Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμφωνητικό παραχώρησης για εγκατάσταση Φ/Β


smanew

Recommended Posts

Αίτηση μπορεί να κάνει μόνο ο πλήρης κύριος ή ο επικαρπωτής. Όπως τα λέει η tsilena.

 

Και ονομάζεται ΨΙΛΗ κυριότητα, όχι υψηλή ούτε πανύψηλη.

 

Αγαπητέ "ειρωνικούλη007",

 

έκανα την διόρθωση βάσει του ειρωνικού σχολίου σας – για να μην με ξαναμαλώσετε.

 

Καλή είναι η ερμηνεία του αστικού κώδικα, αλλά να μην ξεχνάμε ότι αυτός ο "πανύψηλος" κύριος μπαίνει στο δάνειο. Μπορείτε να φανταστείτε την λογική αυτού….???

Link to comment
Share on other sites

Μην εξάπτεσαι συνάδελφε, λίγο χιούμορ δε έκανε κακό σε κανένα. Σημασία έχει να το λέμε σωστά, σε δημόσιο φόρουμ είμαστε. Καλό να είναι επίσης να δεχόμαστε τις όποιες διορθώσεις όταν λέμε κάτι εντελώς λανθασμένα χωρίς χαρακτηρισμούς. Για καλό έγινε η επισήμανση. Ειρήνη υμίν...

Link to comment
Share on other sites

Μην εξάπτεσαι συνάδελφε, λίγο χιούμορ δε έκανε κακό σε κανένα. Σημασία έχει να το λέμε σωστά, σε δημόσιο φόρουμ είμαστε. Καλό να είναι επίσης να δεχόμαστε τις όποιες διορθώσεις όταν λέμε κάτι εντελώς λανθασμένα χωρίς χαρακτηρισμούς. Για καλό έγινε η επισήμανση. Ειρήνη υμίν...

 

 

Δεδομένο ότι ήσουν ειρωνικός, η αλλαγή έγινε όντως. Αυτό βέβαια απαντά και στο ότι δέχτηκα το σχόλιο και όχι το ύφος. Ο χαρακτηρισμός έχει να κάνει με το ύφος σου.

 

Όσο αφορά το εντελώς λανθασμένα, έχεις άδικο. Έγραψα κάτι που προσφάτως έχει αλλάξει (βάσει Λένας), ενώ για τον τραπεζικό δανεισμό (που είναι εξίσου σοβαρό) ισχύει ακόμα.

 

Στο τέλος με σφάζεις και με το βαμβάκι……. Ειρήνη υμίν Συνάδελφε….!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση δικαιούται ο πλήρης κύριος ή ο Επικαρπωτής ΟΧΙ ο ψιλός κύριος.

Αν κάποιος σου λέει ότι είναι ιδιοκτήτης τον ρωτάς (η κλασσική απάντηση είναι μου το έκανε συμβόλαιο ο πατέρας ή η μάνα), τότε πας στο εξής ή ζητάς το συμβόλαιο ή αν σκαμπάζει τον ρωτάς αν έχει επικαρπία ο γονιός, αν ισχύει το δευτερο του λές: ότι εσύ αρχηγέ δεν μπορείς αλλά αν το ρολόι είναι στον επικαρπωτη μπορεί να κάνει αυτός (στην περίπτωση που ο επικαρπωτής είναι μεγάλος τον ενημερώνεις ότι μπορεί να μην βγεί δάνειο ποτέ)

Τώρα αν στο ακίνητο υπάρχουν και άλλοι οριζόντιοι ιδιοκτήτες τότε πρέπει να παρει συναίνεση και απο τους επικαρπωτές ή τους έχοντες πλήρη κυριότητα αυτών.

 

 

Παιδιά sorry αλλά κάντε ένα κόπο όποιος του έχει τύχει να επιβεβαιώσει ή όχι το παρακάτω σενάριο.

