Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια αρχιτέκτονα σε πολιτικό μηχανικό για στατική μελέτη


 
anavatis

Recommended Posts

Και με τον μηχανολόγο.

Τα κτίρια που είναι στην τελική οι θύλακες ζωής μας δεν χρειάζονται πάνσοφες μονάδες αλλά συνεργαζόμενες καλά μεταξύ τους γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά τη γνώμη μου, είναι σωστή τακτική πριν αρχίσεις να δουλεύεις αναλυτικά την αρχιτεκτονική λύση, να έχεις συνεργασία με το στατικό. 8-)

 

Αυτό είναι και το σωστό. Μόνο που στο Ελλαδιστάν υπάρχουν οι μηχανικοί όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω (οι λεγόμενοι νεκροθάφτες μηχανικοί).

 

Σε μια μελέτη θέλει συνεργασία αρχιτέκτονα με μηχανικό.

 

 

 

Ακόμη και οι μηχανικοί δεν μπορούν να κάνουν όλες τις μελέτες...άλλο σύμμικτη γέφυρα...άλλο η προένταση και το σκυρόδεμα...άλλο οι σιδηρές...άλλο τα γεωτεχνικά και η βραχομηχανική...άλλο οι υδραυλικές μελέτες...το αστείο είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίουν ότι γνωρίζουν όλα τα παραπάνω το ίδιο καλά. Φυσικά δεν λαμβάνονται σοβαρά και δεν θα συνεργαζόμουνα ποτέ με αυτούς του νεκροθάφτες.

Link to comment
Share on other sites

Didonis, δεν βλέπω πρόβλημα στην ανάθεση της στατικής μελέτης στον πολιτικό μηχανικό. Έτσι θα έπρεπε να γίνεται κανονικά, άλλωστε. Ως νέος μηχανικός δεν έχω ακόμα μια στενή συνεργασία με κάποιο μηχανικό και εφόσον ο πελάτης μου γνωρίζει προσωπικά κάποιον αυτό είναι κατ' αρχήν θετικό. Ο κύριος-γενικός μελετητής του έργου έχω οριστεί εγώ από τον πελάτη μου και η αρχιτεκτονική μελέτη είναι μοναδική σύμφωνα με τις ανάγκες των ιδιοκτητών. Σχεδόν όλα τα υποστηλώματα, οι θέσεις και οι διαστάσεις όπως και οι πλάκες θα υποδειχθούν από εμένα σε τομή , κάτοψη και 3D σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Didonis, δεν βλέπω πρόβλημα

....

Οκεικ anavati, δεν θα σου υποδείξω εγώ πως θα κάνεις τις επιλογές εργασίας σου.

Αλλά είναι αρκετά πρωτότυπη αυτή η μεθοδολογία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Didonis. Ξέρεις, καμιά φορά με εντυπωσιάζουν οι απόλυτες απόψεις συναδέλφων με εμπειρία σε θέματα διαδικασίας και 'know-how'...Mου αρέσει απλά να συζητώ για τα υπέρ και τα κατά...

 

Γιατί, φοβάσαι μη σου πάρει τη δουλειά; Δεν έχεις συμφωνητικό, προκαταβολή κλπ;

 

Επιπλέον αυτών που γράφει ο terry θα πρέπει να σκεφτείς και κάποιες ιδιαιτερότητες αν υπάρχουν στη λύση σου για να τα προσέξει περισσότερο...τα 3d καλά είναι αλλά αν ξέρεις π.χ. ότι μια δοκό τη θέλεις ανεστραμμένη ή αν ένα στοιχείο όψης το στηρίζεις με φουρούσι ή η στέγη να είναι εγκιβωτισμένη ή... ότι άλλο σκέφτεσαι που δεν είναι εμφανές στο 3d να το διευκρινήσεις εν΄ανάγκη με μια επιπλέον τομή ή σκαρίφημα ώστε να μη δουλεύει τζάμπα ο άνθρωπος.

 

JTB, τι εννοείς συμφωνητικό? τη δήλωση ανάθεσης-ανάληψης μελετών και επιβλέψεων? αν εννοείς αυτή, ναι.

 

Πρέπει να τον συναντήσεις μόνος σου, δίχως τον πελάτη.

Είστε και οι δύο μηχανικοί και με αυτή την ιδιότητα θα κουβεντιάσετε όλα τα θέματα. Η συνεργασία προφανώς και απαιτεί όλες τις μελέτες του κτιρίου, αν επιθυμείς ουσιαστική στατική μελέτη και όχι "μελέτη με το κιλό τύπου 2 ε/μ2".

Ο πελάτης δεν έχει καμία δουλειά σε αυτή τη διαδικασία, αστον απ' έξω γιατί θα σου δημιουργήσει και επιπρόσθετα προβλήματα. Και μη ξεχνάς οτι στατική μελέτη σημαίνει "αντοχή και ζωή του κτιρίου", τόσο απλά.

