Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλαίσια Siliken


b@bis

Recommended Posts

Aν και μιλαμε για Canadian στο τοπικ της Siliken, να ζητησω καποιο λινκ σχετικα με τα προβληματα που ανεφερες οτι αντιμετωπισαν τα προιοντα τους στη Γερμανια. Η καναδικη εταιρια ειναι μεγαλο brand στις ΗΠΑ και ξερω οτι εχει και ικανοποιητικη διεισδυση στην Ελλαδα.

Για τα siliken κραταω τα σχολια της tsilena και τις αξιολογησεις σε αποδοσεις διεθνων διαγωνισμων ενω στην ελλαδα δεν τα συναντας σε εργα.

Link to comment
Share on other sites

schott και rec μετά από τηλέφωνα με προμηθευτές δεν έχω βρει 250 Wp, ενώ τα siliken τα βρήκα και σε καλή τιμή (θα μπουν σε περιορισμένους χώρους οπότε με νοιάζει πολύ να είναι τούλαχιστον 250 Wp και η απόδοσή τους). Επίσης το πάνελ της siliken που ανέφερα γράφει πως έχει απόδοση 15,4% ενώ τα άλλα έχουν χαμηλότερη (ακόμα και τα αντίστοιχα 250 Wp πάνελ τους). Αρχικά με τράβηξε προς schott η γραμμική εγγύηση απόδοσης που έχουν ενώ αργότερα είδα πως την ίδια έχει και η siliken. Επίσης σε pvsyst, sma sunny design και solaredge site designer που έχω τρέξει δοκιμές πάλι μου φαίνονται καλύτερα. Βέβαια από τη θεωρία στην πράξη μεσολαβούν πολλά, οπότε αν έχει κάποιος να προσθέσει τίποτα πάνω σε όλα αυτά......

Link to comment
Share on other sites

Aν και μιλαμε για Canadian στο τοπικ της Siliken, να ζητησω καποιο λινκ σχετικα με τα προβληματα που ανεφερες οτι αντιμετωπισαν τα προιοντα τους στη Γερμανια. Η καναδικη εταιρια ειναι μεγαλο brand στις ΗΠΑ και ξερω οτι εχει και ικανοποιητικη διεισδυση στην Ελλαδα.

Για τα siliken κραταω τα σχολια της tsilena και τις αξιολογησεις σε αποδοσεις διεθνων διαγωνισμων ενω στην ελλαδα δεν τα συναντας σε εργα.

Δεν έχω λινκ δυστυχώς ,αλλά αν ξέρεις γερμανικά όλο και σε κάποιο εξειδικευμένο forum θα δεις αναφορές. Επίσης άλλο ΗΠΑ, εκεί έχουν εργοστάσιο (Καναδάς).Και νομίζω η αγορά των ΗΠΑ είναι ακόμα μικρή σχετικά με τη γερμανική , οπότε τα στατιστικά δειγματα μικρότερα, αν δεχτούμε οτι η ΗΠΑ αγοράζει και οπό Κίνα , κι όχι μόνο από Καναδά αποκλειστικά.Η Ελλάδα όμως ή η Γερμανία από πού αγοράζουν ;

 

Θα άξιζε να βλέπαμε παραγωγικότητα από έργο στην Ελλάδα με Siliken. Πάντως και τα REC που ακολουθούν σύμφωνα με το TEST σε απόσταση αναπνοής στην Ελλάδα δεν έχουν κάνει παπάδες. Τα ίδια παράγουν με όλα τα άλλα. Τι να πώ;

Το photon δυστυχώς δεν μπορεί να είναι απόλυτος μπούσουλας στην Ελλάδα, γιατί απλά ηλιοφάνεια και κλιματολογικές συνθήκες διαφέρουν από αυτές της Γερμανίας. Μετά πώς ξέρουμε ποια είναι τα πάνελ της μπροστινής σειράς που δε σκιάζεται καθόλου στα "test-beds" του Photon; :smile:

Edited by rodag
Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω θα εβαζα τα Schott ...

 

Το νόημα είναι να προσθέσουμε επιχειρήματα στην κουβέντα, όχι να παραθέσουμε ξερά τις προτιμήσεις μας σε μάρκες.

Το παρόν μήνυμα θα διαγραφεί.

miltos

ok sorry απλα την γνωμη μου ειπα ... οσο για το επιχειρημα ειναι οτι ειναι οτι ειναι μια απο τις πιο παλιες εταιριες στον χωρο και οτι σε διαφορα τεστ εχει παρει πολυ καλες κριτικες ...

