Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια αρχιτέκτονα σε πολιτικό μηχανικό για στατική μελέτη


 
anavatis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συναντήσεις τον ειδικευμένο πολιτικό μηχανικό (δεν λέγεται στατικός, όπως και ο μαραγκός δεν λέγεται καλουπατζής)

 

Και πως λέγεται ο ειδικευμένος πολιτικός μηχανικός αν όχι στατικός ?

 

Και τι σχέση έχει ο μαραγκός με τον καλουπατζή ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, επειδή δεν ξέρω το έργο του συναδέλφου του ανέφερα τον όρο "ειδικευμένος". Είναι μελέτη του Φ.Ο. ΄σε στατική φόρτιση, σε δυναμική φόρτιση και απόκριση, εδαφομηχανική-γεωλογική, θεμελίωσης και μελέτη εκσκαφών-επιχώσεων. Για τα "συνήθη κτιριακά" εκπονείται η "στατική μελέτη" της πολεοδομίας όπως την ξέρουμε. Βλέποντας τον τίτλο σου καταλαβαίνω ότι είσαι και συ ένας ειδικευμένος πολιτικός μηχανικός. Στις συμβάσεις του δημοσίου είτε μελέτη είτε κατασκευή είτε παροχή υπηρεσιών συμβούλου, για τα προσόντα του προσωπικού του Αναδόχου, αναφέρεται ξεκάθαρα ο όρος "ειδικευμένος πολιτικός μηχανικός με Α έτη εμπειρίας σε ίδια ή παρόμοια έργα", δεν λέει για στατικούς, δυναμικούς ή άλλο (και μιλάμε για δημόσιες συμβάσεις, που ελέγχονται και από το Ελεγκτικό Συνέδριο). Και επέτρεψέ μου να σου πω ότι το στατικός εφευρέθηκε για άλλους λόγους (όπως και οι όροι νερουλάδες, χωματάδες, γεφυράδες, πασσαλάδες, κ.λ.π.) και δεν θέλω να επεκταθώ πάρα πέρα επ΄αυτού. Όσο για το μαραγκός, θα σου επιβεβαιώσουν παλιοί μηχανικοί και μαστόροι ότι έτσι αποκαλούνταν οι τεχνίτες του ξυλοτύπου σκυροδέματος. Την 10ετία του 70 που ήρθαν στην οικοδομή άνθρωποι που δεν είχαν σχέση με το αντικείμενο, απλώς στα χωριά τους δεν είχαν ζωή, τους αποκάλεσαν καλουπατζήδες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις και φυσικά για όλο το χιούμορ που αναπτύχθηκε στη διάρκεια! πολύ καλό:razz: Τελικά καταλήγουμε ότι η συνεργασία είναι απαράιτητη, απλά σε αυτή την περίπτωση έχουμε και την ιδιαιτερότητα του ιδιοκτήτη που χωρίς να είναι μηχανικός θέλει να είναι παρόντας στην πρώτη συνάντηση αρχιτέκτονα με πολιτικό μηχανικό, κυρίως με την αφορμή της σύστασης του δεύτερου στον πρώτο. Σίγουρα θα ακολουθήσει κι άλλη μεταξύ μας, άλλωστε. Το καλό είναι ότι γνωρίζει αρκετά πράγματα από οικοδομή-κατασκευή και είναι έτοιμος να διαχειριστεί ένα σημαντικό budget για την υλοποίηση αυτού του έργου.

Link to comment
Share on other sites

Με ελαφρά καθυστέρηση είναι αλήθεια, θα υπερθεματίσω στο θέμα της συνεργασίας ΑΜ και ΠΜ. Πιστεύω ότι η συνεργασία πρέπει να ξεκινάει από τα προσχέδια των αρχιτεκτονικών, προκειμένου να βελτιστοποιείται η λύση και να είναι ο σχεδιασμός συνεπής και προς τις αρχές της στατικής... (φυσικά η συνεργασία αυτού του είδους δεν χωράει στα "εκπτωτικά πακέτα" που προσφέρει πλειάδα συναδέλφων)

 

Διότι -βέβαια- τα πάντα είναι εφικτά από τεχνικής απόψεως, τίποτα όμως δεν συγκρίνεται με την καθαρότητα μίας άρτιας λύσης, που συνδυάζει τις λειτουργικές και αισθητικές απαιτήσεις με την ορθολογική συγκρότηση του φορέα.

