

 

1) Ενοίκιο εργοληπτικού.

 

Σαν απόφοιτος ΤΕΙ, δεν έχω οικοδομικό και για μιά δουλειά που παρουσιάστηκε χρειάζομαι να νοικιάσω ένα.

Η ταρίφα απ'οτι γνωρίζω είναι περί του 3% ( δηλαδή κόβω τιμολόγιο το 97% του έργου στον ενοικιαστή εγώ σαν υπεργολάβος).

Τις κρατήσεις του ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ,ΤΠΕΔΕ,ΦΕΜ,ΙΚΑ τις πληρώνω όλες εγώ;

 

Ερωτώ διότι το ΤΠΕΔΕ είναι ουσιαστικά ταμείο του ενοικιαστή, ο οποίος ουδεμία σχέση έχει με το έργο.

Το ίδιο για το ΦΕΜ, το οποίο ειναι παρακράτηση φόρου εισοδήματος.

Εκτός φυσικά και αν ολα τα παραπάνω υπόκεινται σε συμφωνία μεταξύ εμού και του ενοικιαστού.

 

 

 

Υ.Γ. δεν ήμουν σίγουρος σε ποια κατηγορία έπρεπε να μπεί , είτε εδώ είτε στο ΜΕΚ-ΜΕΕΠ.Αν βολεύει κάπου ορθότερα,ας μεταφερθεί απο κάποιον που δεν είναι διακοπές!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι ερωτήσεις σου και φυσικά οι όποιες απαντήσεις σε αυτές είναι άκρως επικίνδυνες...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε kane η απάντηση στο 1ο ερώτημα,είναι να κάνεις κοινοπραξία με κάποιον συνάδελφο που έχει κατηγορία οικοδομικών...

 

όσο για το δεύτερο,ισχύει οτι σου είπαν οι συνάδελφοι παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο.

 

Για ποιό λόγο είναι παράνομο, τη στιγμή που θα υπογραφεί συμφωνητικό με τον ενοικιαστή στο οποίο νομίμως κι εγώ σαν ΕΔΕ, θα εμφανίζομαι υπεργολάβος;

Είναι κάτι που γίνεται κατά κόρον και μάλιστα κατατίθεται στην εφορία κανονικά.Εκτός αν δεν προβλέπεται μή εχοντας εγώ οικοδομικό να χρησιμοποιήσω οικοδομικό τρίτου.(εχω Α1 ΟΔΟ,ΥΔΡ)

 

Για το 2ο.

 

Παράνομο να το συζητάμε εννοείτε;

Link to comment
Share on other sites

Ως νόμιμος γενικός υπεργολάβος του έργου μπορεί να εμφανιστεί κάποιος ο οποίος διαθέτει την κατά νόμο ικανότητα να αναλάβει το έργο. Αυτό σημαίνει ότι ασχέτως των γνώσεων και των ικανοτήτων που έχεις καμία υπηρεσία δεν θα δεχθεί συμφωνητικό υπεργολαβίας με αντισυμβαλλόμενο εσένα δεδομένου ότι δεν έχεις το απαιτούμενο πτυχίο για την εκτέλεση του έργου. Επίσημα μπορείς πιθανώς να εμφανιστείς ως επιβλέπων του έργου εκ μέρους του εργολήπτη και αυτό πάλι παίζεται.

 

Για το 2ο θα παρακαλούσα τους mods να διαγράψουν όλες τις αναφορές γιατί θα μπλέξουμε άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

Για το ερώτημα σου λοιπόν...

1. Τα πτυχία δεν ενοικιάζονται.

2. Ένα έργο μπορεί να ανατεθεί μόνο στον εργολήπτη/εργολπτική εταιρεία που έχει σύμφωνα με το νόμο τα απαραίτητα προσόντα, τα περιγράφονται στη διακύρηξη.

3. Ο ανάδοχος του έργου μπορεί, αν θέλει (και μόνο τότε) να αναθέσει τμήμα του έργου ή συγκεκριμένες εργασίες σε υπεργολάβο.

4. Ευθύνη για το έργο, προς την προϊσταμενη υπηρεσία/διευθύνουσα υπηρεσία/κύριο του έργου έχει ο ανάδοχος, προς τον ανάδοχο και για τις συγκεκριμένες εργασίες ο υπέργολάβος ανάλογα βέβαια και με το συμφωνητικό.

5. Οι αμοιβές, χρόνοι παράδοσης κλπ αναφέρονται στο συμφωνητικό ή/και στη συγγραφή υποχρεώσεων.

6. Όλα τα παραπάνω έχουν πολλόυς και διάφορους κινδύνους.

Link to comment
Share on other sites

@Sigio

 

1) Δώσ'μου το νομικό υπόβαθρο γι'αυτό. Είναι κάτι που γίνεται κατα κόρον και εάν νομίζεις πως δε γίνεται εθελοτυφλείς.

Ισως ο όρος "ενοίκιο" είναι της πιάτσας.Κι ο επίσημος είναι "υπεργολαβία".

2) Συνέχεια του 2ου. Μη δίνεις απαντήσεις σε ερωτήματα που δεν έχουν τεθεί. Το ότι μπορεί να αναλάβει κάποιος ΕΔΕ με Α2 έργο και να το δώσει ολόκληρο υπεργολαβία σε έναν με Α1 , είναι κάτι που γίνεται επίσης συνέχεια.

Πάμπολλα παραδείγματα σε έργα ελαχίστου ή μεγαλυτέρου προϋπολογισμού.

3) Απάντηση στο 2

4) Στο συμφωνητικό που συντάσσεται μπορούν να καθαρογραφούν και να συμφωνηθούν οι ευθύνες, ποιότητας κατασκευής,υλικών,ασφαλιστικών εισφορών, αλλά όπως είχε πεί παλιότερα ο zavi, χρειάζεται αμοιβαία κατανόηση μεταξύ εργολάβου-υπεργολάβου.

5) Εξακολουθείς να δίνεις απαντήσεις σε αυτονόητα.

6) Αυτά είναι στο παιχνίδι, γι'αυτό χρειάζονται άτομα εμπιστοσύνης.

 

Ουσιαστικά το μόνο που μένει, είναι πως είναι παράνομο να χρησιμοποιήσω το ΟΙΚ κάποιου, τι στιγμή που δεν έχω ΟΙΚ εγώ. Πάντα στη θεωρία.

 

Και μια ερώτηση προς εσέ. Είσαι ΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις το τι σημαίνει η φράση "ενοικίαση πτυχίου" μέσα σε ένα forum, σε ένα χώρο που επισκέπτονται και κάποιοι που δεν γνωρίζουν και μπορούν να παρεξηγήσουν πράγματα, τότε δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε!

 

Ναι είμαι ΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.