 

Alexiος, o συγκεκριμένος πελάτης γνωρίζει από οικοδομή, έχει διαχειριστεί budgets κατασκευών στο παρελθόν και έχει συνεργαστεί με εργολάβους. Η νέα κατοικία που έχω σχεδιάσει γι΄αυτόν είναι κάτι ιδιαίτερο σύμφωνα με τις ανάγκες του και είναι 100% πεπεισμένος για την ποιότητα του αποτελέσματος. Η καλή αρχιτεκτονική μελέτη ανήκει στον αρχιτέκτονα και στον ιδιοκτήτη, είναι προιόν της καλής επικοινωνίας που αναπτύσσουν κατά τη διάρκεια των συναντήσεών τους...Ως εκ τουτου κάθε περεταίρω συνεργασία-παρουσία του ή χωρίς- πραγατοποιείται εκ του ασφαλούς...

Link to comment
Share on other sites

anavati πριν πας στον στατικό μην ολοκληρώσεις τα σχέδια σου!

 

επίσης έχω να ρωτήσω κάτι: με ποιο σκεπτικό θα υποδείξεις στον Π.Μ. το που θα μπουν οι κολώνες και τα δοκάρια και κυρίως τι διαστάσεις που θα έχουν?

 

εν τέλει αφού τα ξέρεις όλα αυτά μήπως δεν πρέπει να πας στον Π.Μ.???!!!!

 

 

 

ps: αν μιλάμε για ένα απλούστατο έργο τότε πραγματικά δεν έχει νόημα η κουβέντα!!!

Link to comment
Share on other sites

επίσης έχω να ρωτήσω κάτι: με ποιο σκεπτικό θα υποδείξεις στον Π.Μ. το που θα μπουν οι κολώνες και τα δοκάρια και κυρίως τι διαστάσεις που θα έχουν?

Ο αρχιτέκτονας προτείνει, ο μηχανικός αποφασίζει αν γίνεται. Και πάλι όμως θέλει συνεργασία.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

anavati πριν πας στον στατικό μην ολοκληρώσεις τα σχέδια σου!

 

επίσης έχω να ρωτήσω κάτι: με ποιο σκεπτικό θα υποδείξεις στον Π.Μ. το που θα μπουν οι κολώνες και τα δοκάρια και κυρίως τι διαστάσεις που θα έχουν?

 

εν τέλει αφού τα ξέρεις όλα αυτά μήπως δεν πρέπει να πας στον Π.Μ.???!!!!

 

 

 

ps: αν μιλάμε για ένα απλούστατο έργο τότε πραγματικά δεν έχει νόημα η κουβέντα!!!

 

dimitris85, Ο αρχιτέκτονας οφείλει να προβλέπει και να σχεδιάζει και το φέροντα οργανισμό του κτηρίου. Ο πολιτικός μηχανικός τον τεκμηριώνει αριθμητικά.

Μάλλον δεν το ανέφερα αναλυτικά και παρεξηγήθηκα. Οι διαστάσεις είναι προτεινόμενες με βάση την αρχιτεκτονική μελέτη. Με την εκπαίδευση και την εμπειρία του ο αρχιτέκτονας είναι σε θέση να σχεδιάζει σε σημαντικό βαθμό τον φέροντα οργανισμό. Κι αν δεν το κάνει (αν τελικά πολλά αλλάξουν από το μηχανικό) τότε δεν μπορεί να παράγει αρχιτεκτονικό έργο. Αυτή είναι η δουλειά μας εν τέλει, η σύνθεση πολλών παραμέτρων και ο συντονισμός τους...Δεν μιλάμε για τυποποιημένες κατασκευές 'κουτιά' που καμιά συνεργασία δεν πραγματοποιείται και όλα τα υπογράφει ο ένας!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, νομίζω ότι υπερβάλλεται!

Ο συνάδελφος anavatis θα πάει την αρχιτεκτονική του λύση σε ΠΜ και με συνεργασία θα δούνε τι γίνεται και τι δε γίνεται. Τώρα, αν του σύστησε τον ΠΜ ο πελάτης, μικρό το κακό. Αυτός είναι ο εργοδότης και επιλέγει όποιον μηχανικό θέλει. Φαντάζομαι ότι ο συνάδελφος ΠΜ θα υπογράψει ο ίδιος τη στατική μελέτη και θα κάνει την επίβλεψη των στατικών, με την πρέπουσα αμοιβή.

Πολύ φασαρία για το τίποτα!

 

edit: anavatis,γράφαμε μαζί. Συμφωνώ με όσα λες στο παραπάνω σχόλιο. Μέσα στη δουλειά του αρχιτέκτονα είναι να σχεδιάζει ποιοτικά και τον φέροντα οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.