Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Αγορά ακινήτου εκτός σχεδίου


Stavros_th

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι καινούριος στο forum, αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό, γράφω για πρώτη φορά για να ζητήσω την συμβουλή σας.

Το δίλημμα που έχω αφορά την αγορά μονοκατοικίας σε έκταση 2000 τ.μ. σε αρκετά καλή τιμή για τα δεδομένα της αγοράς είναι όμως κάποια σημεία που με προβληματίζουν σοβαρά και σας τα παραθέτω.

 

Κατ'αρχήν να αναφέρω ότι στο συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου αναφέρεται σε "εξ αδιαιρέτου αγρό 4000 τ.μ. με ισόγεια αποθήκη 50τ.μ." (στην πραγματικότητα υπάρχουν 2 ανεξάρτητες κατοικίες η καθεμία με 2000 τ.μ.)

 

Το οίκημα είναι 2 επιπέδων συνολικής επιφάνειας 80τ.μ. και η εκτίμηση μου ήταν ότι πρόκειται για αυθαίρετο. Ο πωλητής όμως μου προσκόμισε οικοδομική άδεια από το πολεοδομικό τμήμα του δήμου της περιοχής. Σημειώνω ότι και στην άδεια αναφέρει πως βρίσκεται εκτός σχεδίου.

 

Να αναφέρω επίσης ότι το κτίσμα είναι κατασκευής του 2003 και η άδεια εκδόθηκε τον Ιούνιο του 2011. Η άδεια αναγράφει μέσα πως έγινε αρχιτεκτονική μελέτη - μελέτη φέροντα οργανισμού - πυροπροστασίας και ύδρευσης και τέλος θερμ/σης (υποθέτω εννοεί θερμομόνωσης).

Η πρώτη σκέψη μου ήταν ότι έκανε χρήση του νέου νόμου περί αυθαιρέτων για τακτοποίηση για 30 έτη, στην άδεια όμως υπάρχει μία σημείωση κάτω κάτω που αναφέρει ότι η άδεια ισχύει για 4 χρόνια. :confused:

 

Ο συμβολαιογράφος με συμβούλεψε να απαιτήσω να γίνει νέο συμβόλαιο έτσι ώστε να είναι ανεξάρτητο και όχι εξ αδιαιρέτου αλλά πλέον έχω πάρα πολλές αμφιβολίες για να προχωρήσω στην αγορά του.

 

Προτού απευθυνθώ σε μηχανικό και δικηγόρο θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας; Αν το προχωρήσω θα μπορέσω να βγάλω άκρη ή θα μπλέξω περισσότερο λέτε;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχή στο συγκεκριμένο ακίνητο δεν μπορεί να γίνει κατάτμηση. Συνεπώς, αν αγοράσετε θα είναι ποσοστό εξ αδιαιρέτου. Για τις υπόλοιπες ανησυχίες σας θα πρέπει να συμβουλευτείτε ένα μηχανικό της εμπιστοσύνης σας για να ελέγξει την ύπαρξη άδειας οικοδομής και την ταύτιση μελετών και πραγματικότητας, κάτι που δεν μπορεί να γίνει μέσω διαδικτύου.

Link to comment
Share on other sites

είναι η συνήθης πρακτική των εργολάβων με τις αποκλειστικές χρήσεις γης, όπου ο ιδιοκτήτης νομίζει πως έχει ιδιοκτησία και στα κτήρια ενώ το κτήριο έιναι 120τμ, στα συμβόλαια αναγράφονται 50τμ κατοικία και 50 αποθήκη και 20τμ η/χ.

Link to comment
Share on other sites

Μην το αγοράζεις. Φύγε μακριά. Το κτίσμα είναι προφανώς αυθαίρετο και ο ιδιοκτήτης έβγαλε άδεια εν όψει της πώλησης. Δε νομιμοποίησε το υφιστάμενο προφανώς, αλλά έβγαλε άδεια για καινούριο κτίσμα. Αν έρθει η πολεδομία για έλεγχο του <<καινούριου>> κτίσματος, θα δει ότι είναι <<λίγο>> παλιότερο από την άδεια. Επίσης, αν το εξ' αδιαιρέτου είναι κληροτεμάχιο, δε χωρίζεται (νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αποτανθείς σε Μηχ/κό για να κάνει πλήρη έλεγχο όλων των διαθέσιμων σχεδίων, αδειών και συμβολαίων.

Όπως τα περιγράφεις φαίνεται να έχει εκδοθεί νόμιμη οικοδομική άδεια.

Δεν μπορεί να έχει γίνει τακτοποίηση αυθαιρέτου γιατί ο Νόμος που πρόσφατα ψηφίσθηκε δεν έχει ακόμα δημοσιευθεί για να ισχύει.

