Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ισχύουν τα αρχιτεκτονικά σχέδια?


MaraNe

Recommended Posts

Κτιζω ένα σπίτι εδώ και 2 χρόνια και ξόδεψα μεγάλο χρηματικό ποσό. Λίγο πριν το τέλος φθάσαμε σε δικηγόρους και προσπαθούμε να αποφύγουμε τα δικαστήρια. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι: έχω ένα συμβόλαιο υπογραμμένο αλλά δεν περίεχει λεπτομέρειες για το σπίτι, βασικα μόνο τυπικά θέματα. Έχω τα αρχιτεκτονικά σχέδια υπογραμμένα (από εμένα και τον εργολάβο εν παρουσία της πολιτικού μηχανικού), και δεν έχω καθόλου τεχνικές προδιαγραφές, που να λέει λεπτωμερώς αναλυτικά την τιμή της κάθε εργασίας μέχρι να συμπληρωθεί το ποσό του σπιτιού. Η ερώτηση μου είναι, ισχύουν τα σχέδια? Δηλαδή ότι είναι πάνω στα σχέδια ο εργολάβος είναι υποχρεωμένος να τα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι ακόμα πιο μεγάλο το μπλέξιμο σου αν δεν πας ΑΜΕΣΑ σε δικηγόρο μαζί με την Μηχανικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μπερδεμένα τα πράγματα...

1) Τα αρχιτεκτονικά σχέδια υπογράφονται από μηχανικό. Οτιδήποτε άλλα σχέδια είναι άκυρα και παράνομα

2) Τα σωστά αρχιτεκτονικά σχέδια είναι τα υπογεγραμμένα από τον μηχανικό και εγκεκριμένα από το αρμόδιο πολεοδομικό γραφείο που εξέδωσε την άδεια. Με βάση αυτά δουλεύει ο κάθε εργολάβος και οποιοσδήποτε εμπλεκόμενος στην κάθε οικοδομή

3) Η συμφωνία που έχετε κάνει με τον κάθε εργολάβο ή μάστορα για την/τις εργασίες καλό είναι να ήταν από την αρχή γραπτή και συγκεκριμένη και εις γνώση του μηχανικού και πάντοτε σε συμφωνία με όλα τα σχέδια των εγκεκριμένων μελετών της οικοδομικής άδειας.

 

Μετά από όλα αυτά ρωτάω;

1) Έχετε οικοδομική άδεια;

2) Τα σχέδια που υπογράψατε (παρουσία του μηχανικού όπως λέτε) είναι τα εγκεκριμένα;

3) Οι συμφωνίες που έχετε κάνει με τον/τους εργολάβους είναι γραπτή;

4) Αν όλα τα παραπάνω έχουν θετική απάντηση τότε δεν έχετε παρά να απαιτήσετε - με την βοήθεια του επιβλέποντα μηχανικού σας - να εφαρμοστούν οι συμφωνίες...

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά που είναι ? Δεν τηρούνται τα συμφωνημένα σχέδια ? Οι δαπάνες ? Οι χρόνοι ? Τα υλικά ?

"Συμβόλαιο" εννοείτε εργολαβικό συμφωνητικό , συμβόλαιο μεταβίβασης κάποιας υπό κατασκευή οικοδομής ?

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια να απευθυνθείτε σε δικηγόρο. Πάντως τα σχέδια της πολεοδομίας και πολλά από τα σχέδια μελέτης δεν παρουσιάζουν υλικά επιστρωσης δαπέδων (πλακάκια, ξύλινα πατώματα), ποιότητες ειδών υγιεινής, μονώσεις, ειδικές κατασκευές κλπ οπότε μπορεί και η θέση σας να είναι δύσκολη (υποθέτω ότι σε τέτοια υπάρχει το πρόβλημα γιατί είναι λίγο δύσκολο ο εργολάβος να παρέδωσε κτίριο 10τμ μικρότερο!!!!)

Link to comment
Share on other sites

και αν η πολιτικός μηχανικός μου δεν με υποστηρίζει? αν όλα οσα είναι πάνω στα σχέδια δεν τα διεκδηκά? ποιον πρέπει να πάρω στην τελική δικαστήριο? αυτήν ή τον εργολάβο??

 

Γιάννη, έχω άδεια οικοδομής και τα σχέδια ναι είναι εγκεκριμένα. τώρα για τις συμφωνίες που έχω κάνει με τον εργολάβο, ορισμένες ναι είναι γραπτές αλλα κάποιες αλλαγές ποθ ζήτησα δεν έγιναν ποτέ γραπτώς με αποτέλεσμα τώρα να μου ζητάει και 10000 εθρώ έξτρα χωρίς να με υποστηριζουν καν πολιτικός μηχανικός και αρχιτεκτονας!

 

H διαφορά που είναι ? Δεν τηρούνται τα συμφωνημένα σχέδια ? Οι δαπάνες ? Οι χρόνοι ? Τα υλικά ?

"Συμβόλαιο" εννοείτε εργολαβικό συμφωνητικό , συμβόλαιο μεταβίβασης κάποιας υπό κατασκευή οικοδομής ?