Link to comment
Share on other sites

δεν λέει για στατικούς, δυναμικούς ή άλλο
...

 

Όταν μιλάω σε συνάδελφο θα τον ρωτήσω τι είναι...θα μου πει στατικός..."νερουλάς" όπως τους λες κ.ο.κ.

Δεν θα μου πει ο άλλος...ξέρω έναν για τα στατικά που είναι..."ειδικευμένος πολιτικός μηχανικός με Α έτη εμπειρίας σε ίδια ή παρόμοια έργα"...

Κατάλαβες συνάδελφε τι εννοώ ??? Θα μου πει είναι στατικός...

Δηλαδή πόση ακόμη μπανάνα σε αυτόν τον τόπο...

Εδώ ο κόσμος χάνεται...και ο άλλος έρχεται και λέει..δεν είναι στατικός είναι..."ειδικευμένος πολιτικός μηχανικός με Α έτη εμπειρίας σε ίδια ή παρόμοια έργα"...

Μάλιστα...

Είναι μελέτη του Φ.Ο. ΄σε στατική φόρτιση, σε δυναμική φόρτιση και απόκριση, εδαφομηχανική-γεωλογική, θεμελίωσης και μελέτη εκσκαφών-επιχώσεων.
Ξανάμανά μάλιστα...

 

Και όταν του στείλω τα "στατικά" θα του πω του συνάδελφου...είναι η "μελέτη εφαρμογής"...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά "κακά" τα ψέμματα, ίσως να στεναχωρώ κάποιους συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων, αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν θέλεις να φτιάξεις μια κατοικία πας σε έναν πολιτικό μηχανικό που έχει εμπειρία στα αρχιτεκτονικά και αποδεδειγμένα φτιάχνει ωραία κτίρια! αυτός ξέρει πότε θα ζητήσει τη βοήθεια κάποιου άλλου μηχανικού....εξάλλου όπου λαλούν πολλοί... αργεί να ξημερώσει!

 

βέβαια αυτό ακριβώς που περιγράφω θα έπρεπε να το κάνουν οι αρχιτέκτονες (ακόμα και ετυμολογικά αυτό έπρεπε να κάνουν), αλλά η "κουλτούρα" τους δεν τους το επιτρέπει προς το παρόν!

 

στην πράξη λοιπόν σε μικρά οικοδομικά έργα οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν επικρατήσει, λόγω μη συμβατότητας του αρχιτέκτονα με την αγορά!!!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε συγνωμη αλλα διαφωνω...

Αν και ΠΜ...

Επειδη καποιοι εγραψαν οτι απαιτουνται 5 ειδικοτητας για μια κατοιακια 2 οροφων..

ΝΑΙ λοιπον ολες οι ειδικοτητες απαιτουνται..

Ο καθενας θα πληρωθει τη μελετη που θα συνταξει..

Αν μεχρι τωρα πχ ο ΠΜ πληρονοταν και αρχιτεκτονικα και στατικα και τοπογραφικο και ΗΜ και τα παντα ολα, και ειχε μια καλη αμοιβη δεν σημαινει οτι καλως εκανε...

 

Ο καθε μηχανικος την μελετη που συντασει..ΤΕΛΟΣ..

Σιγουρα θα ανεβει το κοστος για τον ιδιοκτητη, αλλα ειναι ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ να του δωσουμε να καταλαβει οτι μια αρτια μελετη θα τον γλιτωσει απο χρονο κατα την κατασκευη, πιθανες αλλαγες, χρημα, συντηρηση σε βαθος χρονου κτλ κτλ κτλ..

 

Ολοι εχουμε περιπτωσεις στις οποιες οι μελετες ηταν στο ποδι (πχ περιβαλλοντας χωρος) και ο ιδιοκτητης αλλαζει 50 φορες γνωμη και πληρωνει, χαλαει, ξαναπληρωνει κτλ κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.