Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια αρχιτέκτονα σε πολιτικό μηχανικό για στατική μελέτη


 
anavatis

Recommended Posts

Τerry oi ΤΕ είναι σαφέστατα ειδικότητα.Μα τι εννοείς?Έτσι και αλλιώς δεν έχουν ίδια δικαιώματα καλώς ή κακώς.Εσένα που σε προβληματίζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν οριζονται ως ειδικοτητα οκ, λαθος μου..

Νομιζα οτι πχ οι ΤΕ δομικων εργων πανε σαν ειδικοτητα με τους ΠΜ...

 

Pappos

Δεν μου απαντησες αν νομιζεις οτι πρεπει να εχουν τα ιδια δικαιωματα με τους ΠΕ πανω στο αντικειμενο τους...

 

Marylin

Ο παππος μιλαει για εξισωση των δικαιωματων ΠΕ και ΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς δεν έχουν ίδια δικαιώματα καλώς ή κακώς.Εσένα που σε προβληματίζει?
Εδώ δεν έχουν καν δικαιώματα. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Στην περίπτωση όμως που αποκτήσουν επ. δικαιώματα να εκπονούν κανονικότατα μελέτες-επιβλέψεις στα δομικά έργα και μόνο εκεί.

Τώρα αν κάποιος υποστηρίζει ότι υπάρχει ισότητα στα επ. δικαιώματα (όπως είναι γνωστό ο πολιτικός έχει από στατικά μέχρι λιμενικά-υδραυλικά...κ.ο.κ.) ενώ ο μηχανικός Τ.Ε. μόνο στα δομικά έργα, τότε μάλλον έχει νοητικό πρόβλημα.

 

Ο παππος μιλαει για εξισωση των δικαιωματων ΠΕ και ΤΕ...
Και απάντησα...

 

Τώρα αν κάποιος υποστηρίζει ότι υπάρχει ισότητα στα επ. δικαιώματα (όπως είναι γνωστό ο πολιτικός έχει από στατικά μέχρι λιμενικά-υδραυλικά...κ.ο.κ.) ενώ ο μηχανικός Τ.Ε. μόνο στα δομικά έργα, τότε μάλλον έχει νοητικό πρόβλημα.
Δεν μου απαντησες αν νομιζεις οτι πρεπει να εχουν τα ιδια δικαιωματα με τους ΠΕ πανω στο αντικειμενο τους...
Αν εννοείς στα στατικά για κτιριακά τότε ναι. Και θυμίζω ότι είναι 4 έτη με 60 μαθήματα ειδικότητας ΜΟΝΟ για δομικά έργα...
Link to comment
Share on other sites

αντιλαμβάνομαι 100% την προσπάθεια σας να υποστηρίξετε την ειδικότητα σας, αλλά θέλω να μου απαντήσετε σαφώς στο εξής ερώτημα:

 

πιστεύετε ότι πρέπει να αφαιρεθούν τα επαγγελματικά δικαιώματα υπογραφής αρχιτεκτονικών από τους πολιτικούς μηχανικούς???

 

αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό ερώτημα.

Ο νόμος (δίκαιος ή άδικος) είναι νόμος.

Πολλές ειδικότητες & όχι μόνο οι ΠΜ έχουν δικαίωμα υπογραφής.

Αυτό δεν τους κάνει Αρχιτέκτονες. Τους δίνει το δικαίωμα να εισπράττουν την αμοιβή της Αρχιτεκτονικής μελέτης. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

Όπως και το δικαίωμα υπογραφής στατικών από άλλες ειδικότητες, δεν τους κάνει ΠΜ.

Με αυτόν τον τρόπο ο νόμος απαξιώνει τις σπουδές ΟΛΩΝ μας και δημιουργεί σύγχυση στην αγορά.

Ο πελάτης δεν καταλαβαίνει ούτε την διαφορά ΠΜ, ΑΜ, ΑΤΜ, HM, MM, ούτε εκτιμά και σέβεται τις σπουδές του καθενός. Και δεν φταίει αυτός. Γιατί ο ίδιος πελάτης δεν θα διανοηθεί να πάει σε δερματολόγο αν πονάει η μέση του. Εκεί ξέρει και σέβεται τις σπουδές της κάθε ιατρικής ειδικότητας.

Τους μηχανικούς όμως τους βάζει όλους σε ένα τσουβάλι. Σου λέει όλοι μπορούν (έμαθαν?) να κάνουν απ' όλα άρα δεν χρειάζομαι 2-3 ειδικότητες, χρειάζομαι έναν, να μου κάνει ένα σπίτι γερο που δεν θα μου πέσει στο κεφάλι στον πρώτο σεισμό (που λέει και μια ψυχή).

Μέρος της ευθύνης έχει ο νόμος των επαγγελματικών δικαιωμάτων που είναι ένα μπάχαλο. Όλοι έχουν τα δικαιώματα όλων και μερικοί δεν έχουν κανένα παρ' όλο που έχουν σπουδάσει αρκετά χρόνια.

