Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια αρχιτέκτονα σε πολιτικό μηχανικό για στατική μελέτη


 
anavatis

Recommended Posts

Σε καμία περίπτωση!

Μα, αν δεις δεν θίγω το ρόλο του αρχιτέκτονα εν γένει... απλώς σχολιάζω ότι ο Π.Μ. με μια κάποια εμπειρία, για τις συγκεκριμένες κατασκευές "του κιλού" που είναι οι συνήθεις στο λεκανοπέδιο αλλά και σε άλλα αστικά κέντρα, δεν έχει ρόλο αφού όλοι οι παράμετροι είναι τόσο περιορισμένοι που δεν αφήνουν κανένα περιθώριο για τη δημιουργία μιας αρχιτεκτονικής λύσης.

Δηλαδή όταν σε όλη σχεδόν τη πρωτεύουσα έχω συνεχές σύστημα με οικόπεδα που δεν με παίρνει να στρίψω το κτίριο ή να του αλλάξω μορφή (κολλάω και στα δύο όρια) τί να συζητήσουμε...

Οχι μόνο συνεργάζομαι με αρχιτέκτονες, αλλά έχω και πελάτες αρχιτέκτονες (βλ. φωτορεαλισμό κλπ) και με εντυπωσιάζουν κάποιες λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά στη σχεδίαση.

 

υπάρχουν τεράστια περιθώρια για αρχιτεκτονική που δεν φαντάζεσαι, ακόμα και σε ένα στενομέτωπο, βαθύ οικόπεδο με όμορα κτίσματα να εφάπτονται. εκεί κι αν χρειάζεται ο αρχιτέκτονας, αλλιώς κατα 99% ο ΠΜ ή άλλος, θα σχεδιάσουν το απόλυτο κουτί!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@anavatis

 

πσσσσ...μπράβο γι αυτό σας παω εσάς τους αρχιτέκτονες...τα λέτε ωραία (δεν είναι ειρωνεία :))

 

άσχετο,αλλά είδα στο προφίλ σου τοποθεσία:Ρόδος

 

πως πάει η κατασκευή της Μαρίνας Ρόδου ΑΕ??? (κοντά στην παλιά ΚΑΙΡ)

 

δεν μου λες το μπάχαλο με τους σκαμμένους δρόμους για τον αγωγό υδροληψίας στη Ροδου-Λινδου υπάρχει ακόμα!?!

Link to comment
Share on other sites

αντιλαμβάνομαι 100% την προσπάθεια σας να υποστηρίξετε την ειδικότητα σας, αλλά θέλω να μου απαντήσετε σαφώς στο εξής ερώτημα:

 

πιστεύετε ότι πρέπει να αφαιρεθούν τα επαγγελματικά δικαιώματα υπογραφής αρχιτεκτονικών από τους πολιτικούς μηχανικούς???

Link to comment
Share on other sites

@anavatis

 

πσσσσ...μπράβο γι αυτό σας παω εσάς τους αρχιτέκτονες...τα λέτε ωραία (δεν είναι ειρωνεία :))

 

άσχετο,αλλά είδα στο προφίλ σου τοποθεσία:Ρόδος

 

πως πάει η κατασκευή της Μαρίνας Ρόδου ΑΕ??? (κοντά στην παλιά ΚΑΙΡ)

 

δεν μου λες το μπάχαλο με τους σκαμμένους δρόμους για τον αγωγό υδροληψίας στη Ροδου-Λινδου υπάρχει ακόμα!?!

 

καλό πτυχίο και τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας στην ειδικότητά του.

Εννοείται ότι ο πολιτικός μόνο στατικά και τα σχετικά.

Αυτό σημαίνει με άλλα λόγια ούτε ηλεκτρολογικά, ούτε τοπογραφικά, ούτε μηχανολογικά...

Ομοίως και οι υπόλοιποι μόνο για το αντικείμενό τους.

Απλά πραματάκια...

 

Ομοιως και τα Στατικα ΑΠΟ ΟΛΕΣ τις αλλες ειδικοτητες...

 

Οι Μηχανικοί Τ.Ε. αυτοί μπορούν στατικά μόνο στο αντικείμενό τους (δομικά έργα και μόνο αυτά). Όλοι οι άλλοι απαγορεύεται...

Link to comment
Share on other sites

Οι ΤΕ δεν ειναι ειδικοτητα..

Αλλα πιστευεις οτι στα δομικα εργα πρεπει ΠΕ και ΤΕ να εχουν ιδια δικαιωματα???

Link to comment
Share on other sites

Αλλα πιστευεις οτι στα δομικα εργα πρεπει ΠΕ και ΤΕ να εχουν ιδια δικαιωματα???
Μα απάντησα...

 

Οι Μηχανικοί Τ.Ε. αυτοί μπορούν στατικά μόνο στο αντικείμενό τους (δομικά έργα και μόνο αυτά).
Δεν το διάβασες ???
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.