Ιδιαίτερη προσοχή απαιτείται στον έλεγχο των τίτλων ιδιοκτησίας, αν έχει γίνει κατάτμηση και πότε ή αν έχει γίνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας και πότε.

Link to comment
Share on other sites

@pegiavass

δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου απλά να αναφέρω ότι στην άδεια οικοδομής γράφει χαρακτηριστικά "Νομιμοποίηση διώροφης κατοικίας (άρθρο 22 ΓΟΚ '85).

Και ναι στο συμβόλαιο αναφέρεται στο ακίνητο ως κληροτεμάχιο.

 

Πάντως σε συνέχεια της σκέψης σου και σχετικά με την σημείωση για την ισχύ της άδειας για 4 χρόνια φίλος μηχανικός μου είπε ότι αναφέρεται στο περιθώριο που δίνει η πολεοδομία για να ξεκινήσει η κατασκευή και ότι μπορεί να ανανεωθεί. Πράγμα που σε επιβεβαιώνει...

 

@ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Επικοινώνησα με κάποιον μηχανικό της περιοχής και μένει μόνο να γίνει η συνάντηση για να μου δώσει μια πιο σφαιρική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν να αναφέρω ότι στο συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου αναφέρεται σε "εξ αδιαιρέτου αγρό 4000 τ.μ. με ισόγεια αποθήκη 50τ.μ." (στην πραγματικότητα υπάρχουν 2 ανεξάρτητες κατοικίες η καθεμία με 2000 τ.μ.)

 

Το οίκημα είναι 2 επιπέδων συνολικής επιφάνειας 80τ.μ. και η εκτίμηση μου ήταν ότι πρόκειται για αυθαίρετο. Ο πωλητής όμως μου προσκόμισε οικοδομική άδεια από το πολεοδομικό τμήμα του δήμου της περιοχής. Σημειώνω ότι και στην άδεια αναφέρει πως βρίσκεται εκτός σχεδίου.

 

Να αναφέρω επίσης ότι το κτίσμα είναι κατασκευής του 2003 και η άδεια εκδόθηκε τον Ιούνιο του 2011. Η άδεια αναγράφει μέσα πως έγινε αρχιτεκτονική μελέτη - μελέτη φέροντα οργανισμού - πυροπροστασίας και ύδρευσης και τέλος θερμ/σης (υποθέτω εννοεί θερμομόνωσης).

 

Όλα τα παραπάνω είναι και θα παραμείνουν μυστήρια όσο δεν τα ερμηνεύει κατάλληλα ένας επαγγελματίας μηχανικός....

 

...στην άδεια οικοδομής γράφει χαρακτηριστικά "Νομιμοποίηση διώροφης κατοικίας (άρθρο 22 ΓΟΚ '85).

Για μένα το μυστήριο έχει σχεδόν λυθεί...

 

Η πρώτη σκέψη μου ήταν ότι έκανε χρήση του νέου νόμου περί αυθαιρέτων για τακτοποίηση για 30 έτη, στην άδεια όμως υπάρχει μία σημείωση κάτω κάτω που αναφέρει ότι η άδεια ισχύει για 4 χρόνια. :confused:

Αυτό αποκλείεται πριν την ψήφιση του νόμου... εκτός αν έγινε χτες!

 

Προτού απευθυνθώ σε μηχανικό και δικηγόρο θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας; Αν το προχωρήσω θα μπορέσω να βγάλω άκρη ή θα μπλέξω περισσότερο λέτε;

 

Προτού απευθυνθείς σε μηχανικό είναι σίγουρο ότι θα μπλέξεις περισσότερο. Αν σ' ενδιαφέρει το αγροτεμάχιο βάλε δυό επαγγελματίες να το ψάξουν. Αλλιώς δύο είναι οι λύσεις: Ή το παρατάς ή αγοράζεις γουρούνι στο σακί!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί μίλησα ξανά με τον συμβολαιογράφο και μου είπε ότι εφόσον το ακίνητο είναι εκτός σχεδίου απαγορεύεται να γίνει κατάτμηση οπότε θα παραμείνει εξ αδιαιρέτου. Η εξέλιξη αυτή δεν μου άφησε περιθώρια για να συνεχίσω περαιτέρω έρευνα οπότε δεν χρειάστηκε να βρεθώ και με μηχανικό.

Παρόλα αυτά θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εμπόδιο για καλό! Την επόμενη φορά πριν "πέσουν" οι υπογραφές για τα συμβόλαια αγοράς σιγουρέψου ότι έχει δει το ακίνητο που θα αγοράσεις μηχανικός (και δικηγόρος) και έχει βάλει την υπογραφή του ότι είναι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.