συγνωμη και παλι

Link to comment
Share on other sites

Τα Shrap ND ...A5 πλαισιώνονται πλέον στην Αγγλία (σε αντίθεση με τα ND....A2). Τα εξαρτήματα (κυψελίδες, πλασικό back, κα) έρχονται από Κίνα.

 

Προς το παρόν δεν έχω κάνει καμια εγκατάσταση με τα Α5, σε κανα μήνα θα ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

rodag φιλικά,

 

1. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, η Canadian δεν έχει εργοστάσιο στον Καναδά.

2. Η αγορά των ΗΠΑ καθόλου μικρή σχετικά με τη γερμανική δεν είναι.

3. Το ότι διάβασες σε foroum ότι κάποιοι είχαν προβλήματα με τα συγκεκριμένα πάνελ δεν μπορείς να το γενικεύεις.. Θα γνωρίζεις το φιάσκο που έπαθε η Sanyo αλλά και η First Solar με ελαττωματικές παρτίδες πολλώ MW. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να τις κατηγορήσω, πολύ δε χωρίς επίσημα στοιχεία όπως κάνεις εσύ...

 

Για τα Siliken μόλις κλείσουν χρόνο 2 δεκαράκια τον επόμενο μήνα, θα ανεβάσω την παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

gregmav τα ελαττωματικά φαίνονται από τον πρώτο χρόνο, όποιος δεν είδε τίποτα ακόμα , μάλλον θα είναι οκ στο μέλλον. Θυμάσαι τι λέγαν οι πολιτικοί "όποιος έχει επίσημα στοιχεία στον εισαγγελέα", τα αποτελέσματα τα ζούμε. Επειδή οι σοβαρότερες εταιρείες κατασκευής έχουν δώσει εως τώρα καλά προιόντα στην αγορά και υπάρχει εμπιστοσύνη των καταναλωτών, θα πρέπει όσοι πάνε να ξεφύγουν από τον κανόνα να βγαίνουν στην αναφορά. Από ότι ξέρω η Sanyo αντικάθιστα τα όποια ελαττωματικά πανελ χωρίς πολλά πολλά.Πάντως επειδή εκφράζω προσωπική γνώμη οι Mods έχουν κάθε δικαίωμα να σβήσουν τα μηνύματα μου,δε τίθεται ζήτημα.

Κλείνοντας το ζήτημα CSI εδώ ένα

για το εργοστάσιο του Καναδά

Η αγορά PV των ΗΠΑ είναι παρόμοιας τάξης μεγέθους με την ελληνική, οι αμερικάνοι δε πολυσυγκινούνται με πράσινη ενέργεια.

 

Περιμένουμε με ενδιαφέρον τις παραγωγές από τα Siliken.Όσο να 'ναι πιστεύω ήδη θα φαίνεται πού πάει το πράγμα

Edited by miltos
Διόρθωση link
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος ο οποίος έχει εγκαταστήσει SILIKEN SLK60P6L 255wp ?

 

Έχω ψάξει σχεδόν όλες τις public εγκαταστάσεις των site των inverter και δεν μπορώ να βρω κάποια με αυτό το πάνελ.

 

Αν κάποιος γνωρίζει ή έχει και ο ίδιος εγκαταστήσει το συγκεκριμένο πάνελ, ας με ενημερώσει. Θα ήθελα να δω πως έχει "συμπεριφερθεί" σε θέμα απόδοσης.

 

Έστω κάποιος να σηκώσει ένα print screen να δουμε πως πάει αυτό το πάνελ γενικά.

 

Επίσης, όποιος το έχει εγκαταστήσει, ας μου πει τις εντυπώσεις του.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

το 250 της siliken σε 10αρι στην περιοχη της θεσσαλονικης(ασβεστοχωρι) απο το πρωι μεχρι τις 18.30 το απογευμα εγραψε 62kw.τριτη 24 απριλιου.

 

inverter sma tripower 10000tl,καλωδιωσεις solar 4mm, κλιση στεγης 20-23 μοιρες(ακριβως δεν θυμαμαι),κατευθυνση πανελ,21 πανελ ανατολικα και 19 δυτικα.

 

τωρα αν ειναι καλα,καποιοι ξερουν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.