Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια αρχιτέκτονα σε πολιτικό μηχανικό για στατική μελέτη


 
anavatis

Recommended Posts

συνάδελφοι, τις προσεχείς μέρες, πρόκειται να συναντήσουμε μαζί με τον πελάτη μου τον στατικό μηχανικό προκειμένου να του αναθέσουμε την αντίστοιχη μελέτη. Είναι έτοιμα κατόψεις -όψεις- τομές- τρισδιάστατα, αλλά, πείτε μου, ποιά σχέδια είναι τα απαραίτητα για να του δωθούν προκειμένου να αρχίσει να δουλεύει? είναι καλό να δίνεται όλη η μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.... είναι καλό να δίνεται όλη η μελέτη?

 

Γιατί, φοβάσαι μη σου πάρει τη δουλειά; Δεν έχεις συμφωνητικό, προκαταβολή κλπ;

 

Επιπλέον αυτών που γράφει ο terry θα πρέπει να σκεφτείς και κάποιες ιδιαιτερότητες αν υπάρχουν στη λύση σου για να τα προσέξει περισσότερο...τα 3d καλά είναι αλλά αν ξέρεις π.χ. ότι μια δοκό τη θέλεις ανεστραμμένη ή αν ένα στοιχείο όψης το στηρίζεις με φουρούσι ή η στέγη να είναι εγκιβωτισμένη ή... ότι άλλο σκέφτεσαι που δεν είναι εμφανές στο 3d να το διευκρινήσεις εν΄ανάγκη με μια επιπλέον τομή ή σκαρίφημα ώστε να μη δουλεύει τζάμπα ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

terry

Όχι πως πειράζει αλλά το διάγραμμα κάλυψης τι το θες?

 

 

anavatis

Προσωπικά θα σου έλεγα να έχεις τοποθετήσει ο ίδιος την θέση από τις κολώνες και ειδικά τα τοιχία στις κατόψεις σου. Με πρόβλεψη και για τους δοκούς αν δεν είναι μαζί με τοίχους πληρώσεως.

Και μια ισομερή κατά το δυνατό κατανομή των διευθύνσεων τους στο σύνολο του έργου.

Ότι δεν έχεις προβλέψει μόνος σου θα πρέπει να το προβλέψει ο συνάδελφος που θα ασχοληθεί με την επίλυση του φορέα.

Αν το έχεις προβλέψει και μελετήσει σωστά θα το έχεις εντάξει στην ίδια την μελέτη σου και δεν θα έχεις αρνητικές εκπλήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Didonis το διάγραμμα κάλυψης χρειάζεται για την τοποθέτηση του κτιρίου πάνω στο οικόπεδο ώστε να δείς πως θα κάνεις τη θεμελίωση σε σχέση με τα όρια. Αν κολλάς π.χ. απο μια μεριά. Βέβαια αν υπάρχει το οικόπεδο και στις κατόψεις (που συνήθως υπάρχει) μπορεί να μην χρειάζεται. Πάντως καλό είναι να υπάρχει και το διάγραμμα για να δείς τη σωστή εξάρτηση απο σταθερά σημεία του οικοπέδου και να τα μεταφέρεις στη θεμελίωση. Επίσης μπορεί κάτι να έχει ξεφύγει σε ένα σχέδιο κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις θεωρώ δεδομένο ότι στην συνεργασία του αρχιτέκτονα με τον στατικό θα δώσω τα άπαντα ακόμα και φωτογραφίες του οικόπεδου ακόμα και μια βόλτα παρέα εκεί ακόμα και μερικές έως πολλές κουβέντες πριν απ όλα.

Απλά έτσι που το είπε μπερδεύτηκα. Φυσικό είναι ότι η θέση θα φανεί αλλά πιο ειδικό σχέδιο για αυτό είναι το τοπογραφικό που θα υπάρχουν και τα όμορα κτίρια κλπ

 

Τεσπα.

Απλά και αυτονόητα ζητήματα και με παραξενεύει και μόνο που το συζητάμε.

 

 

υ.γ.

Θα ήταν ποτέ δυνατόν αρχιτέκτονας (ή και οποιοσδήποτε μελετητής) να συνθέσει το κτίριο του και να μη λάβει υπ όψη του αν το όμορο κτίριο έχει θεμελίωση σε σημείο που εφάπτονται και ο ίδιος κατεβαίνει σε υπόγειο χωρίς να κάνει ένα έλεγχο για αυτό ή χωρίς να το λάβει σοβαρά υπόψη του πως θα το αντιμετωπίσει?

Αν ναι τότε να μη σχεδιάζει καν και να ασχοληθεί με την μαναβική.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν έχεις άδικο οτι είναι αυτονόητο απλά κουβέντα να γίνεται! Δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες προσωπικά εσύ με αυτά που έγραψα! Είμαι απολύτως σίγουρος οτι τουλάχιστον εσύ θα τα είχες προβλεψει τα συγκεκριμένα σημεία που ανέφερα. Πάντως αλήθεια είναι οτι έχω γνωρίσει και εγώ πολλούς μανάβηδες!

Link to comment
Share on other sites

ε μα… τρελάθηκα κι εγώ ...

(οχι δεν παρεξηγήθηκα, και η μαναβική αγαπητέ μου είναι ένα υπέροχο επάγγελμα μη το υποτιμούμε )

 

 

***

 

… πρόκειται να συναντήσουμε μαζί με τον πελάτη μου τον στατικό μηχανικό προκειμένου να του αναθέσουμε την αντίστοιχη μελέτη.

 

Βρε συνάδελφε μια απορία μου

Εσύ ανέλαβες να του κάνεις το σπίτι, ο πελάτης σου ανέλαβε να σου βρει στατικό?

Τμηματική ανάθεση έκανε?

Το ίδιο θα γίνει και με τον μηχανολόγο?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, τις προσεχείς μέρες, πρόκειται να συναντήσουμε μαζί με τον πελάτη μου τον στατικό μηχανικό προκειμένου να του αναθέσουμε την αντίστοιχη μελέτη. Είναι έτοιμα κατόψεις -όψεις- τομές- τρισδιάστατα, αλλά, πείτε μου, ποιά σχέδια είναι τα απαραίτητα για να του δωθούν προκειμένου να αρχίσει να δουλεύει? είναι καλό να δίνεται όλη η μελέτη?

 

Πρέπει να τον συναντήσεις μόνος σου, δίχως τον πελάτη.

Είστε και οι δύο μηχανικοί και με αυτή την ιδιότητα θα κουβεντιάσετε όλα τα θέματα. Η συνεργασία προφανώς και απαιτεί όλες τις μελέτες του κτιρίου, αν επιθυμείς ουσιαστική στατική μελέτη και όχι "μελέτη με το κιλό τύπου 2 ε/μ2".

Ο πελάτης δεν έχει καμία δουλειά σε αυτή τη διαδικασία, αστον απ' έξω γιατί θα σου δημιουργήσει και επιπρόσθετα προβλήματα. Και μη ξεχνάς οτι στατική μελέτη σημαίνει "αντοχή και ζωή του κτιρίου", τόσο απλά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, είναι σωστή τακτική πριν αρχίσεις να δουλεύεις αναλυτικά την αρχιτεκτονική λύση, να έχεις συνεργασία με το στατικό. 8-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.