Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Έχει ο πατέρας μου στο εξοχικό του (Ο.Α. του 1977) ένα χτιστό μπάρμπεκιου με στέγαστρο από κεραμίδι φτιαγμένο γύρω στο 2001 χωρίς άδεια. Γύρω στα 10 τ.μ. Το οικόπεδο έχει υπόλοιπο κάλυψης γύρω στα 100 τ.μ. και δόμησης 160 τ.μ. Αξίζει να ασχοληθώ καθόλου με την "τακτοποίησή" του και αν ναι, σε τι κατηγορία προστίμου εντάσσεται; 500άρικο σκέτο ή 500άρικο και πρέπει να βγει και άδεια τώρα ή πρόστιμο με βάση το εμβαδό της αυθαίρετης κατασκευής;

 

Υ.Γ. Πρέπει να κάτσω επιτέλους να διαβάσω τον 4014... Όποιος μπορεί άμεσα πάντως ας με διευκολύνει.

 

Συναδελφε δεν βρησκω μεγαλη αυθαιρεσια στην περιπτωση σου.. Σιγα μην βγαλεις και αδεια για το μπαρμπεκιου για να βγαλει λεφτα το κρατος και να τα τρωνε! κατα την γνωμη μου βγαλε το κατωτατο προστιμο δηλαδη 500 ευρω και τελος. (και αδεια βεβαια να εβγαζες για το μπαρμπεκιου μην νομιζεις οτι θα πληρωνες πολλα περισσοτερα).

 

Παντως ρε παιδια ειμαστε η μονη χωρα στον πλανιτη για να μην πω στο συμπαν που νομιμοποιουμε το καθε τι αυθαιρετο..! ελεος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση κατασκευασμένης αυθάιρετης pilotis 75τ.μ. (ένοω ότι υπάρχει pilotis και δεν έχει κλειστεί σε κατοικία), η οποία δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί επειδή δεν επιτρέπεται, άρα αναγκαστικά θα υπαχθεί στο ειδικό πρόστιμο.... Σε ποιό κουτάκι τοποθετώ τα τετραγωνικά της μέτρα?? στους βοηθητικούς χώρους???? ή μήπως πάει με αναλυτικό (σύμφωνα με τη λογική των παραδειγμάτων που μας έδωσαν πάει με αναλυτικό αφού στο κουτάκι των βοηθητικών χώρων βάζουμε τους αυθάιρετα αλλαγμένους σε κατοικία βοηθητικούς χώρους). Ποία είναι η γνώμη σας??

Link to comment
Share on other sites

τότε το πας χωρίς οικ. άδεια και σημειώνεις τμ στους βοηθητικούς χώρους αφού πρόκειται για Pilotis. δεν τίθεται θέμα αλλαγής χρήσης αφού δεν υπάρχει Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έχω την εντύπωση ότι δεν το βάζεις στους βοηθητικούς χώρους, διότι εκεί βάζεις τους βοηθητικούς χώρους που έχουν μετατραπεί αυθαίρετα σε κατοικία... εμένα είναι καθαρή και ξάστερη παράνομη εξ'ολοκλήρου ΠΥΛΩΤΗ που χρησιμοποιείται σαν ΠΥΛΩΤΗ (χωρίς άδεια που δεν δύναται να νομιμοποιηθεί), ας δούμε τί θα πεί και ο φίλος Manolis gon που φαίνεται αρκετα κατατοπισμένος....

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν έχεις μια αποθηκούλα καθαρά και ξάστερα παράνομη που ξεφύτρωσε χωρίς να υπάρχει οικ. άδεια και τπτ πως θα το δηλώσεις? σαν χώρο κύριας χρήσης και όχι βοηθητικό?

εκτός αν η πυλωτή δεν είναι βοηθητικός χώρος

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν έχεις μια αποθηκούλα καθαρά και ξάστερα παράνομη που ξεφύτρωσε χωρίς να υπάρχει οικ. άδεια και τπτ πως θα το δηλώσεις? σαν χώρο κύριας χρήσης και όχι βοηθητικό?

εκτός αν η πυλωτή δεν είναι βοηθητικός χώρος

 

Με αναλυτικό λέω εγώ (ότι ισχύει για την αποθηκούλα σου ισχύει και για την pilotis μου...), αλλά αυτό είναι και το ερώτημά μου, διότι δεν είμαι σίγουρος....

Link to comment
Share on other sites

Με αναλυτικό λέω εγώ (ότι ισχύει για την αποθηκούλα σου ισχύει και για την pilotis μου...), αλλά αυτό είναι και το ερώτημά μου, διότι δεν είμαι σίγουρος....

 

ωραία... πες ότι βγάζεις μια άδεια για πυλωτή... με συμβατικό προϋπολογισμό θα πας και όχι με αναλυτικό, όπως και για μια αποθήκη ή έναν η/χ ή γκαράζ..

αρά κ τώρα που θα το τακτοποιήσεις με 4014 δεν θα χρησιμοποιήσεις αναλυτικό αλλά τα κουτάκια.

και αφού ότι είναι η αποθήκη είναι κ η πυλωτή και το γκαράζ κλπ δλδ βοηθ. χώροι συμπληρώνεις το κουτάκι για τους βοηθ. χώρους.

τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται λογικό

Link to comment
Share on other sites

η οποία δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί επειδή δεν επιτρέπεται,

 

Είσαι σε οικισμό? Αν δεν επιτρέπεται θέλει λίγο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.