Ένα άλλο μέρος όμως είναι ευθύνη όλων μας. Σαν μηχανικοί δεν σεβαστήκαμε ποτέ τις άλλες ειδικότητες. Οι μεν απαξιώνουν τους δε και την προσφορά τους στην σύνθεση μιας μελέτης. Ελάχιστες συνεργασίες είναι ισότιμες με σεβασμό και σωστή κατανομή των αμοιβών.

Είμαστε πάρα πολλοί για μια μικρή & απαίδευτη αγορά και μετατραπήκαμε σε αρπακτικά. Στην εποχή της απόλυτης εξειδίκευσης εμείς προσπαθούμε να κάνουμε όλα όσα ο πονηρός & απηρχαιωμένος νόμος μας επιτρέπει απλά για να επιβιώσουμε.

 

Να σου θέσω κι εγώ ένα ερώτημα μια και σου αρέσει τόσο να αρχιτεκτονίζεις όπως έγραψες:

Πιστεύεις ότι οι ειδικότητες που έχουν δικαίωμα υπογραφής Αρχιτεκτονικής μελέτης, έχουν τις γνώσεις & τα προσόντα να ασκήσουν το επάγγελμα του αρχιτέκτονα?

Πιστεύεις ότι νομιμοποιείσαι επιστημονικά (όχι νομικά) να συντάσσεις αρχιτεκτονικές «μελέτες» ?

και για να σε προλάβω, μην κάνεις διάκριση μεταξύ μικρών & μεγάλων έργων, η αρχιτεκτονική είναι, μια και οι κανόνες της ενιαίοι ανεξαρτήτως χρήσης η επιφάνειας.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

από τα λεγόμενα του Pappos κατάλαβα ότι:

 

ο Πολιτικός Μηχανικός πρέπει να έχει

 

δικαιώματα σε δομοστατικά,γεωτεχνικα,υδραυλικα και τα συναφή π.χ ΕΕΛ κλπ,συγκοινωνιακά,διαχείριση τεχνικών έργων και μόνο σε αυτά...

 

ο Πολιτικός Δομικών Έργων πρέπει να έχει

 

δικαιωμάτα σε δομοστατικά,γεωτεχνικά

 

ο Πολτικός για Εργα Υποδομής πρέπει να έχει

 

δικαιωμάτα σε υδραυλικά,συγκοινωνιακά και γεωτεχνικά (σχεδόν πάντοτε χρειάζονται)

Link to comment
Share on other sites

ο Πολιτικός Δομικών Έργων πρέπει να έχει

 

δικαιωμάτα σε δομοστατικά,γεωτεχνικά

Γεωτεχνικά όχι. Μόνο δομοστατικά. Γεωτεχνικά και γενικά εδαφομηχανική, βραχομηχανική κ.ο.κ. δεν είναι εύκολη υπόθεση και ούτε μπορεί να καλυφθεί η ύλη με 2-3 μαθήματα.

 

ο Πολτικός για Εργα Υποδομής πρέπει να έχει

 

δικαιωμάτα σε υδραυλικά,συγκοινωνιακά και γεωτεχνικά (σχεδόν πάντοτε χρειάζονται)

Αυτός μπορεί για τα παραπάνω...εκτός τα γεωτεχνικά.
Link to comment
Share on other sites

Γεωτεχνικά και γενικάεδαφομηχανική, βραχομηχανική κ.ο.κ. δεν είναι εύκολη υπόθεση και ούτε μπορεί να καλυφθεί η ύλης με 2-3 μαθήματα.

 

Γτ καλυπτονται τα κτηριακα απο τα μαθηματα των ΤΕ..???

Τοτε οι ΠΕ ειναι κοροιδα με αυτα που κανουν...

Link to comment
Share on other sites

Γτ καλυπτονται τα κτηριακα απο τα μαθηματα των ΤΕ..
Ναι και φυσικά...γιατί δεν καλύπτονται ???

 

Κάνουν από θεμελιώσεις...μέχρι δυναμική κατασκευών και αντισεισμική τεχνολογία.

 

Ε τώρα αν εσύ νομίζεις ότι είσαι από το πολυτεχνείο και έχεις πλήρη κάλυψη στο αντικείμενο των δομικών έργων πάνε υπολόγισε ουρανοξύστη...

Οι Μηχανικοί Τ.Ε. για τα συνήθη οικοδομικά που χτίζονται (δηλαδή πολυκατοικίες και μεταλλικά υπόστεγα) είναι υπεραρκετά...

 

Τοτε οι ΠΕ ειναι κοροιδα με αυτα που κανουν...
Είπαμε οι πολιτικοί εκτός από τα δομικά έχουν γεωτεχνικά, λιμενικά-υδραυλικά, οδοποιία, γεφυροποιία κ.ο.κ.

Τι άλλος θέλεις ?

Εκτός αν θέλεις ο μηχανικός Τ.Ε. να μην μπορεί να κάνει τίποτα...εγώ μαζί σου. Να κλείσουν όμως τις σχολές και το θέμα τελειώσε όμορφα και ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.