 

Έχω πελάτη που έχει την ψιλή κυριότητα σε ένα σπίτι. Ο πατέρας έχει την επικαρπία. Με όλα αυτά που έχω διαβάσει, μόνο ο πατέρας έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση στη ΔΕΗ για φβ. Σωστά;

 

Σημείωση: το ρολόι της ΔΕΗ είναι στο όνομα του πελάτη, όχι του επίκαρπου. Αλλάζει κάτι αυτό;

 

Τέλος, και εγώ πιστεύω πως από ΔΕΗ σε ΔΕΗ δέχονται και άλλα πράγματα, γιατί μου έχω πληροφόρηση από γνωστό ότι του έκαναν δεκτή την αίτηση από ιδιοκτήτη με ψιλή κυριότητα προσκομίζοντας μόνο μια Υ.Δ. του επίκαρπου. Αυτό βέβαια μπορεί να άλλαξε τον Αύγουστο όπως αναφέρει η Tsilena στο ποστ της.

 

Και τελικά στο συγκεκριμένο παράδειγμα που σας αναφέρω, αν θέλει ο πελάτης να κάνει αίτηση, πρέπει απαραιτήτως να του εκχωρήσει και την επικαρπία ο πατέρας. Σωστά;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πελάτη που έχει την ψιλή κυριότητα σε ένα σπίτι. Ο πατέρας έχει την επικαρπία. Mόνο ο πατέρας έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση στη ΔΕΗ για φβ. Σωστά;

 

Σωστά.

 

Σημείωση: το ρολόι της ΔΕΗ είναι στο όνομα του πελάτη, όχι του επίκαρπου. Αλλάζει κάτι αυτό;

Αλλάζεις τον ιδιοκτήτη του ρολογιού. Θα χρειαστείς το ηλεκτρολογικό σχέδιο του σπιτιού. (Βέβαια αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ, γιατί απαιτείται. Ας μου απαντήσει, αν θέλει, κάποιος.)

 

Τέλος, και εγώ πιστεύω πως από ΔΕΗ σε ΔΕΗ δέχονται και άλλα πράγματα, γιατί μου έχω πληροφόρηση από γνωστό ότι του έκαναν δεκτή την αίτηση από ιδιοκτήτη με ψιλή κυριότητα προσκομίζοντας μόνο μια Υ.Δ. του επίκαρπου. Αυτό βέβαια μπορεί να άλλαξε τον Αύγουστο όπως αναφέρει η Tsilena στο ποστ της.

Μου έχουν τύχει και τα δύο σενάρια ταυτόχρονα σε διαφορετικές ΔΕΗ. Το λογικό είναι πάντως να γίνεται στον επίκαρπο, αλλά στην πραγματικότητα αυτό φέρνει δυσκολίες με δάνεια, υπερήλικους, ...

 

Και τελικά στο συγκεκριμένο παράδειγμα που σας αναφέρω, αν θέλει ο πελάτης να κάνει αίτηση, πρέπει απαραιτήτως να του εκχωρήσει και την επικαρπία ο πατέρας. Σωστά;

 

Σωστά, η εκχώρηση της επικαρπίας λύνει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται νεο ηλεκτρολογικό σχέδιο & ΥΔΕ αν έχουν περάσει πάνω απο κάποια έτη και έχουν λήξει τα παλιά πιστοποιητικά (δεν θυμάμαι πόσα είναι αυτά τα έτη)

Εγώ το έκανα αυτό στην Πεθερά μου για να πάρει το ρολόγια στο όνομά της.

Αν το ΣΠίτι είναι 5 ετίας δεν χρειάζεται νέο σχέδιο & ΥΔΕ

Προσοχή με την εφαρμογή της ΝΕΑΣ ΥΔΕ απαιταίται (και καλά κάνει) ενδελεχής απεικόνιση της εγκατάστασης

Link to comment
Share on other sites

Τα έτη είναι 20 (αν όχι 25) , και οι παλιές ΥΔΕ πήραν παράταση έως τέλη Οκτώβρη..

Oi ΥΔΕ Πήραν παράταση το γνωρίζω απλά η εκπνοή δεν είναι και πολύ μακριά όταν κάνεις τέτοιες δουλειές

Τα έτη δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω είναι λιγότερα απο 20 (θα το ψάξω και θα επανέλθω με περισσότερη σιγουριά) εκτός αν και σε αυτή την περίπτωση η κάθε ΔΕΗ ζητάει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.