Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στοιχεία για περιοχή μελέτης


qwert

Recommended Posts

Αν θυμάμαι καλά τα Φάρσαλα είναι κάμπος... Επομένως, τι πανίδα να έχει; Εκτός αν έχει κάποια ιδιαίτερα στοιχεία ορνιθοπανίδας και μικρά ζωάκια (φίδια, τρωκτικά κλπ).

 

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι μελετημένη η παραπάνω απάντηση!!!

 

Επίσης για την χλωρίδα, καλά τα λες είναι κάμπος και δεν έχει τπτ ιδιαίτερο, αλλά αν σε άλλη περίπτωση υπάρχει κάπου κοντά δάσος με μια αυτοψία θα καταλάβενε κάποιος τι φυτά έχει? Ή μήπως είναι δυνατό να τα καταγράψει? Μπορεί κάποιος απο την αυτοψία να γνωρίζει αν κάποια φυτά ή ζώα υπάρχουν σε μια περιοχή και είναι και προστατευόμενα είδη???

Λογικά δεν θα έπρεπε να αναφέρονται ολα αυτά κάπου....?

 

Το έργο είναι Φ/Β

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι μελετημένη η παραπάνω απάντηση!!!

Όχι δεν είναι μελετημένη, αλλά το βάθος που πρέπει να μπεις εξαρτάται από το είδος του έργου

 

 

Το έργο είναι Φ/Β

 

Εδώ μου τα λες όλα... Δεν θα κάνεις διατριβή για την χλωρίδα και την πανίδα των Φαρσάλων για εγκατάσταση φωτοβολταϊκών...

 

Λογικά δεν θα έπρεπε να αναφέρονται ολα αυτά κάπου....?

Όχι δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό που ψάχνεις τελικά ....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε qwert το Φ/Β για το οποίο αναφέρεσαι πρέπει να είναι εντός της ΖΕΠ Περιοχή Θεσσαλικού Κάμπου.

 

Είχα αναλάβει 2 ΜΠΕ για 500άρια Φ/Β στην περιοχή και είχα συμπεριλάβει στην ΜΠΕ ως ξεχωριστό παράρτημα και Ορνιθολογική Μελέτη για την οποία είχα κάνει και επισκέψεις - αυτοψίες στα αγροτεμάχια. Η εν λόγω περιοχή έχει θέμα με το Κιρκινέζι (είδος γερακιού).

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε έναν ιδιώτη Δασολόγο Μελετητή της περιοχής….και ναι αν πάει στο δάσος με μια αυτοψία θα καταλάβει τι είδη έχει, άσε που αν του πεις για ποια περιοχή ενδιαφέρεσαι θα τα ξέρει ήδη, χωρίς να χρειαστεί να πάει.

Διαχείριση δασών με ότι αυτό συνεπάγεται (πανίδα χλωρίδα και πόσοι άλλοι παράγοντες) διδάσκονται οι Δασολόγοι-Περιβαλλοντολόγοι.

Link to comment
Share on other sites

Οι ΜΠΕ είναι πλέον έτοιμες. Το θέμα με την ΖΕΠ για το κιρκινέζι το βρήκα και το έχω αναφέρει στην μελέτη.

Καταθέτω και βλέπουμε.

Τώρα αν μου ζητήσουν ορνιθολογική μελέτη...ντεν κατέχει! Μηχανολόγος είμαι...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ενώ το ΜΠΕ και το κουρκουνεζι αφού είσαι μηχανολόγος το κατέχεις....

 

Και την ορνιθολογική μη μασάς αδερφέ, ρώτα δω ρώτα κει μια χαρά θα την κάνεις στο ελλάντα είσαι όρμα κάπου θα τρουπώσεις και θα το βγάλεις αυτό το επο πως το λέν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πάντως στοιχεία σαν αυτά που ζητάει ο συνάδελφος δεν υπάρχουν, για τον απλούστατο λόγο ότι στην ελλάδα δεν έχουν γίνει και δεν υπάρχουν μελέτες βάσεις. Ούτε γίνεται στα πλαίσια μιας ΜΠΕ να κάνεις τη δουλειά αυτή.

Τώρα αν έχεις σχετική ειδικότητα, η ΜΠΕ μπορεί να είναι αξιόλογη στο θέμα αυτό από όσα γνωρίζεις και μπορείς να ψάξεις,

αλλιώς συνήθως κάνεις μια περιγραφή τύπου τουριστικού οδηγού και .. βουαλά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.