Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια αρχιτέκτονα σε πολιτικό μηχανικό για στατική μελέτη


 
anavatis

Recommended Posts

didonis

 

terry

Όχι πως πειράζει αλλά το διάγραμμα κάλυψης τι το θες?

 

Σου απαντησε και ο συναδελφος..

Για να δεις τη θεση στο οικοπεδο και τις επαφες με τα ομορα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα το πω ωμά για να μην έχουμε παρεξηγήσεις. Στατικά ο αρχιτέκτονας ΔΕΝ.

Και δεν μιλάω για μελέτη (τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται)...μιλάω για επίβλεψη...

Τέλος και over.

Link to comment
Share on other sites

....

επίσης έχω να ρωτήσω κάτι: με ποιο σκεπτικό θα υποδείξεις στον Π.Μ. το που θα μπουν οι κολώνες και τα δοκάρια και κυρίως τι διαστάσεις που θα έχουν?

 

εν τέλει αφού τα ξέρεις όλα αυτά μήπως δεν πρέπει να πας στον Π.Μ.???!!!!

....

....

 

Με την γνώση του αντικείμενου αγαπητέ, εδώ και χρόνια πάντα έτσι κάνω. Την τελική διαστασολογηση φυσικά την κάνει ο συνεργάτης που είναι εξειδικευμένος στην στατική περιγραφή του φορέα και τα αποτελέσματα είναι άριστα.

Συνήθως και εκ πείρας πια η προτεινομένη στα σχέδια διαστασολογιση συνήθως έχει απόκλιση από τα τελικά για λίγα εκατοστά οπότε δεν χρειάζονται επανασχεδιασμός των χωρών.

 

Έχω φροντίσει εδώ και χρόνια οι συνεργάτες πολιτικοί μηχανικοί να ξέρουν πολύ καλύτερα από έμενα το αντικείμενο, για να έχουμε το βέλτιστο αποτέλεσμα και όχι το ανάποδο.

 

*****

 

Και αφού είναι ειδική περίπτωση (στην κατασκευή ο πελάτης) του αναβάτη και αφού ο τρόπος και η μεθοδολογία του είναι συνειδητή επιλογή του καλά κάνει και τον πρήξαμε ολίγων άθελα μας φυσικά.

 

****

 

οκ terry , το τοπογραφικο είναι πιο βολικό αλλα το ίδιο λέμε....

Link to comment
Share on other sites

ο anavatis αν δεν κάνω λάθος δήλωσε ότι είναι νέος μηχανικός...αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει μάλλον πείρα σε θέματα περί στατικών και κατασκευαστικών!

 

άρα θα ήταν πιο πρακτικό πριν ολοκληρώσει τα σχέδια του, εκτυπώσει κτλπ να μιλήσει και με τον Π.Μ. και να οριστικοποιηθούν κάποια πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Με την γνώση του αντικείμενου αγαπητέ, εδώ και χρόνια πάντα έτσι κάνω. Την τελική διαστασολογηση φυσικά την κάνει ο συνεργάτης που είναι εξειδικευμένος στην στατική περιγραφή του φορέα και τα αποτελέσματα είναι άριστα.

Συνήθως και εκ πείρας πια η προτεινομένη στα σχέδια διαστασολογιση συνήθως έχει απόκλιση από τα τελικά για λίγα εκατοστά οπότε δεν χρειάζονται επανασχεδιασμός των χωρών.

 

Διαφωνω καθετα, οριζοντια και σε ολες τις γωνιες...

Δεν εχετε ιδεα απο στατικα και κανονισμους... (δεν το λεω επιθετικα...)

Ομοιως οι ΠΜ δεν εχουν ιδεα απο αρχιτεκτονικη...

 

οκ terry , το τοπογραφικο είναι πιο βολικό αλλα το ίδιο λέμε....

 

Aλλο Τοπογραφικο αλλο Διαγραμμα Καλυψης..

Στο τοπογραφικο δεν φαινεται κανενα κτηριο..(ελπιζω να μην βαζεις μεσα το κτηριο που ΘΑ κατασκευαστει...)

Link to comment
Share on other sites

βάζω τα όμορα στο τοπογραφικό terry και φυσικά μπορείς να διαφωνεις όσο θέλεις και κάθετα και διαγώνια ακόμα...

 

Όταν βγει απαγόρευση γνώσης ενημέρωσε όλη την παγκόσμια αρχιτεκτονική κοινότητα να το σταματήσει.