Αvgoust η διαφόρες είναι πολλές.όντως δεν τηρούνται τα συμφωνημένα σχέδια, για παράδειγμα στα σχέδια έχω τζάκι, δεν έγινε ποτέ και δεν προκιτε να γίνει και οικονομική αφαίρεση, ή πάνω στα σχέδια δείχνουν κάγκελα από κρύσταλλο και ο εργολαβοσ και αρχιτέκτονας αρνούνται να τα κάνουν ή να τα διεκδηκήσουν και πολλά πολλά άλλα. Οι χρόνοι εννοείτε δεν τηρήθηκαν, αφου στους 9 μήνες έπρεπε να ολοκληρωθεί και τον οκτώβριο κλείνουμε 2 χρόνια!!! Συμβόλαιο εννοώ αυτό το βιβλιαράκι απτον σύνδεσμο εργολαβών...

Link to comment
Share on other sites

...αλλα κάποιες αλλαγές που ζήτησα δεν έγιναν ποτέ γραπτώς με αποτέλεσμα τώρα να μου ζητάει και 10000 εθρώ έξτρα ...

 

Τι είναι αυτές οι "κάποιες αλλαγές"; Ρώτησες στην πιάτσα πόσο κοστίζουν; Το λέω έτσι επιφυλακτικά διότι πολλές φορές υποτιμούμε κάποιες εργασίες/υλικά...

 

... χωρίς να με υποστηριζουν καν πολιτικός μηχανικός και αρχιτεκτονας!

 

Κατάρχήν δεν είναι δουλειά τους (εκτός αν υπάρχει παραποίηση του κτιρίου σε σχέση με το εγκεκριμένο). Κατά δεύτερον μήπως έχουν δίκιο; (βλέπε παραπάνω...)

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια να απευθυνθείτε σε δικηγόρο. Πάντως τα σχέδια της πολεοδομίας και πολλά από τα σχέδια μελέτης δεν παρουσιάζουν υλικά επιστρωσης δαπέδων (πλακάκια, ξύλινα πατώματα), ποιότητες ειδών υγιεινής, μονώσεις, ειδικές κατασκευές κλπ οπότε μπορεί και η θέση σας να είναι δύσκολη (υποθέτω ότι σε τέτοια υπάρχει το πρόβλημα γιατί είναι λίγο δύσκολο ο εργολάβος να παρέδωσε κτίριο 10τμ μικρότερο!!!!)

μπορει όμως τα σχέδια να περιλαμβάνουν τζάκι, εξωτερική πέτρα, κάγκελα, η αυλή του κάτω σπιτιού (επειδή κτίζω σπίτι πάνω απτο δικό της μάνας μου), σκυβαλαποθήκη, γκαράζ και αρκετά άλλα και εννοειτε ότι ο εργολάβος αρνείτε ότι είναι πάνω του, ενώ η αρχιτέκτονας όταν ξεκινήσαμε μας είπε ότι είναι πάνω στην τιμή που μας έδωσε. Εννοείτε όμως ότι όλα αυτά δεν τα έχω κάπου γραπτώς, παρά μόνο τα υπογραμμενα αρχιτεκτονικά σχέδια...

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχετε κλείσει συμφωνία εξ αρχής πριν αρχίσει η κατασκευή η συμφωνία έχει κλείσει βάση των αρχιτεκτονικών σχεδίων. Είναι ο μόνος τρόπος για να πάρετε μια τελική τιμή κόστους και εσείς και ο εργολάβος.

Οποιαδήποτε αλλαγή πέραν των σχεδίων βεβαίως και σας βαρύνει επιπλέον.

Όσο αφορά το θέμα των τεχνικών προδιαγραφών σ'αυτό έχετε κάποιο δίκιο στο οτι θα έπρεπε μαζί με την προσφορά να σας έδιναν γραπτώς και κάθε λεπτομέρεια όσο αφορά τις τιμές της κάθε εργασίας και - από κάποιους πιο επαγγελματίες - τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν ...

Μη πυροβολείται έτσι εύκολα το μηχανικό σας. θέλω να πιστεύω οτι είναι στο πλάι σας και σας υποστηρίζει μέχρι το σημείο βέβαια που καλύπτεστε από τη συμφωνία σας με τον εργολάβο. Εάν εσείς έχετε ξεφύγει μακράν από αυτή δεν σας φταίει ο μηχανικός σας. Μήπως εσείς η ίδια τον είχατε ξεχάσει για αρκετό καιρό και τον θυμηθήκατε μόλις σας ζήτησε ο εργολάβος τα 10000 επιπλέον;

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτές οι "κάποιες αλλαγές"; Ρώτησες στην πιάτσα πόσο κοστίζουν; Το λέω έτσι επιφυλακτικά διότι πολλές φορές υποτιμούμε κάποιες εργασίες/υλικά...

 

 

 

Κατάρχήν δεν είναι δουλειά τους (εκτός αν υπάρχει παραποίηση του κτιρίου σε σχέση με το εγκεκριμένο). Κατά δεύτερον μήπως έχουν δίκιο; (βλέπε παραπάνω...)

αλλαγές, για παράδειγμα ερμάρια, δεν ήθελα συνηθησμένα και ζήτησα με συρόμενες πόρτες. μου είπε θα πληρώσεις μόνο μηχανισμούς αξίας 700 ευρώ.του τα δωσα,δεν το κάναμε γραπτώς, ολα καλά και τελειώσαμε. τώρα που τον πάω δικαστικώς αποφάσισε από εγωισμό να πω να μου χρεώση άλλα 2400 ευρώ για τοποθέτηση που ποτέ δεν μου ζήτησε... πως δεν είναι δουλειά της αρχιτέκτονα να με υποστηρίξει, ή ας υποστηρίξει τουλάχιστον τα σχέδια που έκανε. γίνεται να βάζει τζάκι, να μην το κάνει ο εργολάβος και να μην ζητάει αποκοπή????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.