Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

αυθαιρετο που εχει εξαιρεθει απο κατεδαφιση με το ν.1337/83, εχει πληρωσει προστιμο και εχει ρευματοδοτηθει θα πρεπει να ξαναδηλωθει με το νεο νομο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχω και εγώ μία ερώτηση όπως όλοι.

 

Έχω ένα κτίριο με άδεια 100τ.μ. ισόγειο και υπόγειο 20τ.μ.(τυφλό υπόγειο-αποθήκη).

Στην πραγματικότητα έχουν κατασκευαστεί 120τ.μ. ισόγειο και 120τ.μ. υπόγειο, καθ'υπέρβαση της κάλυψης και της δόμησης.

Για τα 20τ.μ καθ'υπέρβαση της κάλυψης και τις δόμησης μπορώ να υπολογίσω το ενιαίο ειδικό πρόστιμο.

Τα 80τ.μ. υπόγειο κάτω από το περίγραμμα του κτιρίου -για τα οποία μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια μέσα σε 3 χρόνια- θα ενσωματωθούν στο παράβολο των παραπάνω αυθαίρετων ή μπορεί να μπει στο τετραγωνάκι 13 - λοιπές πολεοδομικές και κτιριακές παραβάσεις ή μήπως σας έρχεται κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς για τα πλακόστωτα... Οποιαδήποτε διευκρύνηση θα ήταν πολύτιμη!

Αν ηξερα κι εγω περαιτερω ευχαριστως να σου εξηγουσα... Επι του παροντος δεν ξερουμε πως να υπολογισουμε τον αναλυτικο προυπολογισμο...

Link to comment
Share on other sites

αυθαιρετο που εχει εξαιρεθει απο κατεδαφιση με το ν.1337/83, εχει πληρωσει προστιμο και εχει ρευματοδοτηθει θα πρεπει να ξαναδηλωθει με το νεο νομο?

 

σύμφωνα με το αρ.23 παρ. 2β δεν ξαναδηλώνεται

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σε εκτός σχεδίου οικόπεδο, άρτιο και οικοδομήσιμο, έχει χτιστεί νόμιμα με ΟΑ κατοικία 75 τμ ενώ μπορεί να χτίσει 200 τμ, τι γίνεται αν έχει χτίσει σε άλλο σημείο του οικοπέδου άλλη κατοικία 75 τμ;

Δηλαδή πλέον έχει δύο όγκους κτιρίων με 75 τμ το καθένα σε άρτι και οικοδομίσιμο γήπεδο που χτίεζει 200τμ. Εκεί τακτοποιείται το 2 κτίριο ή μπορώ να βγάλω άδεια αν και 2 όγκος στο ίδιο γήπεδο δεν επιτρέπεται.

 

Επίσης σε εκτός σχεδίου με 3 κάθετες ιδιοκτησίες η υπέρβαση δόμηση πως δικαιολογείται. Ως μέγιστη δόμηση /3 ή το καθένα με σε σχέση με μέγιστη δόμηση;

Η χρησιμοποιώ πόσο ποσοστό έχει ο καθένας και διαιρώ το 200 με αυτό;

 

Παρακαλώ μπορείται να μου το εξηγήσετε;

 

Επίσης όταν έχω ξεμπαζωμένο υπόγειο ποια τμ μπαίνουν στον υπολογισμό του προστίμου, σχετικά με την υπέρβαση του ύψους της περιοχής;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε εκτός σχεδίου με 3 κάθετες ιδιοκτησίες η υπέρβαση δόμηση πως δικαιολογείται. Ως μέγιστη δόμηση /3 ή το καθένα με σε σχέση με μέγιστη δόμηση;

Η χρησιμοποιώ πόσο ποσοστό έχει ο καθένας και διαιρώ το 200 με αυτό;

 

Παρακαλώ μπορείται να μου το εξηγήσετε;

 

η επιτρ. δόμηση που αναλογεί στον καθένα είναι το ποσοστό συν/σίας επί 200.

άρα ανάλογη είναι και η υπέρβαση δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι ευχαριστώ. Κάπως έτσι το σκεφτόμουνα κι εγώ!

Καμία άποψη για το πρώτο σκέλος ή για τα ξεμπαζωμένα υπόγεια που αλλάξαν χρήση με τον 3843 αλλά αφορά τώρα το ξεμπάζωμα και την υπέρβαση ύψους

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με το αρ.23 παρ. 2β δεν ξαναδηλώνεται

 

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση συναδελφε!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σε εκτός σχεδίου οικόπεδο, άρτιο και οικοδομήσιμο, έχει χτιστεί νόμιμα με ΟΑ κατοικία 75 τμ ενώ μπορεί να χτίσει 200 τμ, τι γίνεται αν έχει χτίσει σε άλλο σημείο του οικοπέδου άλλη κατοικία 75 τμ;

Δηλαδή πλέον έχει δύο όγκους κτιρίων με 75 τμ το καθένα σε άρτι και οικοδομίσιμο γήπεδο που χτίεζει 200τμ. Εκεί τακτοποιείται το 2 κτίριο ή μπορώ να βγάλω άδεια αν και 2 όγκος στο ίδιο γήπεδο δεν επιτρέπεται.

 

 

1. Επίσης σε αυτο το 2 κτίριο για τον υπολογισμό θεωρώ ότι έχω ΟΑ στο γήπεδο μιας και υπάρχει ΟΑ για το 1 κτίριο;

2. Είναι αλλαγή χρήσης η δημιουργία από το πουθενά κτιρίου κατοικίας σε τέτοια υπόθεση μιας και η ΟΑ αναφέρεται σε αλλο κτίριο εντελώς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από έναν ακόμα νέο μηχανικό. Πρέπει να ομολογήσω ότι ενώ τις τελευταίες μέρες διαβάζω ό,τι έχει σχέση με τα αυθαίρετα, οι απορίες μου δε φαίνεται να μειώνονται. Να παραθέσω κάποιες :

 

1) Σε εκτός σχεδίου περιοχή κάποιος έχει δικαίωμα να χτίσει 50τμ και έχει χτίσει μια κατοικία 100τμ (χωρίς άδεια). Θα πρέπει να βγάλει άδεια μέσα σε 3 χρόνια για να νομιμοποιήσει το μισό αυθαίρετο? Το λογικό δεν είναι να πληρώσει και για τα 100τμ το προστιμο και να διατηρηθούν για 30 χρόνια?

 

2) Όταν υπάρχει άδεια για λυόμενο 50τμ αλλά έχει χτιστεί κανονική κατοικία 100τμ, μιλάμε για υπέρβαση δόμησης 50τμ ή για εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο χωρίς αδεια 100τμ? (με τη λογική τείνω στο δεύτερο, με το πνεύμα του νόμου όμως στο πρώτο)

 

3) Κάποιοι ιδιοκτήτες δεν θέλουν να δηλώσουν το μπάρμπεκιου ή την πλακόστρωση (ο λόγος προφανής) και ειναι προτιμότερο οπως λένε να τα ξηλώσουν. Είναι δεδομένο ότι δεν προκειται να γίνει άμεσα. Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις? Αποτυπώνεις στα σχέδια μονο αυτό που θα δηλωθεί ή οφείλεις να αποτυπώσεις την πραγματική κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.