Μη φοβού όμως δεν με ενδιαφέρει να τα υπογράφω ούτε με πέδιλα ούτε και χωρίς πέδιλα ούτε καν με σαγιονάρες.

 

Η ειδικότητα σου έχει την απαιτούμενη εις βάθος γνώση (αν και όχι πάντα ούτε και όλοι).

 

****

ο anavatis αν δεν κάνω λάθος δήλωσε ότι είναι νέος μηχανικός...αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει μάλλον πείρα σε θέματα περί στατικών και κατασκευαστικών!

 

άρα θα ήταν πιο πρακτικό πριν ολοκληρώσει τα σχέδια του, εκτυπώσει κτλπ να μιλήσει και με τον Π.Μ. και να οριστικοποιηθούν κάποια πράγματα!

 

Συμφωνώ μαζί σου συνάδελφε. Η αγαστή συνεργασία ειδικά για τους νέους στο μετερίζι και από την αρχή του έργου μόνο όφελος θα έχει και όχι ζημιά.

 

 

υ.γ.

Και κρίμα θα είναι να γίνει αυτό το θέμα άλλο ένα βήμα για δικαιώματα και ποιος είναι καλύτερος. Υπάρχουν δεκάδες θέματα με το ίδιο ανέκδοτο.

Link to comment
Share on other sites

ok με τα όμορα κτίρια!!! με το υπό κατασκευή κτίριο τι γίνεται??? δεν πρέπει να φαινεται που βρισκεται μέσα στο οικόπεδο???

Link to comment
Share on other sites

Καλά μπρε Δημήτρη, είναι δυνατόν να δώσω σχέδια στον συνεργάτη που θα ασχοληθεί και να μη του δείχνω τα άπαντα?

Μα είναι δυνατόν? Το έχω απαντήσει σχετικά από την αρχή αυτού του θέματος αυτό το ζήτημα. και αυτοψία μαζί θα κάνουμε στο οικόπεδο...

 

Τώρα θα ανακαλύψουμε την Αμερική? Ή είμαστε στο πρώτο έτος της σχολής μας?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει πχ ο ΠΜ να ειναι σε αλλη πολη...

Το Διαγραμμα καλυψης ειναι απαραιτητο,. αυτο λεμε....

Τωρα αν θες να περιγραψεις στο συναδελφο το οικοπεδο απο το τηλεφωνο και αυτο γινεται..

Ανουσια κουβεντα κανουμε για το αν απαιτειται το ΔΚ...

 

Απαγορευση γνωσης δεν υπαρχει..

Υπαρχουν επ. δικαιωματα...

Και ο Αλεξης ξερει τα παντα απο Η/Μ αλλα δεν θα υποδειξει στον ΜΜ τη δουλεια του , ουτε θα του κανει την "προμελετη"..

Θες να κανεις εσυ τα στατικα, μπορεις..

Απλα δεν θα εχεις ιδια τι ακριβως κανεις..

Οπως και γω δεν εχω ιδεα απο αρχιτεκτονικα (και ας διδαχθηκα 5-6 μαθηματα...)

Ο αναβατης νομιζω καλυφθηκε...

Link to comment
Share on other sites

ο anavatis αν δεν κάνω λάθος δήλωσε ότι είναι νέος μηχανικός...αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει μάλλον πείρα σε θέματα περί στατικών και κατασκευαστικών!

 

άρα θα ήταν πιο πρακτικό πριν ολοκληρώσει τα σχέδια του, εκτυπώσει κτλπ να μιλήσει και με τον Π.Μ. και να οριστικοποιηθούν κάποια πράγματα!

 

dimitris85, δεν είμαι και χθεσινός. έχω 6 χρόνια από την απόκτηση διπλώματος και 5 χρόνια συνεχών μεταπτυχιακών και διδακτορικών σπουδών (και ταυτόχρονης επαγγελματικής εμπειρίας). είμαι όμως νέος στην έκδοση αδειών εξ' ολοκλήρου και θέλω να ακολουθώ τις διαδικασίες όπως πρέπει (με τον πιο σωστό τρόπο τουλάχιστον) και όχι όπως συνήθως μπορεί να γίνονται. Γι' αυτό και τα θέματά μου αν πρόσεξες θίγουν συχνά τα αυτονόητα. Νομίζω δε ότι είναι καίρια, εν' όψει μάλιστα των αλλαγών που προμηνύονται αισίως περί κατάργησης πολεοδομιών και παγίωσης ηλεκτρονικής υποβολής των οκοδομικών αδειών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.