Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρτιο κατά παρέκκλιση η όχι?


Recommended Posts

τελικά συνάδελφοι τα τυφλά και προυφισταμενα του 1981(παρέκκλιση) οικόπεδα σε οικισμούς προ του 1923 φεκ 183 δ 1981 είναι οικοδομήσιμα η όχι. δεν έχω βγάλει ασφαλές συμπέρασμα όσο και αν το έχω ψάξει.

Αν νομίζει κάποιος ότι το γνωρίζει και μπορεί να δώσει ασφαλή ερμηνεία θα του ήμουν υπόχρεος!!!!ευχαριστώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@Panos80

Δύο πληροφορίες που ίσως έχουν κάποια αξία στο συγκεκριμένο θέμα.

 

1. Εάν η περιοχή ενδιαφέροντος περιλαμβάνεται στην έκταση του Ελαιώνα, πρέπει να έχεις υπόψη ότι η ΠΜ του Ελαιώνα έχει τροποποιηθεί πολλές φορές μετά το 1985.

 

2. Στην περιοχή του Α.Ι. Ρέντη δεν εκπονήθηκε συνολική ΠΕ με ανάθεση από το υπουργείο γιατί ο τότε δήμαρχος (Ιωακειμίδης) πέτυχε να εκπονήσει τις ΠΕ με δικές του αναθέσεις, με ότι αυτό συνεπάγεται, στα διάφορα επί μέρους θέματα. Επομένως, πρέπει να μιλήσεις με την καλά οργανωμένη ΤΥ του δήμου για σχετικές πληροφορίες στο θέμα που σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι. ο αδελφός μου αγόρασε το 2010 με καινουργιο τοπογραφικό ένα γήπεδο 3010τ.μ στην αρτα. Στο τοπογραφικό ο μηχανικός έγραφε΄<< εκτός σχεδίου, εντός της ζώνης 500μ από το σχέδιο του οικισμου ταδε και είναι αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρέκλισση διότι προυπάρχει της 24-4-77 ημέρα δημοσίευσης της 5-4-1977ελάχιστο εμβαδόν 2000τμ και οικοδομείται με τούς όρους εκτός σχεδίου....>>

αυτό υπάρχει περίπτωση με κανένα νέο νόμο να χάσει την αρτιότητα;

Link to comment
Share on other sites

....

....

αυτό υπάρχει περίπτωση με κανένα νέο νόμο να χάσει την αρτιότητα;

 

Με κανένα νόμο, όχι. Με κάποιο νόμο ναι.

 

Αλλά πέρα από τον αστεϊσμό είναι σπάνιο το φαινόμενο αναδρομικής απώλειας δικαιωμάτων δόμησης όχι όμως αδύνατο.

Αν προσέξεις καλά κάπου στο υπόμνημα που υπογράφει ο μηχανικός στο τοπογραφικό σας θα έχει κάποια φράση ότι «σύμφωνα με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις» έχει την αρτιότητα και οικοδομησιμοτητά του.

 

Η νομική αβεβαιότητα που υπάρχει στα πάντα σχεδόν σε ότι αφορά την ιδιοκτησία Γής, και δόμησης στην Ελλάδα είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

τελικά συνάδελφοι τα τυφλά και προυφισταμενα του 1981(παρέκκλιση) οικόπεδα σε οικισμούς προ του 1923 φεκ 183 δ 1981 είναι οικοδομήσιμα η όχι. δεν έχω βγάλει ασφαλές συμπέρασμα όσο και αν το έχω ψάξει.

Αν νομίζει κάποιος ότι το γνωρίζει και μπορεί να δώσει ασφαλή ερμηνεία θα του ήμουν υπόχρεος!!!!ευχαριστώ!!!!!!

 

Δεν θυμάμαι να μου δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα σε πολεοδομία. Θεωρούνταν άρτια ώς έχουν.

Link to comment
Share on other sites

@MAKAP

Ποτέ ,όσες φορές και αν πήγα, στην Πολεοδομία δεν μου παν ότι βρίσκεται στην περιοχή στον Ελαιώνα. Βρήκα κάποια ΦΕΚ τώρα για τον Ελαιώνα (1049Δ/95 και 742Δ/96) αλλά δεν φαίνεται να τροποποιούν το 459Δ/1985 ,με το οποίο έγινε η Π.Μ. στην περιοχή που με ενδιαφέρει. Φαντάζομαι ότι θα μου το χαν πει. Στους Ο.Δ. και στο ρυμοτομικό που μου εκτυπώσαν αναφέρει μονο το 459Δ/1985. Επίσης στην συγκεκριμένη πολεοδομική ενότητα δεν έχει ξεκινήσει καν η Πράξη Εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Οι ΠΜ του Ελαιώνα εκδόθηκαν ως αναθεωρήσεις των ήδη εγκεκριμένων ΠΜ.

Εάν είσαι σίγουρος ότι η περιοχή ενδιαφέροντος δεν περιλαμβάνεται στις δύο πρώτες ΠΜ του Ελαιώνα που αναφέρεις (ακολούθησαν και άλλες μέχρι την τελική), τότε εξέτασε τη δεύτερη πληροφορία.

 

Εξ όσων γνωρίζω, για τις ΠΜ που περιλαμβάνουν έκταση του Α.Ι. Ρέντη συντάχθηκαν ΠΕ με πρωτοβουλία του δήμου και σχετικές πληροφορίες μπορείς να πάρεις από την αντίστοιχη ΤΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.